Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για πατριωτικούς λόγους να μείνω Ελλάδα ή να φύγω κι εγώ;


EngD

Recommended Posts

Φιλε μου με το καθεσαι ανεργος στην Ελλαδα δεν μπορεις να προσφερεις πολλα. Αν εισαι πραγματικα πατριωτης

πηγαινε δουλεψε εξω και το καλοκαιρακι ελα εδω δες την οικογενεια σου και ξοδεψε και 5-10 φραγκα στους συμπατριωτες

σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω προσφορά για δουλειά στο εξωτερικό, στη χώρα όπου σπούδασα, με καλές οικονομικές απολαβές και πολύ καλές προοπτικές.

 

Οι απόψεις σας, παρακαλώ.

 

Πατριωτικοι λογοι δεν χωρανε στις business. Να κανεις ο,τι πιστευεις καλυτερο για την τσεπη σου και για τις προσδοκιες σου απο αυτη τη ζωη. Ησουν το πιο γρηγορο σπερματοζωαριο, κ η πιθανοτητα να ξαναεισαι ειναι μηδαμινη.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Ησουν το πιο γρηγορο σπερματοζωαριο, κ η πιθανοτητα να ξαναεισαι ειναι μηδαμινη.

Ανάλογα Hans :smile: , πάντως πλέον η κοινότητα είναι παγκόσμια και έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αν έλεγες πχ γουστάρω να μείνω Ελλάδα γιατί έχω καψουρευτεί γκόμενα, πίστεψέ με θα το κατανοούσα περισσότερο από τους "πατριωτικούς λόγους" που λες......Αλλά από την στιγμή που δεν έχεις τέτοια "πάθη" και έχεις και προσφορά εργασίας......έπρεπε να γράφεις ήδη από έξω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι δύσκολο να σκεφτεί κανείς καθαρά σε αυτές τις περιπτώσεις... Είναι επίσης πραγματικότητα ότι παραδοσιακά στην ελλάδα (έχω ξαναπεί ότι δεν είναι κατά λάθος η αφαίρεση του κεφαλαίου) ακόμη και το να σπουδάσεις σε άλλη πόλη μακριά από τους γονείς σου το κάνουμε θέμα...

Εγώ αυτό που βλέπω για σένα είναι το εξής...

Σκέψου τί χάνεις και τί αφήνεις πίσω... Αν πρόκειται για τους γονείς σου, θεωρώ ότι εφόσον το έχουν ξαναζήσει με επιτυχία, θα χαρούν που τώρα θα φύγεις, δεν θα τους επιβαρύνεις και θα ευημερείς εκεί που θα είσαι...

Αν μιλάς για αίσθημα, δεν έχω άποψη, το κρίνεις μόνος σου...

Αν και λατρεύω τη χώρα μας, μπορώ ψυχρά να πώ ότι έχοντας αποδεχτεί τη πλήρη παγκοσμιοποίηση στα πάντα, την απώλεια ταυτότητας και τελευταία την απώλεια κυριαρχίας στη χώρα όλα αυτά περί πατρίδας και πατριωτισμού είναι μπούρδες... Ηδη οι έλληνες αποτύχαμε παταγωδώς να προφυλάξουμε τη χώρα, το τρόπο ζωής μας, να είμαστε ασφαλείς εμείς και οι οικογένειές μας... Πέσαμε θύματα του ίδιου μας του εαυτού και τώρα ψάχνουμε τη νέα μας ταυτότητα με ξένα αφεντικά... Tragic!!!

 

Οπότε αν λύσεις το θέμα εργασίας και οικογένειας, φύγε!!! Φύγε!!!

Ελα το καλοκαίρι για διακοπές, πάρε και μερικές μέρες τους δικούς σου όπου είσαι και όλα καλά!!!

Αν αποφασίσεις να γυρίσεις κάποτε, πάλι καλύτερα θα είσαι... Πάλι εδώ, στη Ψωροκώσταινα, θα θεωρείσαι καλύτερος, με εμπειρία στο εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

Θα αστειεύεσαι μάλλον ! Αν έχεις κάτι σίγουρο από εξωτερικό μην το σκέφτεσαι καθόλου . Εδώ για τα επόμενα δυο τρία χρόνια τουλάχιστον δεν θα υπάρξει τίποτε.

Αυτό το πατριωτικό δυσκολεύομαι να το εμπεδώσω….

Link to comment
Share on other sites

Για ποια πατρίδα μιλάμε ρε παιδιά έτσι όπως την κάναμε?Το καλύτερο που έχεις να κανείς φίλε είναι να φύγεις αφού σου δίνεται η ευκαιρία να εργαστεί στο αντικείμενο που σπουδασες και έχεις ζήσει πάλι στην ίδια χώρα ως φοιτητής!!!!!:Αν φύγεις για έξω καλή τύχη , αν μείνεις εδώ το καλή τύχη δεν σε σώζει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.