Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα αμφιβολία περί της αναγκαιότητας αλλά για να μην υπάρξει κανένα θέμα μελλοντικά προτίμησα να έχω κάτι στα χέρια μου...

Βέβαια το ιδιοκτησιακό ήταν λυμένο από την σύσταση αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα..

 

Εχω την εξης περιπτωση. Διαμερισμα 120 τμ βαση της αδειας, στην πραξη (και απο την αρχη της οικοδομης) εγιναν 2 διαμερισματα. Δεν εχω υπερβαση δομησης, εχω μικροαλλαγες στις οψεις. Αρχικα και πριν την επιλογη της διαμερισμάτωσης σκεφτομουν παραβολο και εκδοση αδειας. Αλλαζει κατι σημαντικο με τη διαμερισματωση ή παω κανονικα οπως πριν?

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο για τον ιδιοκτήτη είναι το ..."όπως πριν" που αναφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω σχέδια πολυκατοικίας 30 ετών. Το διαμέρισμα που μ' ενδιαφέρει ενώ σύμφωνα με τα σχέδια της άδειας δεν ήταν γωνιακό, περίπου 30 τ.μ., τελικά είναι γωνιακό με περίπου 58 τ.μ. Προφανώς έτσι χτίστηκε. Πήρε έναν χώρο περί τα 30 τ.μ. από το διπλανό, σύμφωνα με τα σχέδια, διαμέρισμα. Επίσης, πρέπει κατά τι να βγήκε η πολυκατοικία από την Ο.Γ. κ να μπήκε μέσα στην πρασιά. Στα σχέδια υπήρχαν κάποια δοντάκια που ακολουθούσαν την Ο.Γ. αλλά όταν πήγα για αυτοψία είδα ότι όλη η πλευρά χτίστηκε στην ευθεία. Βέβαια τώρα προκήπιο δεν υπάρχει, αλλά πεζοδρόμιο. Τι μπορώ να κάνω ώστε μπορεί ο ιδιοκτήτης να μεταβιβάσει το διαμέρισμα αύριο μεθαύριο;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση:

 

Διαμερισμα στην αδεια = 80μ2

Διαμερισμα στην πραγματικοτητα = 75μ2 (ο τοιχος που χωριζει το διαμερισμα μου απο το διπλανο διαμερισμα του ιδιου οροφου, εχει μετατοπιστει εις βαρος μου)

 

Πρεπει να δωσω Βεβαιωση για μεταβιβαση, αλλα δεν μπορω αφου θα πρεπει να βεβαιωσω οτι το διαμερισμα ειναι 80μ2, ενω ειναι 75μ2...

Το προβλημα ειναι οτι νομιζω οτι δεν παει με ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ, αφου η μετατοπιση αυτη δεν εχει επιφερει τροποποιηση των μηχανολογικων...

 

Αν ομως δεν παει με Διαμερισματωση, τοτε με τι παει?????????????

 

EDIT:

Την βρηκα τη λυση.

Θα ισχυριστω οτι εχει αλλαξει η ηλεκτρικη εγκατασταση, οποτε ειναι διαφορετικη διαμερισματωση. :)

Επισης, ας αποφασισουν μεταξυ τους αν η ρυθμιση θα αφορα τον οροφο ή την συγκεκριμενη ιδιοκτησια.

Μενει 1 μονο προβλημα:

Η συμβολαιογραφος, πως θα τακτοποιησει το θεμα των χιλιοστων, τωρα που αλλαζουν τα τετραγωνικα? Παραμενουν τα ιδια?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή... έστω μία ισόγεια ιδιοκτησία η οποία ενώ στην άδεια φαίνεται ως ένα κατάστημα ο ιδιοκτήτης παράνομα το έχει χωρίσει σε 2 και το εκμεταλλεύεται ως 2 από το '80 με χαρτιά ΔΕΗ, αποδεικτικά κλπ.

Η παράβαση μπορεί να περαστεί ως διαμερισμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.