Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

καλά hk αυτό που έκανες δε παίζει...

εξάλλου για στατιστικούς λόγους το συμπληρώνουμε, οι κανονισμοί παίζουν βάσει της ημερομηνίας της άδειας

εγώ ρωτάω τον ιδιοκτήτη πάντα και βάζω ότι μου πει, δε παίζει και κανέναν ρόλο στην τελική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι, μία ερώτηση:

εχουν βγει σε 1 κτίριο που αποτελείται απο 2 οροφοδιαμερίσματα 2 διαφορετικα ΠΕΑ

όταν ο ιδιοκτήτης ήθελε να τα νοικιάσει. Το 1 απο αυτα τα ΠΕΑ το έχω κάνει εγώ, όπου έχω βαλει τμημα κτιρίου.

Τώρα που ο οδιοκτήτης θέλει να βγάλει 1 ΠΕΑ στο σύνολο του κτιρίου για να ενταχθεί στο εξοικονομώ σαν πολυκατοικία,

μπορώ να του το βγάλω σαν κτίριο?

 

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το κάνει με τα υπάρχοντα πιστοποιητικά; Θεωρητικά πάντως γιατί να μην μπορεί; Εφόσον έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση για όλο το κτίριο, θα έχει και δικαίωμα να αποκτήσει τα κατάλληλα δικαιολογητικά, μεταξύ αυτών και το ΠΕΑ του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το αρχείο xls που παράγει το buildingcert για το Α' ΠΕΑ το εισάγουμε στο λογισμικό και μετά το επεξεργαζόμαστε.

Το αρχείο για το Β' ΠΕΑ το εισάγουμε και αυτό ή το ανοίγουμε και το επεξεργαζόμαστε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μου έδωσαν τιμολόγια για κουφώματα αλλουμινίου σειρά 5500 + 6000 της EUROPA, που έχουν θερμοδιακοπή πάχος 19mm

 

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ και στη ΤΟΤΕΕ 1 (σελ. 63 - πιν. 3.10), υπάρχει μόνο 12 και 24...

 

Τι κάνω και πως τα καταχωρώ ? ή κάνω αναλυτικούς υπολογισμούς με τη σχέση 2.11 ή 2.13  (σελ. 29-30) της ΤΟΤΕΕ 2 ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

δε γράφουν τα U απευθείας πάνω τα τιμολόγια των κουφωμάτων ; 

 

Δεν σου τα έδωσε ο κατασκευαστής τα Uf, Ug και Uw;

 

Σας ευχαριστώ και στους δυό σας

 

Απάντηση : ούτε γραφουν τα τιμολόγια ούτε μου έδωσε ο κατασκευαστής

 

Το απόλυτο χάος ...

 

edit

Είμαι στα πρόθυρα για χαρακίρι, μ΄αυτό το ΠΕΑ που έγινε με ΜΕΑ ... (το 1ο μου είναι)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.