Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Σ.τ.Ε. 180/2012 - Δικαιολογητικά απόδειξης ημ/νίας κατασκευής


Recommended Posts

ο πελατης εχει χαρτι κοινοταρχη απο το 1990 το οποιο πιστοποιει οτι ειναι προ του 83 το κτισμα....απο οτι ειχα διαβασει δεν ισχυουν βεβαιωσεις κοινοταρχων.... τι να πω τωρα στον πελατη μου....???

 

Δυστυχώς συνάδελφε δεν ισχύει η βεβαίωση κοινοτάρχη - Δημάρχου κλπ.......

 

Θα κάνεις υπομονή, όπως όλοι μας να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να ενημερωθούμε εκ νέου τι γίνεται με όλες αυτές τις περιπτώσεις που είναι σε εκκρεμότητα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το θέμα έχει αναφερθεί αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να εμπεδώσω γιατί δεν έχουν ισχύ οι βεβαιώσεις Δημάρχων.

Από που προκύπτει λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα έχει αναφερθεί αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να εμπεδώσω γιατί δεν έχουν ισχύ οι βεβαιώσεις Δημάρχων.

Από που προκύπτει λοιπόν;

ερωτοαπαντησεις υπεκα β μερος ερωτηση 13

 

Εάν το ακίνητο έχει κατασκευαστεί σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, πώς υπολογίζεται το πρόστιμο και πώς αποδεικνύεται η ηλικία κάθε τμήματος (π.χ. αυθαίρετο προ του 1983 δηλωμένο, στο οποίο έγινε αυθαίρετη προσθήκη και άλλη μια το 2005); Η βεβαίωση Δημάρχου είναι αποδεκτή για την πιστοποίηση του χρόνου κατασκευής του αυθαιρέτου;

Η παλαιότητα κάθε τμήματος (το οποίο υπολογίζεται με τον ανάλογο μειωτικό συντελεστή παλαιότητας) αποδεικνύεται με δημόσια έγγραφα, αεροφωτογραφίες και επικουρικά με οποιοδήποτε έγκυρο στοιχείο (π.χ. συμβόλαια, ΙΚΑ, τιμολόγια αγοράς υλικών κτλ.), πλην της βεβαίωσης δημάρχου, η οποία δεν είναι αποδεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Διότι είπαμε τις έγραφαν οι καθαρίστριες αφού τελείωναν το καθάρισμα.

Κανένα νομικό κείμενο υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

τι να πω τωρα στον πελατη μου....???

Να κανει το σταυρο του να μη του ζητησει κανεις να αποδειξει την παλαιοτητα...

Ψαξε και στη ΓΥΣ για α/φ...

 

Να ρωτήσω κάτι ως αφελής... εφόσον υπάρχει ο ΝΟΜΟΣ που τροποποιήθηκε και λέει ότι με ΥΔ ιδιοκτήτη και ΤΕ μηχανικού γίνεται ΑΠΟΔΕΚΤΗ η ημερομηνία ολοκλήρωσης, μπορεί ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ το ΣτΕ να τον ακυρώσει πρακτικά???

 

Καλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Διότι είπαμε τις έγραφαν οι καθαρίστριες αφού τελείωναν το καθάρισμα.

Κανένα νομικό κείμενο υπάρχει;

 

Πού τις θυμήθηκες αυτές βρε συ? Άσε... κι αυτές απλήρωτες τις βλέπω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πού τις θυμήθηκες αυτές βρε συ? Άσε... κι αυτές απλήρωτες τις βλέπω!!!

 

Όντως απλήρωτες κι αυτές είναι και γι' αυτό δεν βγάζουν άλλες ερωταπαντήσεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

έχουμε τρελαθεί με αυτον τον νομο έκτρωμα.... εγω εχω περιπτωση αυθαιρετου χωρις ΟΑ,σε οριστική υπαγωγη εδω κ κανενα μηνα, ο πελατης εκανε συμβολαια για το ακινητο, κ θα το δηλωνα με υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη οτι ειναι προ 83. στην περιοχη υπαρχουν αεροφωτογραφιες το 1975 κ το 1984 απο οκχε ενω εχει χτιστει το 1979. ηλεκτροδοτηθηκε το 1986 για πρωτη φορα,κ γενικοτερα απο το 1986 κ μετα υπηρξε ηλεκτροδοτηση σε ολη την περιοχη απο την δεη στον συγκεκριμενο οικισμο...κ τωρα τι κανω? ο πελατης εχει χαρτι κοινοταρχη απο το 1990 το οποιο πιστοποιει οτι ειναι προ του 83 το κτισμα....απο οτι ειχα διαβασει δεν ισχυουν βεβαιωσεις κοινοταρχων.... τι να πω τωρα στον πελατη μου....???

 

Δοκίμασε στην ΓΥΣ γιατί έχουν αεροφωτογραφίες του 1979 σαρωμένες μέχρι 2000dpi

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω περιπτωση αλλαγης χρήσης από βοηθητικό χώρο σε κατοικία, που όμως έχει προστεθεί κεραμοσκεπή και τζάκι. Αραγε η αεροφωτογραφία με καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.