Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για τοπογραφικό για την ένταξη αυθαιρέτου


Recommended Posts

Οι τίτλοι ιδιοκτησίας συμφωνούν με το 700μ²; Το κτηματολόγιο/υποθηκοφυλακείο έκανε την διόρθωση;

 

(Το 600 δεν γίνεται 700 τόσο εύκολα...)

 

Αν δεν προκύπτει ιδιοκτησιακό πρόβλημα, έχεις την επιλογή της αναθεώρησης της άδειας αντί για Ν.4014.

Καταρχήν δεν είναι 600τ.μ. είναι 650τ.μ. έκανα λάθος.

Οι τίτλοι ιδιοκτησίας συμφωνούν με το 600τ.μ.

Η ιδιορθωση κτηματολογίου είναι σε εξέλιξη.

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας δεν γίνεται τώρα πλέον, μόνο νομιμοποιηση μέσω του 4014 και αφού γίνει διορθωση του συμβολαίου για το τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση, όμως που η άδεια έχει το 71, είναι εντός σχεδίου πόλεως και το τοπογραφικό της άδειας ήταν εμβαδού περίπου 600τ.μ. τώρα σε νεότερη μέτρηση που έγινε, για διόρθωση κτηματολογίου, το οικόπεδο είναι περίπου 700τ.μ. Το κτίριο έχει κάποιες αυθαιρεσίες που ο ιδιοκτήτης θέλει να ρυθμίσει.

Αφού λοιπόν, δεν θελουμε νέο τοπογραφικό (εντός σχεδίου πόλεως και με ο.α.) το διαγραμμα κάλυψης με ποιο οικόπεδο θα γίνει? Μήπως γνωρίζει κάποιος?

 

Στην περίπτωση αυτή κάνεις νέο τοπογραφικό (με ΕΓΣΑ).

Αναφέρεις πάνω σε αυτό τη νέα και την παλιά "καταμέτρηση".

Πάνω στο υπάρχον διάγραμμα κάλυψης (της άδειας) υπολογίζεις τα νέα δεδομένα (αφήνοντας βεβαίως και τα παλιά να "φαίνονται".

Προσοχή, οι υπερβάσεις υπολογίζονται επί αυτών που αναφέρονται στην άδεια κι όχι στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

και αφού γίνει διορθωση του συμβολαίου για το τετραγωνικά.

 

ακόμα και αν διορθωθεί το εμβαδό του οικοπέδου στο κτηματολόγιο μετά την επιτροπή ενστάσεων, χρειάζεται μετά και διόρθωση στο συμβόλαιο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θέλω γνώμες για περίπτωση ΟΑ με λάθος τοπογραφικό..

 

2όροφη κατοικία με ΟΑ του 78, με τοπογραφικό / δ.κ. που δείχνει 13 στρέμματα κάπου στο κέντρο χωριού (ούτε καν κοντα στο πραγματικό γήπεδο -εκτός οικισμού- που είναι 1500 μ2!!)

 

Μιλάμε για απόσταση μισού χιλιομέτρου μεταξύ οικόπεδου 13,5 στρεμμάτων που έδειχνε και γηπέδου 1,5 στρ που τελικά έχει

 

Προφανώς είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο, και σύμφωνα με την Θ8 πρέπει να δηλώσω ΜΕ άδεια και max συντελεστές 5,6,7,8.. Τα κτίρια είναι σωστότατα με βάση τις κατόψεις..

 

Και λέω εγώ τώρα, αφού το πρόστιμο βγαίνει ΤΕΡΑΣΤΙΟ σε σχέση να βάλω ότι δεν έχει άδεια, να βάλω χωρίς άδεια και να μη του έρθει ο κούκος αϊδόνι..

 

Εξηγούμαι: Στο γήπεδο αυτό που είναι στη πράξη (αυτό που εγώ είδα με τα μάτια μου και έκανα τοπογραφικό), άδεια ΔΕΝ εχει βγει. Έχει βγει άδεια σε κάποιο άλλο, κάπου αλλού, στο όνομα του αποθανόντα τώρα τότε ιδιοκτήτη.. και στο φύλλο καταγραφής δεν λέει να σημειώσουμε αν έχει άδεια ο ίδιοκτήτης κάπου γύρω, αλλά αν έχει βγει στο γήπεδο αυτό καθεαυτό..

 

Ο μόνος προβληματισμός μου είναι ότι σε συμβόλαια γονικής παροχής του 2000 αναφέρεται στην άδεια, αν και ευθύνη για τα τότε λάθη τους δεν φέρουμε εμείς, εε;;

 

Άφήστε που η Θ8 δεν είναι ούτε εγκύκλιος ούτε τίποτα και με τις ερωτοαπαντήσεις γενικά δεν τις πολυεμπιστεύομαι αν δεν στέκουν

 

όποια γνώμη καλοδεχούμενη..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν είναι 600τ.μ. είναι 650τ.μ. έκανα λάθος.

Οι τίτλοι ιδιοκτησίας συμφωνούν με το 600τ.μ.

Η ιδιορθωση κτηματολογίου είναι σε εξέλιξη.

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας δεν γίνεται τώρα πλέον, μόνο νομιμοποιηση μέσω του 4014 και αφού γίνει διορθωση του συμβολαίου για το τετραγωνικά.

 

Εννοούσα ότι, αφού λυθεί το "ιδιοκτησιακό" (εμβαδό ιδιοκτησίας, κτηματολόγιο), θα έχεις κάποια έξτρα δόμηση, αλλά έχει να κάνει με το τι αυθαιρεσίες έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θέλω γνώμες για περίπτωση ΟΑ με λάθος τοπογραφικό..

 

2όροφη κατοικία με ΟΑ του 78, με τοπογραφικό / δ.κ. που δείχνει 13 στρέμματα κάπου στο κέντρο χωριού (ούτε καν κοντα στο πραγματικό γήπεδο -εκτός οικισμού- που είναι 1500 μ2!!)

 

Μιλάμε για απόσταση μισού χιλιομέτρου μεταξύ οικόπεδου 13,5 στρεμμάτων που έδειχνε και γηπέδου 1,5 στρ που τελικά έχει

 

Προφανώς είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο, και σύμφωνα με την Θ8 πρέπει να δηλώσω ΜΕ άδεια και max συντελεστές 5,6,7,8.. Τα κτίρια είναι σωστότατα με βάση τις κατόψεις..

 

Και λέω εγώ τώρα, αφού το πρόστιμο βγαίνει ΤΕΡΑΣΤΙΟ σε σχέση να βάλω ότι δεν έχει άδεια, να βάλω χωρίς άδεια και να μη του έρθει ο κούκος αϊδόνι..

 

Εξηγούμαι: Στο γήπεδο αυτό που είναι στη πράξη (αυτό που εγώ είδα με τα μάτια μου και έκανα τοπογραφικό), άδεια ΔΕΝ εχει βγει. Έχει βγει άδεια σε κάποιο άλλο, κάπου αλλού, στο όνομα του αποθανόντα τώρα τότε ιδιοκτήτη.. και στο φύλλο καταγραφής δεν λέει να σημειώσουμε αν έχει άδεια ο ίδιοκτήτης κάπου γύρω, αλλά αν έχει βγει στο γήπεδο αυτό καθεαυτό..

 

Ο μόνος προβληματισμός μου είναι ότι σε συμβόλαια γονικής παροχής του 2000 αναφέρεται στην άδεια, αν και ευθύνη για τα τότε λάθη τους δεν φέρουμε εμείς, εε;;

 

Άφήστε που η Θ8 δεν είναι ούτε εγκύκλιος ούτε τίποτα και με τις ερωτοαπαντήσεις γενικά δεν τις πολυεμπιστεύομαι αν δεν στέκουν

 

όποια γνώμη καλοδεχούμενη..

 

Μήπως να έκανες πρώτα ανάκληση άδειας;

Link to comment
Share on other sites

:confused:

 

δε ξέρω τι παίζει με την ανάκληση, ποιά η διαδικασία, είναι απαραίτητη και τι ίσως κερδίσει ο ιδιοκτήτης;;

 

Ξέχασα να πώ πρίν ότι η οικοδομή είναι καθόλα αυθαίρετη καθώς έχει κολλήσει στα όρια του γηπέδου (εκτός σχεδίου)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θέλω γνώμες για περίπτωση ΟΑ με λάθος τοπογραφικό..

 

2όροφη κατοικία με ΟΑ του 78, με τοπογραφικό / δ.κ. που δείχνει 13 στρέμματα κάπου στο κέντρο χωριού (ούτε καν κοντα στο πραγματικό γήπεδο -εκτός οικισμού- που είναι 1500 μ2!!)

 

Μιλάμε για απόσταση μισού χιλιομέτρου μεταξύ οικόπεδου 13,5 στρεμμάτων που έδειχνε και γηπέδου 1,5 στρ που τελικά έχει

 

Προφανώς είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο, και σύμφωνα με την Θ8 πρέπει να δηλώσω ΜΕ άδεια και max συντελεστές 5,6,7,8.. Τα κτίρια είναι σωστότατα με βάση τις κατόψεις..

 

Και λέω εγώ τώρα, αφού το πρόστιμο βγαίνει ΤΕΡΑΣΤΙΟ σε σχέση να βάλω ότι δεν έχει άδεια, να βάλω χωρίς άδεια και να μη του έρθει ο κούκος αϊδόνι..

 

Εξηγούμαι: Στο γήπεδο αυτό που είναι στη πράξη (αυτό που εγώ είδα με τα μάτια μου και έκανα τοπογραφικό), άδεια ΔΕΝ εχει βγει. Έχει βγει άδεια σε κάποιο άλλο, κάπου αλλού, στο όνομα του αποθανόντα τώρα τότε ιδιοκτήτη.. και στο φύλλο καταγραφής δεν λέει να σημειώσουμε αν έχει άδεια ο ίδιοκτήτης κάπου γύρω, αλλά αν έχει βγει στο γήπεδο αυτό καθεαυτό..

 

Ο μόνος προβληματισμός μου είναι ότι σε συμβόλαια γονικής παροχής του 2000 αναφέρεται στην άδεια, αν και ευθύνη για τα τότε λάθη τους δεν φέρουμε εμείς, εε;;

 

Άφήστε που η Θ8 δεν είναι ούτε εγκύκλιος ούτε τίποτα και με τις ερωτοαπαντήσεις γενικά δεν τις πολυεμπιστεύομαι αν δεν στέκουν

 

όποια γνώμη καλοδεχούμενη..

 

Χωρίς άδεια!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έτσι έχω σκοπό να πάω,

 

μόνο που φοβάμαι μελλοντικό συμβολαιογράφο, αν το ψειρίσει θα δει ότι στο συμβόλαιο το 2000 έλεγε για ΟΑ, στην τακτοποίηση του 2012 λέει χωρίς ΟΑ, και τους βάλει σε περιπέτειες διόρθωσης των παλαιών συμβολαίων...

 

Αλλά αν μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία δεν θα κάναμε τίποτα.. :|

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.