Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Σ.τ.Ε. 180/2012 - Δικαιολογητικά απόδειξης ημ/νίας κατασκευής


Recommended Posts

Αυτό θα κάνουν και να το θυμηθείτε. Θα λαμβάνεται ως δημόσιο έγγραφο το Ε9 και θα τρέξουν τότε όλοι να συμπληρώσουν το Ε9 του 2011

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεις να πειραξεις δημοσιο εγγραφο τη στιγμη που ειναι το πρωτοτυπο...

Ασφαλως αν τελικα υποβληθουν ηλεκτρονικα τα διακαιολογητικα της Β φασης, εκει παλι τιθεται θεμα γνησιοτητας...

 

Το Ε9 πως θα αποδειξει οτι το κτηριο δεν το εκανες 100τμ που ελεγε η ΟΑ, αλλα 120τμ???

Το Ε9 πως θα αποδειξει οτι εκλεισες μπαλκονι??

κτλ

κτλ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν το Ε9 το είχαν στείλει οι ιδιοκτήτες με ταχυδρομία τότε δεν θα έχει πανω του κάποια σφραγίδα Ελληνικής Δημικρατίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλαγη χρησης υπογειου ηθελα να ξερα πως θα αποδεικνυεται η παλαιοτητα.

 

Θα γελασει και ο καθε πικραμενος...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αγχώνομαι καθόλου για όλο αυτό το καραγκιοζιλίκι, εφόσον βέβαια ότι έχω αναλάβει είναι πριν από τον Ιούλιο.

 

πχ: Έχω τοποθέτηση προκατασκευασμένου το 2010, με τιμολόγιο αγοράς του (όχι δημόσιο έγγραφο). Αεροφωτογραφία δεν υπάρχει εννοείται! Δηλαδή τι θα κάνει ο νομοθέτης? Δεν θα δέχεται τίποτα εκτός των δημοσίων εγγράφων ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις? Δηλαδή θα πρέπει να πιστοποιούμε και το "Πριν 28 Ιουλίου 2011" ?

 

Πιστεύω ότι αυτά είναι αστεία! Λεφτά θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αγχώνομαι καθόλου για όλο αυτό το καραγκιοζιλίκι, εφόσον βέβαια ότι έχω αναλάβει είναι πριν από τον Ιούλιο.

 

πχ: Έχω τοποθέτηση προκατασκευασμένου το 2010, με τιμολόγιο αγοράς του (όχι δημόσιο έγγραφο). Αεροφωτογραφία δεν υπάρχει εννοείται! Δηλαδή τι θα κάνει ο νομοθέτης? Δεν θα δέχεται τίποτα εκτός των δημοσίων εγγράφων ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις? Δηλαδή θα πρέπει να πιστοποιούμε και το "Πριν 28 Ιουλίου 2011" ?

 

Πιστεύω ότι αυτά είναι αστεία! Λεφτά θέλουν!!!

 

Μα η απόδειξη αγοράς "τιμολόγιο" σε καλύπτει......

 

 

Το θέμα είναι για τα εντός κελύφους τι γίνεται και για τα εκτός που δεν έχουμε τίποτα....

 

Πολύ φοβάμαι συνάδελφε πως πέσαμε όλοι, στην Μεγάλη Ιδέα Παγίδα που έστησαν για να γεμίσουν το ταμείο τους.....

 

Κρίμα......

 

 

Τέτοια ψυχολογική πίεση δεν έχω περάσει ποτέ μου.....

Link to comment
Share on other sites

Το τιμολογιο θα εχει ονομα???

Θα ειναι ανωνυμο???

Αν δεν ειναι τιμολογιο αλλα απλη αποδειξη μηχανης????

 

Δεν γινεται να αποδειξεις τετοιες αυθαιρεσιες για κανενα λογο...

Link to comment
Share on other sites

Terry τα τιμολόγια συνοδεύονται και με δελτία αποστολής - ή είναι τα ίδια τιμολόγια-δελτία αποστολής. Αν σημειώνεται η διεύθυνση του ακινήτου σωστά στο δελτίο αποστολής (και όχι απλά 'έδρα του') , θεωρώ πως γίνεται δεκτό. Μια σκέτη απόδειξη λιανικής όχι, αλλά ένα τιμολόγιο-δελτίο αποστολής ναι.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν περιπτωσεις που δεν υπαρχει δελτιο αποστολης...

Υπαρχουν περιπτωσεις που στη διευθυνση γραφει "εδρα μας"¨οπως ανεφερες..

Υπαρχουν περιπτωσεις που τα τιμλογια εινα κομμενα στο ονομα του εργολαβου..

Και αλλα πολλα....

 

Δεν βγαζεις ακρη με τιμολογια..

 

Και γω σου λεω οτι χρησιμοποιω τα τιμολογια για τα τουβλα που εχτισα το σπιτι μου..

Πως ξερει καποιος οτι αυτα τα τουβλα πηγαν στο νομιμο περιγραμμα και οχι στο μπαλκονι που εκλεισα χθες????

 

Δεν ειναι λογικη αυτη...

 

Θα μπορουσε για τα ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ αυθαιρετα να ειναι υποχρεωτικη η α/φ, για τα υπολοιπα ΥΔ ιδιοκτητη... Λες και λιγοι ΗΧ εκλεισαν μετα τον 3843 ή μπορει να μην εχουν κλεισει και ακομα αλλα να εχουν υπαχθει στο νομο...

Αν τωρα το εκανε ο αλλος Μαιο του 2011 το αυθαιρετο, ας μην τακτοποιησει, τι να κανουμε τωρα....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.