Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πραγματογνωμοσύνη για δουλεία οδού.


Recommended Posts

Καλησπέρα! είμαι ιδιοκτήτης ενός αγροτεμαχίου και το δικαστήριο όρισε κάποιον πραγματογνώμονα για να προτείνει την δημιουργεία δουλείας οδού μέσω ενός γειτονικού , από το δικο μου, αγροτεμάχιο έτσι ώστε να μπορέσω να μπω στην ιδιοκτησία μου. Από την ημέρα που ο πραγματογνώμονας έκανε επιτόπια αυτοψία πέρασαν περίπου εννέα μήνες για να καταθέσει την πρότασή του στο δικαστήριο και ουσιαστικά δεν προτείνει καμία λύση, παρά ασχολείται με άσχετα πράγματα από το ερωτημα του δικαστηρίου. Ο δικηγόρος μου αλλά και ο συνεργάτης τοπογράφος μου, θεωρούν την σχετική πραγματογνωμοσύνη τουλάχιστο ελλιπής,άσχετη και άσχημα συνταγμένη. Ουσιαστικά ότι προσπαθεί να μπλοκάρει το αίτημά μου για δουλεία οδού.

1. Υπάρχει κάποια υπηρεσία / επιτροπή για να παραπέμψω τον εν λόγω πραγματογνώμονα με την πρότασή του για να ελεγχθεί εάν έκανε σωστά και τίμια την δουλειά του ?

2. Το δικαστήριο δεν είχε ορίσει χρονικό διάστημα για τηνμ κατάθεση της πραγματογνωμοσύνης. Ποιος είναι ο συνήθης χρόνος για τέτοιες περιπτώσεις ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Την πραγματογνωμοσύνη θα την κρίνει το δικαστήριο κατά πόσο είναι ελλιπής ή όχι... Αλλά δεν μας αναφέρεις αν πληρώθηκε για αυτή... Αν την κρίνει ο δικαστής ελλιπή ή αόριστη θα διατάξει μάλλον νέα... με άλλον προγματογνώμονα... Ωστόσο τόσο ο δικηγόρος σου, όσο και ο τεχνικός σου σύμβουλος θα πρέπει να διατυπώσουν τις όποιες ενστάσεις τους... ο δικηγόρος μέσω των προτάσεων του... και ο τεχνικός σύμβουλος μέσω της τεχνικής του έκθεσης...

 

Χρονικό διάστημα για την κατάθεση, ορίζει ο δικαστής στην απόφαση για ορισμό και ορκομωσία του πραγματογνώμονα... Είναι παράληψη του δικαστή αν δεν όρισε χρονικό διάστημα κατάθεσης της πραγματογνωμοσύνης από την ορκομωσία του πραγματογνώμονα... Αλλά ακόμα και όταν δίδεται χρονικό διάστημα συνήθως τα δικαστήρια είναι ελαστικά... 2-4 μήνες είναι ένας εύλογος χρόνος για την συγκεκριμένη εργασία....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Paros 1,

  • δουλεία οδού?

Υπάρχει κάποια υπηρεσία / επιτροπή για να παραπέμψω τον εν λόγω πραγματογνώμονα με την πρότασή του για να ελεγχθεί εάν έκανε σωστά και τίμια την δουλειά του ?

 

Σημ. αν έχεις πράγματι δίκιο, με καλό δικηγόρο και μηχανικό θα το βρείς....αυτοί θα σου πουν.... εσύ απλά θα πληρώσεις (μην συμπεριφερθείς όπως κάποιοι από τους συναδέλφους σου οι οποίοι πληρώνουν ψίχουλα τους συνεργάτες τους...)

 

Υ.Γ. η λέξη "παραπέμψω" μου βγάζει μια εκδίκηση, κάνω λαθος?

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει χρόνος μέχρι τη δικάσιμο σου, μπορείς να ζητήσεις εσύ με αίτησή σου προς το τοπικό ΤΕΕ,

 

σύνταξη νέας πραγματογνωμοσύνης από πραγμ/να μέλος του ΤΕΕ, η οποία μπορεί να είναι εντελώς διαφορετική απ' αυτή του δικαστικού πραγμ/να μέχρι και εντελώς ίδια

 

Η διαφορά έγκειται στο ότι ο πραγμ/νας ΤΕΕ είναι συνήθως Τ.Μ μεγαλύτερης και αποδεδειγμένης εμπειρίας από τον Τ.Μ (δικαστικό πραγμ/να) που μπορεί να είναι από ΠΑΠΠΟΥΣ μέχρι και μηδενικής εμπειρίας

 

Όσο

Υ.Γ. η λέξη "παραπέμψω" μου βγάζει μια εκδίκηση, κάνω λαθος?

 

δεν θεωρώ λάθος συνάδελφε

κάποιος να ψάχνει το δίκαιο του, αναζητώντας κάποιο νόμιμο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

ναι καλά κάνει και αναζητά το δίκιο του, απλά εγώ είπα ότι μυρίζομαι πόλεμο. τι σημαίνει παραπέμπω?

 

......................................................

 

Η διαφορά έγκειται στο ότι ο πραγμ/νας ΤΕΕ είναι συνήθως Τ.Μ μεγαλύτερης και αποδεδειγμένης εμπειρίας από τον Τ.Μ (δικαστικό πραγμ/να) που μπορεί να είναι από ΠΑΠΠΟΥΣ μέχρι και μηδενικής εμπειρίας

 

απέφυγε καλύτερα τέτοιες γενικότητες, ως συμβουλές ή διαπιστώσεις (φιλικά το λέω)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ

 

Δεν υπάρχουν δικαστικοί πραγματογνώμονες.... Ο δικάστης ορίζει από την λίστα των μηχανικών - πραγματογνωμόνων που έχει καταθέσει το ΤΕΕ... Και πραγματογνωνοσύνη (και όχι τεχνική έκθεση τεχνικού συμβούλου) διατάσει και ορίζει μόνο το δικαστήριο... όχι οι διάδικοι...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ

 

Δεν υπάρχουν δικαστικοί πραγματογνώμονες.... Ο δικάστης ορίζει από την λίστα των μηχανικών - πραγματογνωμόνων που έχει καταθέσει το ΤΕΕ... Και πραγματογνωνοσύνη (και όχι τεχνική έκθεση τεχνικού συμβούλου) διατάσει και ορίζει μόνο το δικαστήριο... όχι οι διάδικοι...

Οχι συναδελφε.Το δικαστηριο εχει λιστα απο το ΤΕΕ αλλα και απο τις δημοσιες υπηρεσιες .Ετσι αρκετες φορες μπαινουν πραγματογνωμονες αποφοιτοι ΤΕΙ και οχι μηχανικοι ΑΕΙ.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Οχι συναδελφε.Το δικαστηριο εχει λιστα απο το ΤΕΕ αλλα και απο τις δημοσιες υπηρεσιες .Ετσι αρκετες φορες μπαινουν πραγματογνωμονες αποφοιτοι ΤΕΙ και οχι μηχανικοι ΑΕΙ.

 

Και τι σημαίνει αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λεπτομέρεια που σας κάνει να διαφωνείτε για τιςλίστες των πραγ/νων που έχουν τα δικαστήρια.

Σε πολλές επαρχιακές πόλεις λόγω των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ των κατοίκων, δεν πηγαίνει κανένας να κάνει αίτηση για τις λίστες του δικαστηριου με αποτέλεσμα να ζητάν τα Πρωτοδικεία από τα κατα τόπους παραρτηματα του ΤΕΕ λίστες με μέλη.

Τώρα στην Αθήνα, Πειραιά, Θεσσαλ/κη κλπ, κάθε χρόνο γίονται αιτήσεις από τους μηχανικούς για να συμπεριληφθούν στις λίστες.

 

Οσον αφορά τους δημοσίους υπαλλήλους / αποφοίτους ΤΕΙ , όπως ανέφερα και πιο πάνω ας μην κάνουμε γενικές κρίσεις, υπάρχουν και πολύ αξιόλογοι αλλά άλλοι πραγματικά άσχετοι.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει αυτό????

Τιποτα απολυτως.Απλα επισημαινω οτι δεν χρησιμοποιουνται μονο λιστες που στελνει το ΤΕΕ (που ισως λανθασμενα καταλαβει καποιος διαβαζοντας το post σου) .

Και οχι μονοι μηχανικοι ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.