Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Σ.τ.Ε. 180/2012 - Δικαιολογητικά απόδειξης ημ/νίας κατασκευής


Recommended Posts

Μετά απο τα παραπάνω, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Ερχεται ένας χριστιανός στο γραφείο και μου λέει: έχω, σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου μες το οποίο υπάρχουν υφιστάμενα κτίσματα που έχουν εξαντλήσει το ΣΔ, και έναν σκελετό μπετόν, υλοποιημένο απο το χειμώνα 2011 ας πούμε. Εγώ δεν μπορώ να διαπιστώσω την ημερομηνία διάπραξης του εγκλήματος με αεροφωτό ούτε υπάρχουν τιμολόγια, ΙΚΑ ή άλλα δημόσια έγγραφα βεβαίως αφού ήταν καραπαράνομο.

Του μεταφέρω τους προβληματισμούς που έχουν διατυπωθεί και στο συγκεκριμμένο forum και ότι πρέπει να περιμένουμε να διευκρινιστούν κάποια πράγματα, να πάρει θέση το ΥΠΕΚΑ στην απόφαση του ΣΤΕ κλπ κλπ. Μετά, του λέω, αν μπορέσουμε να το ρυθμίσουμε με κάποιο τρόπο, θα ζητήσουμε άδεια αποπεράτωσης, θα ελεγχθεί απο πολεοδομία, ΙΚΑ κλπ. και τότε θα μπορέσεις να το τελειώσεις.

Και μου λέει: αν είναι έτσι, κάτσε να το τελειώσω πρώτα εγώ και μετά το ρυθμίζουμε ολοκληρωμένο ! Τα ίδια δεν θα κοστίσει η ρύθμιση ?

Τι λένε εδώ ρε παιδιά ? Θεωρητικά δε μπορώ να του το ρυθμίσω εγώ αφού είμαι γνώστης της κατάστασης. Θα πάει όμως αλλού. Και δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι αποδεικνύεται κουλός για άλλη μια φορά όλος ο νόμος.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο άνθρωπος δίκιο έχει... καλά θα κάνει να το τελειώσει αφού ουσιαστικά και ολόκληρο το πρόστιμο θα πληρώσει και η αποπεράτωση θα χει και νέα έξοδα για τον ίδιο...η βλακεία εκεί στο υπουργείο "πάει σύννεφο"... απορώ αν οι κύριοι που συνθέτουν τις ερμηνευτικές αποφάσεις έχουν καμία επαφή με τον έξω κόσμο... πραγματικά πολλές φορές μου δημιουργείται αυτή η απορία διαβάζοντας κωλόχαρτα (sic).

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος δίκιο έχει... καλά θα κάνει να το τελειώσει αφού ουσιαστικά και ολόκληρο το πρόστιμο θα πληρώσει και η αποπεράτωση θα χει και νέα έξοδα για τον ίδιο...η βλακεία εκεί στο υπουργείο "πάει σύννεφο"... απορώ αν οι κύριοι που συνθέτουν τις ερμηνευτικές αποφάσεις έχουν καμία επαφή με τον έξω κόσμο... πραγματικά πολλές φορές μου δημιουργείται αυτή η απορία διαβάζοντας κωλόχαρτα (sic).

Τι εννοείς ολόκληρο το πρόστιμο θα πληρώσει ? Οτι θα πληρώσει το ίδιο ποσό για τη ρύθμιση είτε είναι στα μπετά είτε περατωμένο ?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Η συνέχιση των εργασιών χωρίς άδεια περάτωσης, έχει το ρίσκο της.

Συγκεκριμένα, τι θα κάνει στην περίπτωση που ελεγχθεί η κατασκευή από την πολεοδομία ή την αστυνομία ενώ γίνονται εργασίες; Στην περίπτωση αυτή, κατά τη γνώμη μου, δεν θα μπορέσει να το εντάξει στον νόμο, καθότι θα εντοπιστούν αυθαίρετες κατασκευές που υλοποιήθηκαν μετά την εισαγωγή του νόμου στη βουλή, οπότε ...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ολόκληρο το πρόστιμο θα πληρώσει ? Οτι θα πληρώσει το ίδιο ποσό για τη ρύθμιση είτε είναι στα μπετά είτε περατωμένο ?

ε ναι... τί άλλο?

Link to comment
Share on other sites

ε ναι... τί άλλο?

Ετσι λοιπόν με ελαφρά πηδηματάκια ο πελάτης χάθηκε και πήγε να ολοκληρώσει το αυθαίρετο για να επανέλθει αργότερα σε κάποιον άλλο συνάδελφο. Ο τολμών νικά !

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο μπετά δεν μπορεί να πληρώσει σαν κατοικία, μάλλον με αναλυτικό θα πάει. Και δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως ο νόμος λέει ότι μπορεί να το αποπερατώσει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος νόμος! Δεν κατάλαβες ? Στη ζούλα θα το τελειώσει.

"Αν είναι μόνο μπετά δεν μπορεί να πληρώσει σαν κατοικία, μάλλον με αναλυτικό θα πάει" αυτο απο που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.