Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Ίσως το ερώτημα να έχει συζητηθεί σε παλαιότερο post αλλά όταν μοναδική παράβαση είναι η διαμερισμάτωση, ο ιδιοκτήτης δικαιούται να αιτηθεί ανεξάρτητο ρολόι ΔΕΗ για το διαμέρισμα-προιόν της διαμερισμάτωσης?

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία στο τι μπορεί να ζητηθεί από τη ΔΕΗ εφόσον τα τ.μ. δεν αναφέρονται πουθενά στη δήλωση?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το καλύτερο που μπορεί να γίνει νομίζω οτι πρέπει να γίνει ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ πρώτα, δλδ κανονική άδεια, στη συνέχεια τροποποίηση καταστατικού και νέα συμβόλαια όπου ο κάθε ένας θα πάρει το ποσοστό του στο εννιαίο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να κάνεις αυτό που πολύ σωστά λέει ο GRTOPO, θα πας με την βεβαίωση στην ΔΕΗ και μαζί θα προσκομίσεις τα σχέδια του Ν4014, όπου θα έχεις υπολογίσει τα εμβαδά των νέων διαμερισμάτων.

Στον τίτλο της βεβαίωσης θα γράφεις "Διαμερισμάτωση ορ. ιδ. Γ1 του Γ' ορόφου, σε δύο νέες ορ. ιδ. Γ1α και Γ1β"

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο!

Επειδή εν τέλει παράλληλα με τη διαμερισμάτωση τρέχει και τακτοποίηση χώρου στον ακάλυπτο (τμήμα που προσαρτάται στο προιόν της διαμερισμάτωσης που εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να το νομιμοποιήσω), νομίζω θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Faethon11.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε γιατί έχω την εντύπωση πως δεν μπορείς να δηλώσεις διαμερισμάτωση αν υπάρχει και άλλη αυθαιρεσία.

Ψάξτο λίγο...

Link to comment
Share on other sites

πραγματι ο νομος λεει για μοναδικη αυθαιρεσια ομως δεν θα επρεπε το συστημα να "κλειδωνει" με τη διαμερισματωση ωστε να μην μπορεις να προσθεσεις φκ? (ζηταω πολλα ε?)

Οπως ελεγα κ στο ποστ #570 προσανατολιζομαι να βαλω κ τις αλλες αυθαιρεσιες που υπαρχουν στη δικη μου περιπτωση, εκτος της διαμερισματωσης, γιατι αλλιως μπλεκει πολυ το πραγμα.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Grtopo για την διαμερισμάτωση δεν χρειάζεται άδεια νομιμοποίησης.

Μια απλή τακτοποίηση με το Ν.4014 τακτοποιεί και την διαφορετική διαμερισμάτωσησύμφωνα με τον 4042 για μια ζωή (δεδομένου ότι δηλώνεται παράβαση κατηγορίας 13)

 

Faethon

Μπορείς να δηλώσεις διαφορετική διαμερισμάτωση και τακτοποίηση.

Θα κλικάρεις μια παράβαση της κατηγορίας 13 για την διαμερισμάτωση και θα την περιγράψεις στην εκθεση και ένα φύλλο καταγραφής για τακτοποίηση.

 

Προσοχή στο ποιος κάνει την δήλωση. ΕΠίσης, αν έχεις παράβαση ακαλύπτου μπαίνουν όλοι οι ιδιοκτήτες που έχουν ποσοστά επίτου οικοπέδου.

 

Απλά όταν τελειώσετε την διαδικασία θα πρότεινα μια τροποποίηση σύστασης επί νέων σχεδίων.

Νέα ποσοστά δεν χρειάζονται μπορούν να χρησιμοποιήσουν και τα παλιά ποσοστά τους (που είναι και το ορθότερο κατά την γνώμη μου)

Μην μπερδεύονται τα ποσοστά επι του οικοπέδου με τα τετραγωνικά κυρίων χώρων. Μπορούν να μην έχουν και καμία σχέση μεταξύ τους.

 

Largy:

ΠΟυθενά δεν λεει ο νόμος για μοναδική παράβαση την διαμερισμάτωση. :

Η διαφορετική

διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται

στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει

επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστά-

σεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Πα-

ραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο κα-

ταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης

δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται πα-

ράβολο.

 

Απλά το εγχειρίδιο του συστήματος του ΤΕΕ αναφέρει ότι αν πρόκειται περι μοναδικής αυθαιρεσίας κλικάρεις το κουμπί της ΔΙαμερισμάτωσης.

Αν υπάρχουν παραπάνω απο μια βαζεις μια παράβαση της κατηγορίας 13.

Το έχουμε αναφέρει και παλαιότερα, η διάκριση γίνεται γιατι στην περίπτωση της μοναδικής παράβασης πληρώνεται πρόστιμο και όχι παράβολο.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα δηλώνοντας Υ.Δ Κ.Χ. προς τακτοποίηση + διαμερισμάτωση στην ίδια δήλωση (με εξουσιοδότηση όλων των ιδιοκτητών μιας και η Υ.Δ. είναι σε ακάλυπτο ισογείου).

Κατά τα γνωστά το πρόστιμο είναι το άθροισμα από την Υ.Δ Κ.Χ. + 500 ευρώ που αφορούν τη διαμερισμάτωση.

 

Τα παραπάνω έγιναν με τη σύμφωνη γνώμη του συμβολαιογράφου μιας και μετά την αποπληρωμή του προστίμου πάμε κατευθείαν για τροποποίηση της οριζόντιας με τα σχέδια του 4014.

Φαίνεται πάντως να μην είναι απαγορευτικό (τουλάχιστον από το σύστημα του ΤΕΕ) να δηλωθεί διαμερισμάτωση + τακτοποίηση στην ίδια δήλωση..

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι σίγουρα απαγορευτικό yian

Απλά το δηλώνεις σαν παράβαση κατηγορίας 13.

 

Επίσης, κατά την γνώμη μου μην αλλάξετε τα ποσοστά επί του οικοπέδου, απλά διορθώστε τα τετραγωνικά επί νέων σχεδίων.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.