Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ'οίκον"


Recommended Posts

#101

Δες τα λ απο τα προσπέκτους των εταιρειών

Δεν κατάλαβα όμως την ουσία του ερωτήματος. Αν αφορά σε κέλυφος, προτίμησε το υλικό με το μικρότερο πάχος, που καλύπτει τις απαιτήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας και συγνωμη αν δεν ειμαι του κλαδου για την ερωτηση μου...

 

Εχει βγει αποφαση υπαγωγης για το σπιτι μου για 3 αρχικες δηλωμενες παρεμβασεις...

Με εχει καλεσει η τραπεζα να υπογραψω δανειακη συμβαση...

Θελω να αφαιρεσω 1 απο τις 3 παρεμβασεις που ειχα αιτηθει.Ο μηχανικος μου μου ειπε γινεται αλλα η τραπεζα δεν το δεχεται!Μου λεει αλλαζει μονο το ονομα του προμηθευτη και οχι τα ποσα δαπανων!

Να τονισω οτι με την αφαιρεση της μιας παρεμβασης δεν υπαρχει θεμα με ικανοποιηση στοχου προγραμματος(κλαση,30% ενεργεια κλπ)

 

Γινεται τελικα αλλαγη ενω εχει βγει αποφαση υπαγωγης και ειμαι ετοιμος να υπογραψω;εαν ναι πως;και γιατι η τραπεζα δεν το δεχεται;

σημειωση:αθηνα υπεκα μου ειπαν γινεται...

 

Εγω θελω απο 3 παρεμβασεις 15000 προυπολογισμος που μου εγκριθηκε να γινει 10.000 με 2 μονο εργα(να αφαιρεθει τελειως 1 παρεμβαση και το αντιστοιχο ποσο δαπανης.

και να συνεχισει το τρεξιμο του προγραμματος ,δεν θελω η δανειακη συμβαση να γραφει 15.000 αλλα 10.000 να μην μπει προκαταβολη σε 1 απο τους 3 αρχικα επιλεγεντες προμηθευτες...νομιμα και καθαρα.

 

Ο Μηχανικός σου έχει δίκιο. Η Τράπεζα θα σου σπάσει τα νεύρα αλλά θα γίνει στο τέλος. Πάρε τηλέφωνο στο ΕΤΕΑΝ και δώσε τους τον αριθμό υπαγωγής σου και ενημέρωσέ τους ότι θέλεις να θα κάνεις υπεύθυνη δήλωση αλλαγής ποσού. 

Link to comment
Share on other sites

#101

Δες τα λ απο τα προσπέκτους των εταιρειών

Δεν κατάλαβα όμως την ουσία του ερωτήματος. Αν αφορά σε κέλυφος, προτίμησε το υλικό με το μικρότερο πάχος, που καλύπτει τις απαιτήσεις σου

 

Για κέλυφος ναι. Γιατί να καλύπτει τις απαιτήσεις μου μόνον; Κατανοητό πως στο πιστοποιητικό ο συνάδελφος απεφάνθη πως χρειάζομαι 7εκ πάχος με λ 0.033

Απ'τη στιγμή ομως που μπορώ να τοποθετήσω 8εκ με ιδιο (?) λ γιατί όχι; δεν ισχύει bigger is better? στη περίπτωση μας παχύτερο=καλύτερη μόνωση;

 

Το φιβραν έχει απ'οτι είδα 0.034 για 8εκ, ενώ το dow 0.033 για 7εκ. Ομως το 1ο είναι αρκετά πιο φθηνό. Καλό βέβαια και το xnergy dow, με 0.030 λ αλλά με δυσανάλογο κόστος.

 

Υ.Γ. και κάτι ακόμη. Ασχετος γαρ...Εχω τη μελέτη θερμομόνωσης της οικίας μου. Που βλέπω πόσες θερμίδες λέβητα/καυστήρας απαιτείται; ή χρειάζονται τα στοιχεία της, και περαιτέρω μελέτη απο ΗΜ;

Υ.Γ.2. ψάχνω για λέβητες πελλετ, και μολις βρήκα έναν με κόστος όσο ένα μεσαίο αυτ/το...10.000ε σχεδόν. Ολο το μπατζετ του εξοικονομώ που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών για εργασίες τοποθέτησης λέβητα-καυστήρα να είναι 1100 ευρώ και  το Τιμολόγιο (για την πώληση λέβητα-καυστήρα) να είναι 3900 ευρώ; Υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι υψηλή η αμοιβή για την παροχή υπηρεσιών;

Link to comment
Share on other sites

#104

Το λ είναι άσχετο με το πάχος. Αν σε ενδιαφέρει το καλό αποτέλεσμα, θα πληρώσεις το καλύτερο υλικό. Αν σε ενδιαφέρει η οικονομία, θα βάλεις το φτηνότερο. Πάντως, κατασκευαστικά, "the harder, the better".

- Στη μελέτη θερμομόνωσης δεν υπάρχει υπολογισμός θερμίδων. Αυτό, το υπολογίζει η μελέτη θέρμανσης (από μηχανολόγο).

- Για τον υπολογισμό του λέβητα, κάνε μελέτη θέρμανσης, και ψάξε καλύτερα την αγορά.

 

#105

Για να μη γίνει καμμία "στραβή" με το πρόγραμμα, βάλε τους να γράψουν το συνολικό ποσό, και ως αιτιολογία "προμήθεια και τοποθέτηση λέβητα και καυστήρα" με τα χαρακτηριστικά τους.

Link to comment
Share on other sites

 

#101

Δες τα λ απο τα προσπέκτους των εταιρειών

Δεν κατάλαβα όμως την ουσία του ερωτήματος. Αν αφορά σε κέλυφος, προτίμησε το υλικό με το μικρότερο πάχος, που καλύπτει τις απαιτήσεις σου

 

 

 

Για κέλυφος ναι. Γιατί να καλύπτει τις απαιτήσεις μου μόνον; Κατανοητό πως στο πιστοποιητικό ο συνάδελφος απεφάνθη πως χρειάζομαι 7εκ πάχος με λ 0.033

Απ'τη στιγμή ομως που μπορώ να τοποθετήσω 8εκ με ιδιο (?) λ γιατί όχι; δεν ισχύει bigger is better? στη περίπτωση μας παχύτερο=καλύτερη μόνωση;

 

Το φιβραν έχει απ'οτι είδα 0.034 για 8εκ, ενώ το dow 0.033 για 7εκ. Ομως το 1ο είναι αρκετά πιο φθηνό. Καλό βέβαια και το xnergy dow, με 0.030 λ αλλά με δυσανάλογο κόστος.

 

Υ.Γ. και κάτι ακόμη. Ασχετος γαρ...Εχω τη μελέτη θερμομόνωσης της οικίας μου. Που βλέπω πόσες θερμίδες λέβητα/καυστήρας απαιτείται; ή χρειάζονται τα στοιχεία της, και περαιτέρω μελέτη απο ΗΜ;

Υ.Γ.2. ψάχνω για λέβητες πελλετ, και μολις βρήκα έναν με κόστος όσο ένα μεσαίο αυτ/το...10.000ε σχεδόν. Ολο το μπατζετ του εξοικονομώ που λέει ο λόγος.

 

Νομιζω οτι το λ βγαινει με παχος μονωσης 1 μ και οχι 7-8 εκατοστα.κανω λαθος?

Θελω να πω τα νουμερα λ 0,033 ειναι για 1μ παχος.

Link to comment
Share on other sites

λ = συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας (W/m*K)

d = πάχος υλικού (m)

R = d/λ = θερμική αντίσταση (m2*K/W)

U = 1/R = συντελεστής θερμοπερατότητας (W/m2*K)

 

Υ.Γ.

Φίλε Kane, το bigger is better πρέπει να αναφέρεται στο R.

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ.

Φίλε Kane, το bigger is better πρέπει να αναφέρεται στο R.

 

Συνεπώς, το πρώτο έχει R=2.12 και το δεύτερο, R=2.28. Κι εφόσον έχει την ίδια τιμή, προτιμούμε το 2ο. Σωστά; Η αυτό το 5% παραπάνω R είναι πρακτικά αμελητέο;

 

Ευχαριστώ και για τη μελέτη θέρμανσης. Θα αγγαρέψω συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος τι μελλει γενεσθαι στο προγραμμα για Δυτ Μακεδονια που εχει σταματησει;

 

υπαρχει προοπτικη να ξεκινησει ξανα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.