Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Οπότε, μπαίνει επιπρόσθετα ο ΜΜ μέσα στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, μπαίνει η αμοιβή που θα πάρει (επιπρόσθετα) και διορθώνονται τα ποσοστά της συνολικής πλέον αμοιβής σε 75%-25%.

Και βάσει των ποσοστών της συνολικής αμοιβής πληρώνεται αναλογικά και το ΤΣΜΕΔΕ του καθενός στην νόμιμη του καθενός, ώστε να φτάσει το συνολικό ~50€ που βγαίνει από την νόμιμη αμοιβή του 4014.

 

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά μην ξεχνάς και την πρώτη αμοιβή που έχει πληρωθεί.ο πρώτος μηχανικός που εκεί πάνω θα πρέπει να πληρωθούν ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δω τι απάντηση θα πάρω από τους φίλτατους συναδέλφους μου.

 

Εντάχθηκε στο 4014 η τακτοποίηση βιομηχανικού κτιρίου.

 

ως προς την:

1) προσθήκη ανεμοφράκτη εισόδου (εμβαδό 4μ2 περίπου)

2) κατασκευή προστεγάστρου (μετάλλο με γυάλινη επικάλυψη) στη φάτσα (κύρια όψη) του βιομηχανικού κτιρίου αναρτημένο στο σώμα του κτιρίου

3) κατασκευή υποστέγου στάθμευσης αυτοκινήτων (τελείως ανοικτό απ' ολες τις πλευρές) στον υπαίθριο χώρο του αγροτεμαχίου .

 

Τι ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΗΜ θα υποβάλω αφού και οι τρείς αυθαίρετες κατασκευές δεν έχουν καμία σχέση με ηλεκτρολογικά και ολες βρίσκονται εκτός του κυρίως βιομηχανικού Χώρου?

 

Μηπως μπορώ να εισάγω μια βεβαίωση ότι οι αυθαίρετες κατασκευές δεν έχουν καμιά σχέση με τα ΗΜ του βιομηχανικού κτιρίου και μπάστα?

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Το μόνο που έχω να παραθέσω είναι ότι πριν από μερικούς μήνες μου ζητήθηκε κάτι αντίστοιχο για ένα κλαμπ και το μόνο που έδωσα είναι Υπευθυνη Δήλωση για τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και μόνο. Και επειδή ήταν ξηλωμενος ο ηλεκτρικός πίνακας και ο μετρητης φυσικά, απλά ανάφερα ότι δεν υπάρχει πίνακας και μετρητής. Η υπόθεση προχώρησε και το ακίνητο νομιμοποιήθηκε χώρις να μου ζητηθεί κάτι άλλο από τον συνάδελφο. Ενδεχομένος να μην ελέγχθηκε ποτέ... ως συνήθως. Συμφωνώ με τον sdim. Να μάθουμε να κάνουμε σωστά την δουλειά μας. Ελπίζω να επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να γίνουν μετρήσεις στον ηλεκτρολογικό πίνακα του αυθαιρέτου;
Για παράδειγμα, ένας συνάδελφος έχει μετρήσει με ειδικό όργανο και έχει καταγράψει στην τεχνική έκθεση την αντίσταση της γείωσης.
Δεν αρκεί απλά η περιγραφή των εγκαταστάσεων;
Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει ένα πρότυπο για την τεχνική έκθεση;
Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα ερώτημα αφού η έρευνα στο φόρουμ δεν μου απέδωσε απάντηση μέχρι στιγμής

Σε περίπτωση ύπαρξης περισσοτέρων του ενός ανεξάρτητων κτισμάτων όπου συντάσσονται προφανώς ανεξάρτητες εκθέσεις Η/Μ η "νόμιμη" αμοιβή ΗΜ ποιά είναι;

Η εικόνα που έχω είναι ότι ως "νόμιμη" μπορεί να ληφθεί μόνο μια μέρα απασχόλησης.

Δεν με απασχολεί η "συμφωνηθείσα" γιατί ο έλεγχος γίνεται από υπάλληλο της εταιρείας. Με απασχολεί η "νόμιμη" γιατί αυτή θα χρησιμοποιηθεί για το ΤΠΥ και την σχετική φορολογική "επιβάρυνση"

 

(κατ' αντιστοιχία ως αμοιβή για ρυθμίσεις 4014 έχει τοποθετηθεί η ελάχιστη αλλά η εργασία αποτυπώσεων κλπ έχει υπολογιστεί χωριστά οπότε ΑΜ, ΠΜ και ΑΤΜ πληρώνονται κανονικά και με το νόμο.. και ως μη υπάλληλοι)

Link to comment
Share on other sites

Εντάχθηκε στο 4014 η τακτοποίηση βιομηχανικού κτιρίου.

 

ως προς την:

1) προσθήκη ανεμοφράκτη εισόδου (εμβαδό 4μ2 περίπου)

2) κατασκευή προστεγάστρου (μετάλλο με γυάλινη επικάλυψη) στη φάτσα (κύρια όψη) του βιομηχανικού κτιρίου αναρτημένο στο σώμα του κτιρίου

3) κατασκευή υποστέγου στάθμευσης αυτοκινήτων (τελείως ανοικτό απ' ολες τις πλευρές) στον υπαίθριο χώρο του αγροτεμαχίου .

 

Τι ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΗΜ θα υποβάλω αφού και οι τρείς αυθαίρετες κατασκευές δεν έχουν καμία σχέση με ηλεκτρολογικά και ολες βρίσκονται εκτός του κυρίως βιομηχανικού Χώρου?

 

Μηπως μπορώ να εισάγω μια βεβαίωση ότι οι αυθαίρετες κατασκευές δεν έχουν καμιά σχέση με τα ΗΜ του βιομηχανικού κτιρίου και μπάστα?

 

Κάποια άλλη άποψη πάνω στο ίδιο ερώτημα ????

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα ερώτημα αφού η έρευνα στο φόρουμ δεν μου απέδωσε απάντηση μέχρι στιγμής

Σε περίπτωση ύπαρξης περισσοτέρων του ενός ανεξάρτητων κτισμάτων όπου συντάσσονται προφανώς ανεξάρτητες εκθέσεις Η/Μ η "νόμιμη" αμοιβή ΗΜ ποιά είναι;

Η εικόνα που έχω είναι ότι ως "νόμιμη" μπορεί να ληφθεί μόνο μια μέρα απασχόλησης.

Δεν με απασχολεί η "συμφωνηθείσα" γιατί ο έλεγχος γίνεται από υπάλληλο της εταιρείας. Με απασχολεί η "νόμιμη" γιατί αυτή θα χρησιμοποιηθεί για το ΤΠΥ και την σχετική φορολογική "επιβάρυνση"

 

(κατ' αντιστοιχία ως αμοιβή για ρυθμίσεις 4014 έχει τοποθετηθεί η ελάχιστη αλλά η εργασία αποτυπώσεων κλπ έχει υπολογιστεί χωριστά οπότε ΑΜ, ΠΜ και ΑΤΜ πληρώνονται κανονικά και με το νόμο.. και ως μη υπάλληλοι)

Από την στιγμή που όλα θα υποβληθούν με μία δήλωση και αφού η αμοιβή του διαχειριστή θα είναι μία έτσι και η αμοιβή του ΜΜ θα είναι μία. 1,5ΗΜ μηχανικού 10-20 έτη.

Οι πιθανές εργασίες αποτυπώσεων, τοπογραφικού, στατικής μελέτης ξεφεύγουν από το επίπεδο της Τ.Ε. και θέλουν έχτρα αμοιβή, πέραν των 6ΗΜ

Link to comment
Share on other sites

npanagio

κάνω ένα container τώρα που έχει μόνο την ηλεκτρολογική εγκατάσταση δλδ μέχρι και πίνακα τπτ άλλο. Ε πολύ απλά αναφέρω ΔΕΝ έχει δίκτυο και υποδοχείς ύδρευσης δεν έχει δίκτυο και υποδοιχείς αποχέτευσεις δεν έχει ανυψωτικά μηχναήμτα κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.