Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμός κτηματολογίου & ΠΕΑ


qwert

Recommended Posts

Γνωρίζω οτι όταν υπάρχει βεβαίωση προοσωρινης δήλωσης, δεν υπάρχει ξεχωριστός κωδικός ιδοκτησίας για κάθε ιδοκτησία γιατι δεν έχει γίνει ακόμη η 1η ανάρτηση απο το κτηματολόγιο, γιατί κάποιος με μια αίτηση έχει δηλώση 5 διαμερίσματα ή καταστήματα που είναι σε διαφορετικές περιοχές του δήμου

 

Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει τώρα στο δήμο Αθηναίων

 

Ο μοναδικός αριθμός του κτήσματος, λαμβάνεται μετά την επεξεργασία των στοιχείων και την 1η ανάρτηση αυτών

 

AristidisZ

Μην κολλάς σε τέτοια σε τέτοια θέματα και μην κάνεις δύσκολη τη ζωή σου

 

edit

 

Το κωδικό ιδοκτησίας το λαμβάνεις προσωρινά απο τον ιδιοκτήτη (που πρέπει να ξέρει) ή απο τη λίστα των κοινοχρήστων πχ Α2, Β3,

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν είναι αυτό.

Κάτω από τα στοιχεία δικαιούχου έπρεπε να υπάρχει λογικά ένα ακόμα πλαίσιο: ΄΄ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ-ΔΗΛΩΘΕΝΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ΄΄

Εκεί θα έπρεπε να γράφει τον κωδικό ιδιοκτησίας και τη θέση του ακινήτου στον τίτλο. Ο κωδικός ιδιοκτησίας είναι διαφορετικός από τον κωδικό προσώπου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα λέει ο hkamp είναι ρε παιδιά, απλά αυτός είχε μόνο αυτό το χαρτί, και ρώτησα αν εκείνο το νούμερο που κύκλωσα είναι ο κωδ. ιδιοκτησίας... το περιπλέξαμε παραπάνω από ότι πρέπει νομίζω :grin:

 

για την ιστορία εκείνο που είχα κυκλώσει ήταν ο κωδικός προσώπου, που για τα δικά μας δεν τον χρειαζόμαστε, να ναι καλά η κοπέλα στο κτηματολόγιο που λέγοντάς της τον αρ. πρωτοκόλλου δήλωσης μου έδωσε τον κωδικό ιδιοκτησίας

Edited by gvarth
Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Πατερας εχει δωσει την επικαρπια στον γιο του και δεν εχουν παει ακομα στο κτηματολογιο για την αλλαγη.Να βαλω τους προσωρινους αριθμους (αρ.πρωτοκολου δηλωσης-κωδικος ιδιοκτησιας) που εχει δηλωσει ο πατερας η να το εμφανισω ως αδηλωτο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το συμβολαιο της μεταβιβασης πρεπει να εγινε προσφατα...λογω φορολογικων συντελεστων...

Αρα εκει υπαρχει και η σχετικη βεβαιωση με ολα τα στοιχεια του ακινητου..

 

"αδηλωτο" αρα δεν μπορει να ειναι

 

[η δε αλλαγη στοιχειων ιδιοκτητη ειναι πανευκολη και συντομοτατη διαδικασια...]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όσοι δεν έχετε αποδεικτικό δήλωσης ν.2308/95 τι κάνετε ? Στέλνετε τους ιδιοκτήτες στα κτηματολογικά γραφεία ? Σας κάνουν εξουσιοδότηση και πάτε εσείς ? Υπάρχει άλλη λύση ?

 

Από το τηλέφωνο πάντως δεν λένε κωδικούς στο κτηματολόγιο όσο και να παρακαλάς....

Link to comment
Share on other sites

Από το τηλέφωνο δεν δίνεται με την καμία.....Οπότε όπως τα λες...

Στο 99% πάνε αυτοί, υποχρέωσή τους είναι. Αν γίνεται με εξουσιοδότηση....μην ξεχάσεις να πάρεις έξτρα λεφτά, βάλε ένα 50άρικο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι ο ιδιοκτήτης σε άλλη πόλη δηλαδή πρέπει να πάει στο ΚΕΠ να φτιάξει εξουσιοδότηση, να την στείλει σε μένα με κούριερ και μετά εγώ να πάω στο Κτηματολόγιο.....Άντε εξήγησε τα όλα αυτά στον κόσμο ! Θα σε περνάνε για Μ@@@!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως μου δωσαν κανονικά αριθμός από το τηλέφωνο

ρε μπας και έχω τόσο ωραία φωνή ;  8-)

nik εγώ θα σου λεγα να τον στείλεις στο τοπικό γραφείο κτηματογράφησης για να κάνουν τη δουλειά από εκεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.