Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Υπερυψωμένο ισόγειο ήτοι δάπεδο επί κλειστού μπαζωμένου χώρου και όχι απευθείας επί εδάφους. Αν ήταν μονοκατοικία θα το λάμβανα σαν μη θερμαινόμενο χώρο το συγκεκριμένο όμως είναι διαμέρισμα. U/2 ή όχι;  

Link to comment
Share on other sites

U/2 για τμήμα κτιρίου, βέβαια αν είναι το μόνο ισόγειο υπερυψωμένο το διαμερισμά σου κανονικά έπρεπε να το υπολογίσεις , όμως απο την τοτεε είσαι καλυμμένος U/2

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο ή όχι δεν νομίζω πως έχει σχέση από τη στιγμή που είναι διηρημένη ιδιοκτησία. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν η λειτουργία αυτού του χώρου καθώς δεν έχει χρήση, ανοίγματα κ.τ.λ..

Θα το πάρω U/2 μου φαντάζει το πιο σωστό.

 

Ευχαριστώ.   

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα μου με τις τζαμαριες για να τονισω κατι που παρατηρησα σημερα με τελευταια μετρηση

Στο τμημα που φαινεται στη φατσα και εχει τραπεζοειδες σχημα, που στις 2 απο τις 3 πλευρες η τζαμαρια συνεχιζεται και ως κατω, εχουμε δρομικη τοιχοποιια παχους 13cm, εμφανως αμονωτη, εκτος κι αν αναμεσα στο τουβλο και τη τζαμαρια παρεμβαλλεται μονωτικο υλικο και δεν το γνωριζουμε. Επιχρισμενη μονο απο τη μια πλευρα, γλιτωνουμε το σοβα στην πλευρα της τζαμαριας λογω της υπαρξης αυτης.

 

Αν θεωρησω το τμημα της τοιχοποιιας αμονωτο, τοτε η τζαμαρια δε συνεισφερει στο συντελεστη θερμοπερατοτητας?

 

Η μηπως μπορω να ισχυριστω οτι εχει τοποθετηθει θερμομπλοκ? Η μελετη θερμομονωσης στους τοιχους μιλαει για διπλο θερμομπλοκ με 5εκ μονωτικο αναμεσα.

 

Μπορουμε να ισχυριστουμε οτι τοποθετηθηκε μονο θερμομπλοκ? Παρατηρησα υπαρξη ενος λευκου υλικου στη συναρμογη αναμεσα στο τουβλο και το σκελετο της τζαμαριας που μπορει να ειναι στοκος, μπορει να ειναι και το γεμισμα του θερμομπλοκ ομως...

 

Τι λετε?

 

Επισυναπτω και την απαραιτητη φωτογραφια.

post-47080-0-72038900-1371062033_thumb.jpg

post-47080-0-86239400-1371062070_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο 4m ΚΕΝΑΚ υπάρχει πεδίο με τίτλο υπολογιζόμενος βαθμός απόδοσης ngm.

Τηλεφώνησα στην εταιρία και μου απάντησαν πως ο τρόπος υπολογισμού είναι από πίνακες της πρώτης Τ.Ο.Τ.Ε.Ε..  

Γνωρίζει κανείς σε ποιο σημείο γιατί εγώ ήξερα πως το ngm είναι ένα αυτό που προκύπτει από το Φ.Ε..

Link to comment
Share on other sites

σωστά ο πραγματικός είναι του Φ.συντήρησης, τώρα μάλλον χρησιμοποιούν κάποια σχέση από την Τοττε για τούς έξυπνους που δεν χρησιμοποιούν φ.συντηρ. και δεν κάνουν αυτοψία καθόλου στο λεβητοστάσιο. Θα την πατήσουν όμως κάπου πιό κάτω. Βέβαια το πρόστιμο που θα φάνε μπορεί να το έχουν για την πλάκα απόσβέσει με τα μαιμού πιστοποιητικά.

Αλλο να χρησιμοποιείς παλιότερο φ.σ και άλλο καθόλου, και μάλιστα σε λέβητες 20ετίας

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

δε σε κατάλαβα...

τι εννοείς ακριβώς ;

σε ποιο σημείο στο 4m ;

παρεπιμπτόντως, μη το χρησιμοποιείς για τα η/μ συστήματα, είναι πολύ μπερδεψούρικο

Link to comment
Share on other sites

4.2... Ναι τώρα που κάνω την πράξη όντως είναι από την σχέση του Π.Δ. 335 σχετικά με ελάχιστη θερμική απόδοση. Αυτό φυσικά δεν είναι υπολογιζόμενο ngm.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.