Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία χορήγησης Έγκρισης και Άδειας Δόμησης


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεταφορά Από το 4030

Οι κύριοι ή οι έχοντες νόμιμο δικαίωμα δηλώνουν ενυπογράφως στο τοπογραφικό διάγραμμα και ευθύνονται για την ακρίβεια των δηλουμένων ορίων των οικοπέδων τους και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος τους να ζητήσουν την έκδοση άδειας δόμησης

 

οπότε βάζω αυτό (γιατί να βάλω ονόματα που έτσι και αλλιώς φαίνονται στο πινακάκι)

"ως κύριος δηλώνω ότι ευθύνομαι για την ακρίβεια των δηλουμένων ορίων του οικοπέδου μου ή γηπέδου μου

και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος μου να ζητήσω την έκδοση άδειας δόμησης"

 

τα συμβόλαια ή γενικά τίτλους που προβλέπονται να μπαίνουν στο τοπογραφικό

τα βάζω ως ανεξάρτητα σε άλλο σημείο (για να μπορώ με copy να τα μεταφέρω και στο διάγρ κάλυψης )

Link to comment
Share on other sites

Γραψτε ο,τι ναναι βρε παιδια!

Π@π@ριες ειναι αυτες ωστε οταν ερθει η ωρα του ελεγχοντα στην ΥΔΟΜ να πει το κοντο και το μακρυ του για να δειξει ποσο γ@μηκουλας ειναι!

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

'Ενα ερώτημα είναι το πως ο ιδιοκτήτης που υπέδειξε τα προς τοπογραφική αποτύπωση όρια της ιδιοκτησίας του, μπορεί να κάνει έλεγχο ότι αυτά αποδόθηκαν σωστά στο τοπογραφικό διάγραμμα που του συνέταξε ένας μηχανικός και αυτός μετά το υπογράφει. Με ποιές τεχνικές γνώσεις μπορεί να κάνει αυτόν τον έλεγχο?

Το άλλο ερώτημα είναι ότι σε περίπτωση αντιδικίας, ποιός από τους 2 θα έχει δίκαιο αφού ο ένας θα λέει εδώ του έδειξα κι ο άλλος ότι όχι, εκεί μου έδειξε, δλδ η μαρτυρία του ενός έναντι της μαρτυρίας του άλλου.

Αυτό πάλι που λέει για τους ιδιοκτήτες .....<<...και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος τους να ζητήσουν την έκδοση άδειας δόμησης>> είναι εντελώς αψυχολόγητο και δεν μπορώ να το εντάξω σε καμιά λογική, είναι σαν να τους ζητάνε να αποδείξουν ότι η θάλασσα είναι βρεγμένη. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης δε μπορεί να ελέγχει (επί της ουσίας) την ορθή απόδοση γιατί απλά το έχει αναθέσει σε αρμόδιο τεχνικό.

Με την υπογραφή επισφραγίζει (παίρνει την ευθύνη σαν εργοδότης) το ενιαίο αποτέλεσμα που είναι η τελική απόδοση.

Δεν πρόκειται σε αντιδικία να διαφωνεί με τον συντάκτη γιατί θεωρούνται ως ένα. Αφού λυθεί η διαφορά του με πιθανό τρίτο πρόσωπο, τότε μόνο μπορεί να στραφεί κατά του τεχνικού και μόνο για το αντικείμενο της μεταξύ τους σχέσης (πχ. αποζημίωση για ζημιά που έπαθε).

 

Το δεύτερο για "την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος" το βλέπω σαν πρόσθετη ενυπόγραφη βεβαίωση της μέχρι τώρα αίτησης της άδειας.

Επίσης είναι διπλή προσθήκη : έχω το δικαίωμα μέσω του τάδε συμβολαίου + θέλω να κάνω τα εξής ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε τίποτα στην απαιτούμενη δήλωση του ιδιοκτήτη:

 

ΠΔ/8-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/13-7-93) Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος των ανεγειρομένων οικοδομών.

Άρθρο 5

7. Οι μελετητές ευθύνονται για την εκπόνηση όλων των επιμέρους μελετών, ενώ οι ιδιοκτήτες δηλώνουν ενυπογράφως στο τοπογραφικό διάγραμμα και ευθύνονται για την ακρίβεια των δηλουμένων ορίων των οικοπέδων τους και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος αυτών να ζητήσουν την έκδοση οικοδομικής άδειας.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης δε μπορεί να ελέγχει (επί της ουσίας) την ορθή απόδοση γιατί απλά το έχει αναθέσει σε αρμόδιο τεχνικό.

Με την υπογραφή επισφραγίζει (παίρνει την ευθύνη σαν εργοδότης) το ενιαίο αποτέλεσμα που είναι η τελική απόδοση.

Δεν πρόκειται σε αντιδικία να διαφωνεί με τον συντάκτη γιατί θεωρούνται ως ένα. Αφού λυθεί η διαφορά του με πιθανό τρίτο πρόσωπο, τότε μόνο μπορεί να στραφεί κατά του τεχνικού και μόνο για το αντικείμενο της μεταξύ τους σχέσης (πχ. αποζημίωση για ζημιά που έπαθε).

 

Το δεύτερο για "την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος" το βλέπω σαν πρόσθετη ενυπόγραφη βεβαίωση της μέχρι τώρα αίτησης της άδειας.

Επίσης είναι διπλή προσθήκη : έχω το δικαίωμα μέσω του τάδε συμβολαίου + θέλω να κάνω τα εξής ...

 

Ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη σου απάντηση αλλά διατηρώ και μια επιφύλαξη αν ο ιδ/της και ο συντάκτης θα παραμείνουν να θεωρούνται ως ένα και στην περίπτωση της στραβής.

Συμφωνώ ότι δεν γίνεται και αλλιώς με την σημερινή κατάσταση του κτηματολογίου, αλλά γενικά εγκυμονεί πολλούς κινδύνους η όλη ιστορία των τοπογραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Από την ιστοσελίδα του Βήματος,

 

Νομοσχέδιο fast track για τη δόμηση

Στόχος η απλούστευση και επιτάχυνση των διαδικασιών κατάρτισης των πολεοδομικών σχεδίων

Πολεοδομική μεταρρύθμιση προωθείται από το ΥΠΕΚΑ ώστε να στηριχθούν οι κυβερνητικές επιταγές για fast track ανάπτυξη. Ήδη ετοιμάζεται σχέδιο νόμου το οποίο, όπως λένε οι εμπνευστές του, θα υπερσκελίζει γραφειοκρατικά εμπόδια και δυσκίνητες διαδικασίες για δόμηση ώστε να υπάρξει προσέλκυση επιχειρηματικής δραστηριότητας στη χώρα..............................

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε τίποτα στην απαιτούμενη δήλωση του ιδιοκτήτη:

 

ΠΔ/8-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/13-7-93) Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος των ανεγειρομένων οικοδομών.

Άρθρο 5

7. Οι μελετητές ευθύνονται για την εκπόνηση όλων των επιμέρους μελετών, ενώ οι ιδιοκτήτες δηλώνουν ενυπογράφως στο τοπογραφικό διάγραμμα και ευθύνονται για την ακρίβεια των δηλουμένων ορίων των οικοπέδων τους και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος αυτών να ζητήσουν την έκδοση οικοδομικής άδειας.

 

Γι' αυτό και πάντα γράφαμε:

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΟΡΙΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ

 

Η παρακάτω υπογεγραμμένη κα. __________ ιδιοκτήτης του οικοπέδου, που φαίνεται στο παρόν

τοπογραφικό διάγραμμα της παρούσας μελέτης, δηλώνω ότι τα όρια του οικοπέδου (Α-Β-Γ-Δ-Α)

έχουν ήδη και ορθώς υλοποιηθεί επί του εδάφους και έχω το νόμιμο δικαίωμα να ζητήσω

την έκδοση της οικοδομικής άδειας.

Ο Δηλών ιδιοκτήτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.