Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Τι σημαίνει διαμερισμάτωση ορόφου? Ο διαχωρισμός του σε διαμερίσματα δηλ ορ. ιδιοκτησίες κατ εμέ. Αρα ο καθε ένας ιδιοκτήτης ορ. ιδιοκτησίας σε έναν όροφο που χωρίζεται σε περισσότερες της μιας ορ. ιδ. θα πρέπει να πληρώσει το 500άρικο για να πάρει βεβαίωση απο εμένα έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Fico καταλαβαίνω ότι και εσύ δεν είσαι απολυτα πεισμένος για αυτό που ισχυρίζεσαι, για αυτό και επικαλείσαι το γεγονός οτι όλες οι ορ. ιδ. ανήκουν στο ίδιο πρόσωπο. Παραδέχομαι ότι πράγματι ακούγεται λογικό να πληρώσει ένα 500άρικο για όλες τις αποθήκες. Τι να πώ με αυτό το γαμονόμο...

 

Να προσθέσω κατι ακομα σχετικά με τον ορισμό της "διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου":

αν σε όροφο υπάρχουν ας πόυμε 5 διαμερίσματα και έχει γίνει σκατζα ένα δωμάτιο απο το ένα διαμέρισμα στο όμορό του, αλλά στα άλλα 3 διαμερίσματα δεν έχει επέλθει καμία μεταβολή, θεωρείτε ότι θα πρέπει να δηλωθεί 500άρικο και για αυτά τα 3 επειδή έχει επέλθει διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου απο τα άλλα 2 ?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω πάλι έχω μια αλλη περίπτωση, μεζονέτα (3 επίπεδα) η οποία από τον εργολάβο χωρίστικε σε 2 ανεξάρτητες κατοικίες μια το ισόγειο και ο 1ος και μια το υπόγειο το οποίο μάλλον ημιόροφος είναι στην πραγματικότητα. Έτσι πουλήθηκαν εξ αρχής, το υπόγειο βέβαια σαν αποθηκη. προφανως χρειάζεται τακτοποίηση για την αλλαγη χρήσης αποθηκης σε κατοικία και αναλυτικό για τα ξεμπαζώματα αλλά ο αυθαίρετος διαχωρισμός είναι διαμερισμάτωση ? νομίζω πως πρεπει να βαλω... και αν ναι ποιος θα το βαλει ο ενας από τους 2? ευχαριστώ....!

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει διαμερισμάτωση ορόφου? Ο διαχωρισμός του σε διαμερίσματα δηλ ορ. ιδιοκτησίες κατ εμέ. Αρα ο καθε ένας ιδιοκτήτης ορ. ιδιοκτησίας σε έναν όροφο που χωρίζεται σε περισσότερες της μιας ορ. ιδ. θα πρέπει να πληρώσει το 500άρικο για να πάρει βεβαίωση απο εμένα έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Fico καταλαβαίνω ότι και εσύ δεν είσαι απολυτα πεισμένος για αυτό που ισχυρίζεσαι, για αυτό και επικαλείσαι το γεγονός οτι όλες οι ορ. ιδ. ανήκουν στο ίδιο πρόσωπο. Παραδέχομαι ότι πράγματι ακούγεται λογικό να πληρώσει ένα 500άρικο για όλες τις αποθήκες. Τι να πώ με αυτό το γαμονόμο...

 

Να προσθέσω κατι ακομα σχετικά με τον ορισμό της "διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου":

αν σε όροφο υπάρχουν ας πόυμε 5 διαμερίσματα και έχει γίνει σκατζα ένα δωμάτιο απο το ένα διαμέρισμα στο όμορό του, αλλά στα άλλα 3 διαμερίσματα δεν έχει επέλθει καμία μεταβολή, θεωρείτε ότι θα πρέπει να δηλωθεί 500άρικο και για αυτά τα 3 επειδή έχει επέλθει διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου απο τα άλλα 2 ?

 

Αυτοδιορθώνομαι γιατί σας μπέρδεψα:

αν σε όροφο υπάρχουν ας πούμε 5 διαμερίσματα και έχει γίνει σκάτζα ένα δωμάτιο απο το ένα διαμέρισμα στο όμορό του, αλλά στα άλλα 3 διαμερίσματα δεν έχει επέλθει καμία μεταβολή, θεωρείτε (με τη λογική του soundholics και Fico) ότι κατα την έκδοση βεβαίωσης αυτών των 3, θα πρέπει να γίνει αναφορά στη διαμερισμάτωση επειδή έχει επέλθει διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου απο τα άλλα 2 ?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

soundholics και Fico) ότι κατα την έκδοση βεβαίωσης αυτών των 3, θα πρέπει να γίνει αναφορά στη διαμερισμάτωση επειδή έχει επέλθει διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου απο τα άλλα 2 ?

.

 

Stavion, στην βεβαιωση δεν γινεται καμια αναφορα. Πρεπει να γινει διαμερισματωση οροφου, στην οποια δηλωνονται πως ειναι τα δυο διαμερισματα που εχουν αλλαξει και τα υπολοιπα τρια οπως υφιστανται νομιμως. Την διαφορετικη διαμερισματωση την πληρωνουν οι δυο ιδιοκτητες που εχουν την αυθαιρεσια.

 

Για τα τρια νομιμα διαμερισματα βγαζεις βεβαιωση της περ.1 οτι υφιστανται νομιμως, και για τα αλλα δυο της περιπτωσης 2, οτι ανηκουν στις εξαιρεσεις.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Για τα τρια νομιμα διαμερισματα βγαζεις βεβαιωση της περ.1 οτι υφιστανται νομιμως, και για τα αλλα δυο της περιπτωσης 2, οτι ανηκουν στις εξαιρεσεις.

Τελικά τα τρια νομιμα διαμερισματα βρίσκονται σε έναν όροφο του οποίου η διαμερισμάτωση έχει τροποποιηθεί κατα τα λεγόμενά σου . Δε μου κάθεται καλά η λογική σου. Τι να πώ?

Υπάρχει κάποια επίσημη θέση γι αυτά άλλη απο τις ερωταπαντήσεις που ξέρουμε?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

βρε Stavion,

Γιατι επιμένεις για ένα θέμα που σου έχουμε απαντήσει όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Όλη η κουβέντα γίνεται για το αν θα εισπράξεις 500ρικο από κάθε ιδιοκτήτη ή ένα 500ρικο από όλους τους ιδιοκτήτες ?

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα, και ποιά είναι η αντίρρησή σου.

 

και ο Νόμος και το εγχειρίδιο του ΤΕΕ μιλούν για διαμερισμάτωση ορόφου.

Αν ήθελαν να μιλήσουν για διακεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία, θα το είχαν κάνει, όπως το κάνουν για την διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης ιδιοκτησίας.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αφού είναι τόσο ξεκάθαρο :| μην αναλωνόμαστε, να διαβάσω τη συζήτηση απο την αρχή και τα ξαναλέμε.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

"Τόσο ξεκάθαρο" δεν υπάρχει στα αυθαίρετα, δυστυχώς, έχεις δίκιο.

Αν μπορείς να βρείς κάποιο σημείο στην νομοθεσία που υποστηρίζει την άποψή σου, μετά χαράς να το συζητήσουμε.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής δύσκολη περίπτωση:

 

Ιδιοκτήτης δύο εν επαφή διαμερισμάτων σε οικοδομή τα συνένωσε πριν χρόνια σε ένα, "τρώγοντας" περίπου 1,5 τετραγωνικό από τον κοινόχρηστο διάδρομο. Στην εφορία ακόμα τα δηλώνει σαν δύο διαμερίσματα, και από τη ΔΕΗ παίρνει ρεύμα μόνο από το ρολόι του ενός. Εχει επίσης αλλάξει τα υδραυλικά καθώς κατήργησε WC και κουζίνα του ενός διαμερίσματος.

 

Θέλει τώρα να βρει κάποια λύση. Του εξήγησα ότι μπορώ να του τακτοποιήσω τη διαμερισμάτωση καθώς και ένα κλεισμένο εξώστη που έχει εκεί, αλλά ότι δε γίνεται κάτι με το τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου, το οποίο και θα μείνει έτσι.

 

Η ερώτησή μου είναι: Έστω ότι προχωρά σε ρύθμιση (έστω με μετέωρο το θέμα του διαδρόμου, κάνουμε ότι δεν υπάρχει), μπορεί μετά με τη βεβαίωση περαίωσης να δηλώνει πια στο Ε9 ένα διαμέρισμα? Μπορεί να το νοικιάζει σαν ένα? Θα συνταχθεί κάποιο νέο συμβόλαιο? Το πρακτικό του θέματος δηλαδή πώς προχωράει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.