Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα του 1970 με κατάταξη Γ


Silent Arrow

Recommended Posts

Βρε παιδια λιγο τα φωτα σας γιατι δεν ειναι ενεργειακος επιθεωρητης και δεν εχω εμπειρια, μονο μελετες ενεργειακης αποδοσης σε καινουργια εχω κανει.

 

1) Εχουμε ενα διαμερισμα πρωτου οροφου 75 τ.μ. στην Καλαματα (Ζώνη Α) στον πτωτο οροφο πολυκατοικιας.

2) Εχει δυο πλευρες σε επαφη με εξωτερικο αερα.

3) Ολες οι αλλες επιφανειες (οριζοντιες / καθετες) θεωρουνται ομορες (θερμαινομενος χωρος).

4) Η Εισοδος ειναι σε ΜΘΧ Κλμακοστασιο.

5) ΚΑΜΙΑ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ.

6) Ξυλινα Κουφωματα και μερικα συρομενα αλουμινιου 25ετιας.

7) ΚΑΜΙΑ ΡΙΖΙΚΗ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ (περα απο βαψιμο).

8-) Aic-condition 7 ετιας και βαλε.

9) Λεβητας με πολλα προβληματα (πριν δυο μηνες πλημμυρισε το υπογειο).

 

Ο Επιθεωρητης (δεν ηρθε ο ιδιος, ενα παιδι ηρθε) παρεδωσε Πιστοποιητικο Κατηγοριας Γ. Το βρισκεται λογικο?

 

Εμενα εξαιρετικα ...... παραλογο ......... :shock: :shock: :shock:

 

Ο ανθρωπος που μου το ειπε δεν ηξερε καν τι ειναι το ΠΕΑ αλλα οταν το εμαθα εμεινα αναυδος γιατι αν παει να νοικιασει το χωρο σε καποιον που γνωριζει κινδυνευει να εκτεθει. Παρακαλω ενημερωστε γιατι το θεμα ΚΑΙΕΙ...

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά λες και εσύ κάτι προφανώς δεν πάει καλά. Καλύτερα να μιλήσεις απευθείας με τον ενεργειακό επιθεωρητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι εμπλεκομενος στη διαδικασια. Ενας φιλος μου θελει να νοικιασει το επιμαχο διαμερισμα, πηγε βρηκε εναν Ενεργειακο Επιθεωρητη μιας και εγω δεν μπορουσα να βοηθησω, ο οποιος εν τελει του παρεδωσε το Πιστοποιητικο. Εγω εγκυκλοπαιδικα τον ρωτησα τι ταξη βγηκε περιμενοντας να ακουσω κατι μεταξυ Ζ & Η. Μου ειπε οτι βγηκε Γ και αιφνιδιαστικα. ΑΛλα λεω πριν τον θορυβησω τον ανθρωπο και επειδη δεν εχω κανει ενεργειακες επιθεωρησεις παρα μονο μελετες ηθελα τη γνωμη του forum.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. Με το ματι και μονο ο Ενεργειακος Επιθεωρητης επρεπε να προβληματιστει και να βρει τι εχει κανει λαθος. Περα απο το ποσοτικο αποτελεσμα υπαρχει και ο ποιοτικος ελεγχος των αποτελεσματων.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος, αναίρεση bold
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος που μου το ειπε δεν ηξερε καν τι ειναι το ΠΕΑ αλλα οταν το εμαθα εμεινα αναυδος γιατι αν παει να νοικιασει το χωρο σε καποιον που γνωριζει κινδυνευει να εκτεθει. Παρακαλω ενημερωστε γιατι το θεμα ΚΑΙΕΙ...

Και ο ενεργειακός επιθεωρητής θα είναι τυχερός αν γλυτώσει αγωγές για αποζημίωση από ιδιοκτήτη και ενοικιαστή. Και θα είναι συχνό φαινόμενο, ακόμα και για ελεγκτές δόμησης, όταν τσακώνονται ιδιοκτήτης-πωλητής με ενοικιαστή-αγοραστή και υπάρχουν απαιτήσεις οικονομικές. Θα δείτε.

Edited by man21
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ηλιακό θερμοσίφωνα είναι "Η" και μπορεί οριακά "Ζ"....

 

Υ.Γ.

Με την προυπόθεση ότι σαν χρήση έχι δηλωθεί διαμέρισμα και όχι γραφείο....

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι οτι ''Γ'' δεν μπορεί να βγεί, είναι πολύ δύσκολο.

Υπο προυποθέσεις όμως μπορεί να βγεί ''Δ'' αν έχει ηλιακό (όπως λέει ο pggiotas) και οτι απο τις 6 επιφάνειες του διαμερίσματος οι 4 (?) είναι σε επαφή με άλλους όμορους χώρους (2 πλαινές + δάπεδο + οροφή)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά … τέτοια άμα γίνονται θα πάμε σε αλλαγές και θα την πατήσουμε όλοι, γιατί μετά θα έρθει ο ΥΠΕΚΑ και θα σου ζητήσει ISO, ασφάλεια αστικής ευθύνης, θερμοκαμερες, διακρίβωση καμερών, συνυπογραφη από πολιτικό και μηχανολόγο. Και στο τέλος θα πάει στις μεγάλες εταιρίες τύπου tuv και θα δουλεύουμε για 500 ευρώ το μήνα….

Link to comment
Share on other sites

Μην το κουράζετε συνάδελφοι. Πρόκειται σίγουρα για λάθος, εκτός άν ο Επιθεωρητής υπολογίζει και ......εσωτερικά θερμικά κέρδη μεθανίου :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.