Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμός κτηματολογίου & ΠΕΑ


qwert

Recommended Posts

Οταν υπαρχει ολοκληρωμενη κτηματογραφηση (τουλαχιστον 2η φαση) και εχει ΚΑΕΚ το ακινητο, συνηθως σου τους λενε τηλεφωνικως.

Οταν εχεις ξεμεινει με αριθμους πρωτοκολλου δηλωσης και κωδικους ιδιοκτησιας ειναι τα ζορια.

Εγω ζηταω εξουσιοδοτησεις οταν ειναι εκτος Θεσσαλονικης, με τις στελνουν με ενα φαξ και πηγαινω, απεναντι απο την Πολεοδομια εξαλλου ειναι το κτηματολογιο στη Σαλονικη

 

Τωρα για την εξτρα χρεωση ειναι μια πονεμενη ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

Παλιά τα δίναν και εδώ από τηλέφωνο ή προφορικά χωρίς την παρουσία του πελάτη όταν πήγαινα στο κτηματολόγιο.

Τελευταία φαίνεται τους λείψανε τα 9 ευρώ (τόσο δεν κάνει; ) και δίνουν μόνο το έγγραφο και μόνο στον πελάτη. Τέρμα το τζάμπα :) 

Link to comment
Share on other sites

Το e-ktimatologio το έχω δοκιμάσει με τους 3 αριθμούς αλλά συνεχώς μου λέει πως η ανάρτηση έχει λήξει... Ξέρει κανείς τι γίνεται ή αν υπάρχει ηλεκτρονική υπηρεσία εύρεσης των φύλλων της δήλωσης;

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

νικ

 ο πελάτης σου εχει καταθεσει δηλωση στο Κτηματολογιο και ωφειλε να εχει τα σχετικα εγγραφα

Επομενως

η σου στελνει αριθ. πρωτ. και κωδικο ιδιοκτησίας  [για μη κλεισμενο κτηματολογιο]

ή το ΚΑΕΚ [σε "κλεισμενο"]

 

Να του εξηγησεις οτι  αυτα που ζητάς,

 

 ειναι χαρτια που - ώφειλε  να - τα εχει

 

Και αφου δεν τα έχει.ή  δεν τα βρίσκει.....ειναι ευκαιρία να τα αποκτησει...στελνοντας εξουσιοδότηση και την  σχετική δαπάνη

σε "καποιον" να τα παρει επίσημα...

 

[αν του πεις...ψαξε βρές τα...αυτα κοστιζουν....να δεις για πότε θα στα βρεί....!!!!]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εάν ο ιδιοκτήτης δεν έχει δηλώσει καθόλου το ακίνητο του δηλαδή δεν έχει πάρει αποδεικτικό υποβολής δήλωσης ποτέ ούτε υπήρχε ΚΑΕΚ, δεν μπορώ να βάλω απλά ότι δεν έχει δηλωθεί το κτίριο στο κτηματολόγιο ?

 

Μιλάω για διαμέρισμα που αγοράστηκε πριν μπει μία περιοχή στο κτηματολόγιο.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα...

 

αλλα αν θες να κανεις μεταβιβαση...τοτε το ΠΕΑ σου ειναι αχρηστο

 

Αν δεν εχει δηλωθει στο κτηματολογιο,  το οποίο  ειναι "κλεισμενο", τότε  δεν εχει ΚΑΕΚ ....αρα ειναι "αγνωστου" ιδιοκτητη...

Οφειλει να το διορθωσει....

 

Αν ειναι σε " υπο ενταξη" ...ας παει τωρα να το δηλωσει....

Link to comment
Share on other sites

Με το ΠΕΑ νομίζω ότι όλα αυτά δεν έχουν σχέση. Αν το ζητήσει ο συμβολαιογράφος μετά ας το ζητήσει. Εγώ γιατί να ταλαιπορώ τον πελάτη μου που θέλει να μεταβιβάσει και μου ζητάει ένα ΠΕΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω. Σε μία μεταβίβαση ο συμβολαιογράφος ζητάει και αριθμό κτηματολογίου ? Είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να τα παρέχει ? 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.