Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Σ.τ.Ε. 180/2012 - Δικαιολογητικά απόδειξης ημ/νίας κατασκευής


Recommended Posts

Το να είναι στο όνομα του εργολάβου δε βρίσκω γιατί να είναι εμπόδιο. Θα μπορούσε να είναι και στο όνομα τυ προηγούμενου ιδιοκτήτη, αν υπάρχει ι ακριβής διεύθυνση του ακινήτου, πιστεύω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Το αν εσύ κρατάς στο υπόγειό σου μάντρα υλικών για να κλείσει εξώστες στο +5 του νόμου το θεωρώ τραβηγμένο.

 

Τώρα αν κάποιος σου έρθει με αυθαίρετο κατασκευασμένο το Μάιο του 2011, διώξτον, εγώ προσωπικά επιλέγω να το παλέψω, όπως μπορώ και με ό,τι μπορώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αν εσύ κρατάς στο υπόγειό σου μάντρα υλικών για να κλείσει εξώστες στο +5 του νόμου το θεωρώ τραβηγμένο.

 

Δεν με καταλαβες...

Δεν εχω υλικα στο υπογειο, τωρα τα αγορασα, αλλα για αποδεικτικο ημερομηνιας δημιουργιας του αυθαιρετου θα "δειξω" τα τιμολογια του σπιτιου....

 

Τιποτα δεν ειναι τραβηγμενο...

Εδω ειναι ελλαντα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε για τα ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ αυθαιρετα να ειναι υποχρεωτικη η α/φ, για τα υπολοιπα ΥΔ ιδιοκτητη... Λες και λιγοι ΗΧ εκλεισαν μετα τον 3843 ή μπορει να μην εχουν κλεισει και ακομα αλλα να εχουν υπαχθει στο νομο...

Αν τωρα το εκανε ο αλλος Μαιο του 2011 το αυθαιρετο, ας μην τακτοποιησει, τι να κανουμε τωρα....

 

Με τις αποδείξεις αγοράς - τιμολόγια κτλ δύσκολα θα βγάλουμε άκρη. Για τα εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα, θα συμφωνούσα να είναι υποχρεωτική η α/φ, αλλά να υπήρχε λήψη την 27/07/11. Είναι τραβηγμένο αυτό που λέω, αλλά το "δίκαιο" αυτό θα ήταν. Εδώ σου λέω ότι δεν υπάρχει α/φ για το 2010 !!!

 

Όσο για αυθαίρετα του Μαΐου.... ούτε του Ιουνίου δεν διώχνεις!!! Δλδ γιατί λόγω των ηλίθιων να χάνουμε εμείς δουλειές?

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση δεν είναι δημόσιο έγγραφο αφού συντάσσεται από ιδιώτη.Αν υπήρχε εξακρίβωση από την πολεοδομία με αυτοψίες στον 3843 τότε σίγουρα θα μπορούσες να πάρεις βεβαίωση.Για μένα μάλλον δεν είναι η αίτηση δημόσιο έγγραφο.

 

η αιτηση έχει αριθμό προτ/λου από δημόσια υπηρεσία...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα ΑΠΔ με κατασκευαστική φάση τέλη του 2002 για σκυρόδεμα και τοιχοποιείες και ως τα μέσα του 2003 για χρωματισμούς μαζί με το γραμμάτειο είσπραξης από το ΙΚΑ.

Υπάρχει αυθαίρετο υπόγειο σε συνέχεια του υπογείου που είναι εντός νομίμου περιγράμματος.

Προφανώς και έχει κατασκευαστεί ταυτόχρονα η αυθαιρεσία μαζί με το νόμιμο κτίριο γιατί είναι ενιαία κατασκευή.

Βέβαια δεν αποδεικνύεται αυτόματα αλλά έχει μία λογική. Δε θα ασχοληθώ παραπάνω για να αποδείξω την παλαιότητα αυτή.

Τι να κάνουμε δηλαδή;

 

Επίσης τα τιμολόγια-δελτία αποστολής σιδήρου -σκυροδέματος αναφέρονται στην ίδια περίοδο. Για παλαιότητα ισχύει να έχει ολοκληρωθεί ο οικοδομικός σκελετός;

Το αναφέρει κάπου αυτό;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα ΑΠΔ με κατασκευαστική φάση τέλη του 2002 για σκυρόδεμα και τοιχοποιείες και ως τα μέσα του 2003 για χρωματισμούς μαζί με το γραμμάτειο είσπραξης από το ΙΚΑ.

Υπάρχει αυθαίρετο υπόγειο σε συνέχεια του υπογείου που είναι εντός νομίμου περιγράμματος.

Προφανώς και έχει κατασκευαστεί ταυτόχρονα η αυθαιρεσία μαζί με το νόμιμο κτίριο γιατί είναι ενιαία κατασκευή.

Βέβαια δεν αποδεικνύεται αυτόματα αλλά έχει μία λογική. Δε θα ασχοληθώ παραπάνω για να αποδείξω την παλαιότητα αυτή.

Τι να κάνουμε δηλαδή;

Επίσης τα τιμολόγια-δελτία αποστολής σιδήρου -σκυροδέματος αναφέρονται στην ίδια περίοδο. Για παλαιότητα ισχύει να έχει ολοκληρωθεί ο οικοδομικός σκελετός;

Το αναφέρει κάπου αυτό;

 

Μια χαρά είναι κι αυτά. κανένα ...άγχος!

Link to comment
Share on other sites

έχουμε τρελαθεί με αυτον τον νομο έκτρωμα.... εγω εχω περιπτωση αυθαιρετου χωρις ΟΑ,σε οριστική υπαγωγη εδω κ κανενα μηνα, ο πελατης εκανε συμβολαια για το ακινητο, κ θα το δηλωνα με υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη οτι ειναι προ 83. στην περιοχη υπαρχουν αεροφωτογραφιες το 1975 κ το 1984 απο οκχε ενω εχει χτιστει το 1979. ηλεκτροδοτηθηκε το 1986 για πρωτη φορα,κ γενικοτερα απο το 1986 κ μετα υπηρξε ηλεκτροδοτηση σε ολη την περιοχη απο την δεη στον συγκεκριμενο οικισμο...κ τωρα τι κανω? ο πελατης εχει χαρτι κοινοταρχη απο το 1990 το οποιο πιστοποιει οτι ειναι προ του 83 το κτισμα....απο οτι ειχα διαβασει δεν ισχυουν βεβαιωσεις κοινοταρχων.... τι να πω τωρα στον πελατη μου....???

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.