Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για τοπογραφικό για την ένταξη αυθαιρέτου


Recommended Posts

Από τον αριθμό μητρ. ΤΕΕ του συναδέλφου (από τη σφραγίδα του το παίρνεις) τον βρίσκεις στο σύστημα του ΤΕΕ και τον εισάγεις σαν συνεργάτη. Τον παίρνεις και τηλ. να τον ενημερώσεις φυσικά.. Αμοιβή 0, ή αν έχει εντολή πληρωμής ο άλλος μηχ. από παλαιότερα βάλε αυτήν..

 

και πως θα γινει αυτο ρε συναδελφε? το τοπογραφικά διαγράμματα έχουν προδιαγραφές ανάλογα με το τι θέλει ο πελάτης κάθε φορά..τοπο. συμβολαίου, τοπ.αδείας, απλή εμβαδομέτρηση κ.τ.λ. και το βασικότερο έχουν και ημερομηνία εκπόνησης του σχεδίου. δηλ. ο συνάδελφος που σφράγισε το 2005 πρέπει να στο ξανασφραγίσει και το 2013...και αν εχουν προσθεθεί κάποια κτίσματα από τότε..τι θα κάνει θα στο ξανακάνει για να βάλει αμοιβή 0 ευρώ...

δηλ εσυ οταν βγαζεια αδειες προσθήκης ή ενημέρωηση φακέλου παίρνεις τα παλιά σχέδια της αδείας και ψαχνεις τον προηγούμενο συνάδελφο για να στα ξαναυπογράψει...

 

Μήπως να σοβαρευτούμε λίγο????

Link to comment
Share on other sites

Braveheart λες ότι πρέπει να γίνει ξανά τοπογραφικό ή ότι απλά το περνάς στο σύστημα χωρίς να αναφερθεί στις αμοιβές ή στους μηχανικούς συνεργάτες το όνομα του συντάξασα το τοπογραφικό? Πάντως θεωρώ ότι το τοπογραφικό εφόσον είναι εξαρτημένο-όπως στην προκειμένη περίπτωση- μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα αυθαίρετα ας είναι παλιό, οι συντεταγμένες παραμένουν οι ίδιες. Επίσης, όταν μας καλούσε παλιά κάποιος ιδιοκτήτης για τοπογραφικό, το περνάγαμε στο σύστημα ή δεσμευόταν ο ιδιοκτήτης ότι θα το χρησιμοποιήσει για κάποιον συγκεκριμένο λόγο? Δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει οπουδήποτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

φυσικά ένα σωστό εξαρτημένο τοπογραφικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τα πάντα..και προς θεού δεν λέω ο ιδιοκτήτης να ξαναπληρώσει τοπογραφικό..λέω απλά ότι το αν χρειάζεται επικαιροποίηση το τοπο του 2005 ως προς καποια στοιχεία (π.χ. ως προς τα κτίρια, ως προς καποια απαλλοτρίωση ή οτιδήποτε άλλο)θα το κρίνει ο μηχανικός που θα αναλάβει την τακτοποίηση αυθαιρέτου και αν διαπιστώσει τέτοια στοιχεία θα κρίνει αν θα χρειαστεί νέο ή αν επαρκεί το παλιό συ συννενόηση ενδεχομένως με τον τοπογράφο του 2005 ή τον τοπογράφο μηχανικό συνεργάτη του μηχανικού της τακτοποίησης.

νομίζω είναι σωστό αυτό που λέω..δηλ.θα βαλεις σήμερα 2013 στο σύστημα το τοπογραφικό του 2005 με σφραγίδα άλλου μηχανικού..και ποιος παίρνει την ευθύνη αν κάτι από το 2005 εώς σήμερα άλλαξε???ο τοπογραφός του 2005..

 

συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα σε όλους, έχει γίνει νέο τοπογραφικό σε οικόπεδο ,που βρίσκεται εντός  στάσιμου οικισμού, για ένταξη στο 4014.   Βάση του ΦΕΚ  558/Δ//82 ,  άρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα γήπεδα με όποιες διαστάσεις και εμβαδό είχαν κατά τη 15-9-82.

Λόγω έλλειψης συμβολαίων πήρα από το πρόεδρο της κοινότητας έγγραφο που πιστοποιεί ότι το οικόπεδο προϋπάρχει της 15-9-82.

 

Μπορεί βάση αυτού του εγγράφου να γραφεί στο τοπογραφικό ότι το οικόπεδο πληρεί αρτιότητα και οικοδομησιμότητα?

 

αν δε με καλύπτει αυτό το έγγραφο, μπορώ να συντάξω κάποιος αλλιώς? για παράδειγμα: "βάση του εγγράφου με Αρ. Πρωτ. τάδε που εκδόθηκε από την κοινότητα, το οικόπεδο θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο"

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τοπογραφικά να αναφέρουν για το δρόμο στο πρόσωπο πως "εάν αποδειχτεί πως ο δρόμος προυφίσταται της ....κτλ , τότε το γεωτεμάχιο καθίσταται  οικοδομήσιμο".

Δεν ξέρω όμως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί η παραπάνω διατύπωση στη περίπτωσή σου διότι η έλλειψη συμβολαίων  με προβληματίζει.

Δεν έχω συναντήσει ποτέ γεωτεμάχιο χωρίς τίτλους και εάν συντούσα θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός.

Στη θέση σου θα το έψαχνα παραπάνω στο υποθηκοφυλακείο..

 

Η δήλωση του 4014 πώς έγινε? Πώς δηλώθηκε ή διασταυρώθηκε το ιδιοκτησιακό δίχως τίτλους?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

yian, βάση των γνωστών ερωτοαπαντήσεων ο μηχανικός δεν είναι υπεύθυνος να ελέγχει τα ιδιοκτησιακά, παρόλα αυτά η δήλωση έγινε παίρνοντας χαρτί από το ειρηνοδικείο ( που αναγράφει ότι η ιδιοκτήτρια είναι κάτοχος του συγκεκριμένου οικοπέδου εδώ και 30 χρόνια και ότι το πήρε ως προίκα), υπέγραψε η ιδιοκτήτρια και τις υπεύθυνες δηλώσεις ότι είναι κάτοχος του οικοπέδου.

Εγώ από την πλευρά μου είμαι καλυμμένος. Επίσης στην τεχνική έκθεση αναφέρω " ότι λόγω έλλειψις συμβολαίων η φερόμενη ως ιδιοκτήτρια κ.τ.λ" και επισυνάπτω και την απόφαση του ειρηνοδικείου.

Πάνω στο τοπογραφικό αναφέρω πάλι την ιδιοκτήτρια, ως φερόμενη ιδιοκτήτρια ( επειδή δεν έχω συμβόλαια στα χέρια μου, γεγονός όμως που δε με εμποδίζει να την εντάξω στο 4014).

Όσο αναφορά την αρτιότητα, η Κοινότητα βάση της απόφασης του ειρηνοδικείου, μου έδωσε χαρτί που βεβαιώνει ότι το οικόπεδο προϋπάρχει της 15-9-82 ημερομηνία που χρειαζόμουν για την αρτιότητα, και εδώ με προβληματίζει αν μπορώ να βασιστώ στο χαρτί της κοινότητας για να γράψω την αρτιότητα (γνωρίζω ότι το χαρτί αυτό δεν έχει ισχύ συμβολαίου και γιαυτό σκέφτομαι πως μπορώ να το συντάξω)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι. Διώροφη κατοικία του 1955 με μία αυθαίρετη προσθήκη το 1990, έχει τοπογραφικό του 2008 σε 1:100 όπου δείχνει μόνο το οικόπεδο αυτό με το κτίσμα και  με ένα ρυμοτ. απόσπασμα. Άδεια δεν βρήκα. Σε προικοσύμφωνο λέει ότι υφίσταται από το 1939 η οικοδομή.  Ρώτησα στο ΥΠΕΚΑ αρχές του 2012,  αν χρειάζεται νέο τοπογραφικό με συντ/νες και μου έδωσαν αρνητική απάντηση. Αλλά είναι μιά προφορική απάντηση. Απ΄την άλλη ο ιδιοκτήτης αρνείται να πληρώσει νέο τοπογραφικό. Τι γνώμη έχετε?

Edited by ekaterini
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τοπογραφικό άρα πρέπει να γίνει νέο.

Το θέμα είναι τι γράψατε στο συμφωνητικό που υπογράψατε...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι. Διώροφη κατοικία του 1955 με μία αυθαίρετη προσθήκη το 1990, έχει τοπογραφικό του 2008 σε 1:100 όπου δείχνει μόνο το οικόπεδο αυτό με το κτίσμα και  με ένα ρυμοτ. απόσπασμα. Άδεια δεν βρήκα. Σε προικοσύμφωνο λέει ότι υφίσταται από το 1939 η οικοδομή.  Ρώτησα στο ΥΠΕΚΑ αρχές του 2012,  αν χρειάζεται νέο τοπογραφικό με συντ/νες και μου έδωσαν αρνητική απάντηση. Αλλά είναι μιά προφορική απάντηση. Απ΄την άλλη ο ιδιοκτήτης αρνείται να πληρώσει νέο τοπογραφικό. Τι γνώμη έχετε?

 

Φυσικά και χρειάζεται νέο τοπογραφικό. Δεν θα χρειαζόταν αν υπήρχε οικοδομική άδεια.

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.