Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμός κτηματολογίου & ΠΕΑ


qwert

Recommended Posts

Αναβιωνω το παλιο τοπικ για μια σχετικη ερωτηση

Σε περιπτωση που ο ιδιοκτητης δεν εχει ΚΑΕΚ για το ακινητο (εχει χασει τα στοιχεια του κτηματολογιου) και το μοναδικο στοιχειο που εχει ειναι το αποδεικτικο υποβολης δηλωσης με Αριθμους Πρωτοκολλου Δηλωσης και Κωδικούς Ιδιοκτησιών αλλά στο ίδιο ακινητο εχει 2 ιδιοκτησιες και δεν ξερει ποιος κωδικος αντιστοιχει σε ποια ιδιοκτησια, τι ειναι προτιμοτερο να καταχωρησουμε?

 

Εναν εκ των δυο κωδικων απλα η οτι δεν εχουμε σχετικη πληροφορηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά αν ο ιδιοκτήτης δεν έχει καταχωρήσει ή πιθανότατα έχει χάσει από αμέλεια το κτηματολόγιο και δεν είναι και πολύ πρόθυμος να ασχοληθεί, τον πιέζετε να το βρει ή βάζετε απλά ότι δεν έχετε πληροφόρηση και προχωράτε ?

 

Νομίζω ότι αν δεν θέλει ο πελάτης καλό είναι να μην τον πιέζουμε γιατί κάποιος άλλος θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

του λεμε οτι

- αν δεν το εχει δηλωσει καθολου, το ακινητο  θα παει στα  "αγνωστος"  υπερ του Δημοσιου και θα το χασει ή θα χρειαστει πολλαπλασια εξοδα στα δικαστηρια με αντιδικο το Δημοσιο, για να το αναγνωρισει σαν δικο του

 

- ή, αν το εχει δηλωσει, οτι χρειαζεται το κτηματολογικο φυλλο αξιας 18 ευρω, για να ειναι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν λαθη, για τα οποια παλι θα ξοδευτει για να τα διορθωσει

 

κι αν πει "οχι"

 

εξαρταται απο τον καθενα μας... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε προσφατη περιπτωση που δεν το γνωριζε, πηγα με το ΑΦΜ και το βρηκα μεσω των η/υ του κτηματολογικου γραφειου.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην τρέχω στο κτηματολόγιο να ψάχνω το αρχείο....Δεν ξέρω για Θεσ/νικη αλλά εδώ πέφτει μακρυά και δεν θα κάτσω κιόλας να τρέχω για κάποιον που βαριέται. Άσε που δεν στο δίνουν εδώ χωρίς εξουσιοδότηση!

 

Το θέμα είναι, αν βάλω χωρίς ενημέρωση, υπάρχει κάποια επίπτωση ? Από την στιγμή που το σύστημα σου δίνει το παραθυράκι θεωρώ ότι αν δεν κάνω εγώ το κορόιδο θα το κάνει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

λεει οτι,

 

αμα εχει μπει στο κτηματολογιο

 

να  γραφεί  ή το ΚΑΕΚ

ή ο αρχικος κτηματολογικος αριθμος

 

κι αν δεν τον θυμαται να τηλεφωνησει

Link to comment
Share on other sites

Οκ....και εγώ πάω παρακάτω και δεν με πιάνεις ! Λέω αν δεν κάνει τίποτα υπάρχει θέμα ? Το σύστημα σε αφήνει να βγάλεις ΠΕΑ χωρίς να κάνεις τίποτα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όντως αν το γραφείο ειναι μακριά δεν συμφέρει να τρέχεις από εκεί. Στην Θεσ/νίκη αν ξέρεις το ΑΦΜ μπορείς να ψάξεις στους η/υ χωρίς εξουσιοδότηση, γι' αυτό στο είπα.

 

Κοίτα, πρακτικά δεν υπάρχει θέμα βάζεις "δεν έχω πληροφόρηση" και το προχωράς.

 

Από εκεί και πέρα αν σε περίπτωση ελέγχου αποδειχτεί ότι ενώ υπήρχε ΚΑΕΚ δεν το καταχώρισες δεν ξέρω τι τροπή μπορεί να πάρει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.