Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γωνία οπισθοσκόπευσης. Πού τη μηδενίζετε;


Recommended Posts

Αφού έχεις αγοράσει πρόσφατα total station γιατί δεν απευθύνεσαι στην εταιρία; Δεν σου έκαναν κάποια επίδειξη;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι.Είμαι καινούρια τοπογράφος και έχω αγοράσει έναν γαιοδετικό σταθμό το tc 307. Επειδή  δέν ξέρω να μηδενίζω όμως μήπως θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε πώς μηδενίζω το total station?Διαθέτω και ένα GRS απο το οπίο θα πέρνω τις στάσεις,αλλα δέν ξέρω πώς μπορώ να μηδενίσω με το total station.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

off topic. Λες ότι είσαι νέα τοπογράφος αλλά η ταυτότητά σου λέει ότι είσαι πολιτικός μηχανικός που έκανες εγγραφή στο forum το 2007. Επίσης, το μήνυμα είναι κάπως, πως να το πω, ανορθόγραφο σε σχέση με τα προηγούμενά σου. Αν είσαι διαφορετικό πρόσωπο, φτιάξε άλλο λογαριασμό, δεν δαγκώνουμε. off topic τέλος.

 

Leica tc 307 παλιό μοντέλο άρα υποθέτω δεν το έχεις πάρει από αντιπρόσωπο. Γενικά, ό,τι σου είπε ο Γιάννης παραπάνω. Ειδικά, αν έχεις βρει τρόπο να εισάγεις/εξάγεις στοιχεία στο total, έχεις 2 γνωστές στάσεις από το GPS, τα στοιχεία τους περασμένα στο total (π.χ. S1, S2) στήνεις το total στην S1, το κατάφωτο στην S2, και χρησιμοποιείς το <Coords>.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Απλά συναδέλφισσα, να μην ξεχνάμε πως η περίπτωση που αναφέρεις, είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο χωρίς να έχεις κάνει μάθηματα οδήγησης..Πόσο ασφαλής θα νιώσεις στον δρόμο??

Εν πάσει περιπτώσει, ο αγαπητός Γιάννης σου έδωσε στοιχεία, καλή συνέχεια εύχομαι χωρις κακοτοπιές..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kanne αυτά, που έγραψα παραπάνω, δεν ήθελα να τα εκλάβει κάποιος σαν  απαξιωτικά για τους πολ. μηχ. (βλέπω έχεις και εσύ αυτόν τον τίτλο), αλλά ήθελα "μόνο" την συγκεκριμένη συναδ.  Πολ. μηχ. ή Τοπογράφο μηχ. (δεν ξέρω τελικά) να καυτηριάσω, για όσα φυσικά γράφει και πως τα γράφει. Αυτό φάνηκε και από τα υπόλοιπα γραφόμενα και των άλλων συν.. Εσένα κάλλιστα θα σε πρότεινα (δημόσια) και σε συνεργασία έτσι για να αποκτήσω ...και το αρχείο σου! 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kanne αυτά, που έγραψα παραπάνω, δεν ήθελα να τα εκλάβει κάποιος σαν  απαξιωτικά για τους πολ. μηχ. (βλέπω έχεις και εσύ αυτόν τον τίτλο), αλλά ήθελα "μόνο" την συγκεκριμένη συναδ.  Πολ. μηχ. ή Τοπογράφο μηχ. (δεν ξέρω τελικά) να καυτηριάσω, για όσα φυσικά γράφει και πως τα γράφει. Αυτό φάνηκε και από τα υπόλοιπα γραφόμενα και των άλλων συν.. Εσένα κάλλιστα θα σε πρότεινα (δημόσια) και σε συνεργασία έτσι για να αποκτήσω ...και το αρχείο σου! 

 

off topic. Λες ότι είσαι νέα τοπογράφος αλλά η ταυτότητά σου λέει ότι είσαι πολιτικός μηχανικός που έκανες εγγραφή στο forum το 2007. Επίσης, το μήνυμα είναι κάπως, πως να το πω, ανορθόγραφο σε σχέση με τα προηγούμενά σου. Αν είσαι διαφορετικό πρόσωπο, φτιάξε άλλο λογαριασμό, δεν δαγκώνουμε. off topic τέλος.

 

Leica tc 307 παλιό μοντέλο άρα υποθέτω δεν το έχεις πάρει από αντιπρόσωπο. Γενικά, ό,τι σου είπε ο Γιάννης παραπάνω. Ειδικά, αν έχεις βρει τρόπο να εισάγεις/εξάγεις στοιχεία στο total, έχεις 2 γνωστές στάσεις από το GPS, τα στοιχεία τους περασμένα στο total (π.χ. S1, S2) στήνεις το total στην S1, το κατάφωτο στην S2, και χρησιμοποιείς το <Coords>.

 

 

Καλησπέρα παιδιά!Ο λογαριασμός σήμερα χακεύτηκε από τον μικρό αδερφό,τεχνολόγο δομικών έργων που τον έβαλα να μάθει σήμερα να χειρίζεται ένα μεταχειρισμένο total station που αγοράσαμε από συνάδελφο που έφυγε εξωτερικό και δυστυχώς δυσκολευόμαστε να βγάλουμε άκρη..Αυτός ένιωθε άβολα δεν είναι και εξοικιωμένος με τη τεχνολογία τόσο έγραψε ότι έγραψε.Για αυτό τα τυπογραφικά λάθη και αφού μπήκατε στη διαδικασία να ψάξετε το προφίλ μου κύριε dsworks θα πρεπε να δείτε και τα άλλα ποστ που έχω γράψει και στα οποία φαντάζομαι χρησιμοποιώ στο βαθμό που μου είναι εφικτό σωστά την ελληνική γλώσσα.Και ναι είμαι πολιτικός μηχανικός που κάνει τοπογραφικούλια κύριε nbr γιατί στη κατάσταση που βρισκόμαστε κάνουμε ότι μπορούμε και φυσικά έχουμε δικαίωμα.+Ότι στο νησί που έχουμε γραφείο άμα θελήσει κάποιος να κάνει τοπογραφικό πρέπει να κάνει 10 τάματα για να έρθουν οι 2 τοπογράφοι που έχουμε για αποτύπωση.Λυπάμαι αν σας χάλασα το προφίλ του thread με το λανθασμένα διατυπωμένο ποστ είναι φυσικά στην ευχέρεια των διαχειριστών να το διαγράψουν.Ευχαριστώ που με διαβάσατε και ευχαριστώ ξεχωριστά στον Γιάννη για τις συμβουλές του. :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: Καλή καρδιά και καλό Σαββατοκύριακο!!! :grin:

Link to comment
Share on other sites

νησί διαβάζω μπράβο καλές δουλειές Για μένα είναι σημαντικό που εργάζεστε εκεί Τα άλλα θα τα βρείτε διαβάζοντας , όλοι ξεκινώντας ψαχνόμασταν με τα νέας τεχνολογίας total station Εγώ θα συμβούλευα να μην κάνετε μηχανικά χρήση των διάφορων ενσωματωμένων προγραμμάτων σε αυτά , αλλά με γνώση των θεωρητικών που διδασκόμαστε στο πολυτεχνείο Εγώ να πω την αλήθεια μόνο των νόμο των συνημίτονων για μέτρηση της απόστασης δυο σημείων χρησιμοποιώ , άντε και την εμπροσθοτομία με αποστάσεις από δυο γνωστά σημεία  και αυτά τα ξανά επιλύω μετά στο γραφείο 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... και αφού μπήκατε στη διαδικασία να ψάξετε το προφίλ μου κύριε dsworks θα πρεπε να δείτε και τα άλλα ποστ που έχω γράψει...

 

Ειρωνείες ε; Αυτά τα "κύριε" να λείπουν, μπορώ επίσης και χωρίς πληθυντικό. Δεν είμαι σέρλοκ χολμς να ψάχνω τα προφίλ των άλλων και, πίστεψέ με, δεν ασχολήθηκα πάνω από 10 δευτερόλεπτα. Είδα κάτι περίεργο και είπα αυτό που είπα. Με την 2η ματιά σήμερα είδα ότι εσύ μάλλον είσαι πιο προχωρημένος/η από μένα σε αυτό το κομμάτι. Έχεις και φίλους (που σου μιλάνε στον πληθυντικό).

 

Αυτά. Αν θες κάτι για το TC 307, εδώ είμαι.

 

Χαιρετίσματα στο νησί "Αθήνα, Μακεδονία" με τους 2 τοπογράφους.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.