Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ για ρύθμιση αυθαιρέτων και τοπογραφικό;


Recommended Posts

Πόσος είναι ο ΦΕΜ για ρύθμιση αυθαιρέτων; Έχω κάνει μόνος μου τόσο τη ρύθμιση (1000 €) όσο και το τοπογραφικό (700 €). Θα κόψω ενιαία απόδειξη με ΦΕΜ 10% επί του 1700 ή δύο ξεχωριστές αποδείξεις μια για τη ρύθμιση με 10% ΦΕΜ επί του 1000 και μια για το τοπογραφικό με 4% ΦΕΜ επί του 700;

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι από τα 2 θέλεις κάνεις. Και μια γίνεται και δυο. Ο ΦΕΜ ούτως ή άλλως δεν αναγράφεται στην απόδειξη. Πληρώνεις απλά 4% για το τμήμα της αμοιβής που αφορά το τοπογραφικό και 10% για το τμήμα που αφορά τα υπόλοιπα. Η ΑΠΥ είναι φορολογική υποχρέωση που είναι ανεξάρτητη από τα δικά μας (των μηχανικών) "τερτίπια". Αρκεί να έχει κοπεί για τα λεφτά που πήρες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο θέλεις κόψε. 10% για όλο, 10% και 4%. Εξάλλου όσο και να κόψεις "προκαταβολή φόρου" είναι. Στο τέλος ..."ξυρίζουν το γαμπρό"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα έκοβα μία απόδειξη όπου θα έγραφα αναλυτικά τις δύο εργασίες που έχουν διαφορετικό ποσοστό ΦΕΜ.

Θα κατέθετα ένα έντυπο ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντα γράφω την προκαταβολή φόρου στην απόδειξη. Έστω και μόνο για να ξέρει ο πελάτης τον ΦΠΑ και τον ΦΕΜ....Πως λένε οι λογαριασμοί της Vodafone ευκρινώς: Για την Vodafone πληρώσατε χ ευρώ. Για φόρους ψ ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα κόβω ένα ΦΕΜ 10% και στο φάκελο που θα δώσω στον ιδιοκτήτη βάζω αντίγραφο αυτού και φωτοτυπία του διπλότυπου.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι το φεμ πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να πληρωθεί στο ίδιο οικονομικό έτος που έχει κοπεί η Α.Π.Υ ? Αν αφήσω για Γενάρη ή και μέχρι να κάνω την φορολογική δήλωση του 2012 όλες τις εκκρεμότητες ΦΕΜ τι γίνεται? Ρωτάω γιατί πουθενά δεν βρήκα διευκρινήσεις από νόμο ή εγκύκλιο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα την ίδια απορία. Σύμφωνα με το λογιστή μου μπορώ να τα πληρώσω στο επόμενο έτος, αλλά θα πρέπει να δηλωθούν στην αντίστοιχη φορολογική δήλωση (δηλαδή του οικονομικού έτους 2014). Δηλαδή θα δηλώσεις το εισόδημα το ένα έτος και την παρακράτηση το επόμενο.

 

Αλλά μου φαίνεται περίεργο.. δεν υπάρχει κάποια προθεσμία για την κατάθεση του ΦΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ίδια απορία. Σύμφωνα με το λογιστή μου μπορώ να τα πληρώσω στο επόμενο έτος, αλλά θα πρέπει να δηλωθούν στην αντίστοιχη φορολογική δήλωση (δηλαδή του οικονομικού έτους 2014). Δηλαδή θα δηλώσεις το εισόδημα το ένα έτος και την παρακράτηση το επόμενο.

 

Αλλά μου φαίνεται περίεργο.. δεν υπάρχει κάποια προθεσμία για την κατάθεση του ΦΕΜ;

 

Υπαρχει προθεσμία και αυτή είναι έως την θέωρηση των σχεδίων, μελετών κλπ. Καλά σας τα είπε ο συνάδελφος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.