Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα του 1970 με κατάταξη Γ


Silent Arrow

Recommended Posts

Αν δεν έχει ηλιακό θερμοσίφωνα είναι "Η" και μπορεί οριακά "Ζ"....

 

Υ.Γ.

Με την προυπόθεση ότι σαν χρήση έχι δηλωθεί διαμέρισμα και όχι γραφείο....

 

Γραφειο δηλωθηκε και οχι διαμερισμα.

Δεν εχει ηλιακο θερμοσιφωνα παιδια.

 

Αλλα και παλι η κατηγορια Γ δεν ειναι υψηλη?

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι οτι ''Γ'' δεν μπορεί να βγεί, είναι πολύ δύσκολο.

Υπο προυποθέσεις όμως μπορεί να βγεί ''Δ'' αν έχει ηλιακό (όπως λέει ο pggiotas) και οτι απο τις 6 επιφάνειες του διαμερίσματος οι 4 (?) είναι σε επαφή με άλλους όμορους χώρους (2 πλαινές + δάπεδο + οροφή)

 

Σωστα ως προς την περιγραφη του χωρου.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα το Δ αν το κερδισει θα το κερδισει οριακα αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το ψάχνετε...έχει γίνει λάθος. Κατοικία χωρίς θερμομόνωση, με ξύλινα κουφώματα, χωρίς ηλιακό, του 70', με Η/Μ χάλια......πάει κατευθείαν Η, Ζ αν με καλυπτώμενες πλευρές, αλλά και πάλι.... Εκτός αν ο συγκεκριμένος τα μεταγενεστερα τα βγάζει Α+ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Γραφειο δηλωθηκε και οχι διαμερισμα.

Δεν εχει ηλιακο θερμοσιφωνα παιδια.

 

Μετά τη σημείωση σου οτι αναφέρεται σε γραφείο (αν και δεν μου έχει τύχει να κάνω ΠΕΑ σε τέτοια κατηφγορία), αναθεωρώ την αρχική εκτίμηση που έκανα στο 1ο post (θεώρησα οτι ήταν διαμέρισμα) και νομίζω οτι είναι εφικτό το ''Γ''.

Και αυτό, λαμβάνοντας υπόψη το ωράριο λειτουργίας του γραφείου καθώς επίσης τη μικρή ζήτηση - κατανάλωση ΖΝΧ (~1lt/άτομο), τα οποία στη κατηγορία σπιτιού είναι αντίστοιχα 18 ώρες και 50lt/άτομο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το Γ είναι λογικό εφόσον δηλώθηκε γραφείο.

Το κτίριο αναφοράς σαν γραφείο έχει φωτισμό και αερισμό (αλλά και χαμηλό ΖΝΧ) που υποθέτω ότι δεν έχει βάλει ο επιθεωρητής.

 

Μπράβο και στον pggiotas που του έκοψε να ρωτήσει μήπως έχει δηλωθεί γραφείο.

Edited by tsx
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια... Δεν ηξερα οτι αυτη η διαφοροποιηση στο ωραριο λειτουργιας μπορει να επηρεασει τα αποτελεσματα τοσο πολυ. Θα το εχω υποψη μου ... (Και εγω σε ΜΕΑ μονο με κατοικιες / καταστηματα εχω ασχοληθει).

Link to comment
Share on other sites

Το Γ είναι λογικό εφόσον δηλώθηκε γραφείο.

Το κτίριο αναφοράς σαν γραφείο έχει φωτισμό και αερισμό (αλλά και χαμηλό ΖΝΧ) που υποθέτω ότι δεν έχει βάλει ο επιθεωρητής.

 

Αν είναι γραφείο ακόμα χειρότερα, καθώς αν δεν υπάρχει αερισμός, πρέπει να μπει σύστημα αερισμού χωρίς ανάκτηση, ενώ το κτίριο αναφοράς έχει ανάκτηση 50%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν υπάρχει μαϊμουδιά θα χτυπήσει κάτω και θα πέσει το σχετικό ερώτημα στον επιθεωρητή....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι γραφείο ακόμα χειρότερα, καθώς αν δεν υπάρχει αερισμός, πρέπει να μπει σύστημα αερισμού χωρίς ανάκτηση, ενώ το κτίριο αναφοράς έχει ανάκτηση 50%.

 

Το σκεφτηκα και εγω milto αυτο. Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν οι απαιτησεις σε νωπο αερα και η θερμανση του.

 

Τελικα η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω για να βγει ο συγκεκριμενος χωρος κατηγοριας Γ ειναι η μηδαμινη χρηση του γραφειου βραδινες ωρες, οποτε το συστημα θερμανσης λειτουργει λιγοτερο σε σχεση με κατοικια. Αρα η συγκριση με το κτιριο αναφορας γινεται υπο ευνοικοτερες συνθηκες, τις πρωινες, που η θερμοκρασια περιβαλλονοτος ειναι αυξημενη. Παντως και αυτο που γραφω δεν με πειθει πληρως, εχω επιφυλαξεις, θεωρω λαθος το σκεπτικο μου να δω ενεργειακα εναν χωρο σε περιορισμενο χρονικο διαστημα και οχι συνολικα.

Link to comment
Share on other sites

Παλια διαμερισματα ανευ θερμομονωσης τα εχω βγαλει μεγιστο Δ, με καλο προσανατολισμο και πολυ καλο λεβητα φυσικου αεριου στο μπαλκονι...

Το καλυτερο διαμερισμα που εχω βγαλει μεχρι στιγμης ηταν του 1988 με θερμομονωση, τη μελετη της οποιας δεν μπορουσα να αμφισβητησω, λεβητα φυσικου αεριου και ηλιακο στο δωμα...

Αλλα εν προκειμενω ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι βγηκε κατι εσφαλμενα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.