Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά μετρούμενης ενέργειας μεταξύ μετρητή ΔΕΗ και inverter


saloniker

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορει να δικαιολογηθει διαφορα στην καταγραφη της παραγωμενης ενεργειας μεταξυ inverter και μετρητη ΔΕΗ της ταξης του 6.5%;

(Την μεγαλυτερη των τιμων καταγραφει ο μετρητης της ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Κ εγώ έχω Kaco 12.0, κ βλέπω διαφορά σε σχέση με τον μετρητή της ΔΕΗ, περίπου 1kWh τη μέρα......Δηλαδή παράγω 47-48 και ο μετρητής γράφει 46-47.....Απόσταση inverter-μετρητή, το πολύ 20 μέτρα.....Μήπως αυτό που μετράει ο inverter είναι πλασματικό....Μου φαίνεται μεγάλη η απώλεια 2%.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο μετρητης της ΔΕΗ διαχωρίζει την παραγωμενη ενεργεια σε πχ. 2.8.1=1000 kwh 2.8.2 =200 kwh 2.8.0=1200kwh

Το 2.8.1 και 2.8.2 τι μετράνε;;;

Link to comment
Share on other sites

Το 2.8.1 και 2.8.2 τι μετράνε;;;

 

ο gama 300 έχει την δυνατότητα μέτρησης και καταχώρησης 8 "τιμολογίων" κατά την διάρκεια του 24ώρου... αλλά δεν χρησιμοποιείται από την ΔΕΗ...

 

Τα 2.8.1 και 2.8.2 είναι οι μετρήσεις των 2 default ενεργοποιημένων "τιμολογίων"

 

Το 2.8.0 είναι το συνολικό, δηλαδή 2.8.0 = 2.8.1 + 2.8.2

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Παραξενευτηκα γιατί ο ΔΕΗτζης που ηρθε να μετρήσει καταχώρησε το 2.8.1 με αποτέλεσμα να μετρήσει λιγότερο και να πληρωθω λιγότερα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.