Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

37 λεπτά πριν, PPW said:

 Εν τω μεταξύ, τι είναι "πατάρι" δεν ξέρετε... Οι λεπτομέρειες υπολογισμού σας απασχολούν...😂😭😭😂😭

Τιτανομέγιστε.... συνάδελφε!!!! 😉

Μάλλον αδικείσαι που ζεις και εργάζεσαι στην Ελλαδα! 😜

Μήπως έπρεπε να σε είχαν προσλάβει στο Xarvard  ή .... καλύτερα στη NASA? 😜

Διακρίνω μεγάλη ''έπαρση'' για τον εαυτό σου και... τελείως απαξιωτικός για τους συναδέλφους σου, ανεξαρτήτως ειδικότητας!😞

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πως αντιμετωπίζετε περίπτωση καταστήματος που έχει μεγάλη όψη με κουφώματα αλλά η η μισή επιφάνεια καλύπτεται από μόνιμη κατασκευή σκίασης μπροστά από το κούφωμα. Εννοώ από άποψη σκίασης. Έχουν π.χ. μεταλλική κατασκευή σε απόσταση 10cm από το τζάμι που έχει διάτρητη λαμαρίνα η οποία δημιουργεί έντονο σκιασμό και ένα άλλο τμήμα μεταλλική κατασκευή με διαφημιστικές πινακίδες  / αφίσες οι οποίες επίσης σκιάζουν το κατάστημα. Για το συγκεκριμένο τμήμα του κουφώματος τι θεωρείτε ως σκίαση;

 

Επίσης, πως αντιμετωπίζετε τις αυτόματες συρόμενες πόρτες των καταστημάτων;

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2024 at 12:17 ΜΜ, alej said:

Συνάδελφοι, πως αντιμετωπίζετε περίπτωση καταστήματος που έχει μεγάλη όψη με κουφώματα αλλά η η μισή επιφάνεια καλύπτεται από μόνιμη κατασκευή σκίασης μπροστά από το κούφωμα. Εννοώ από άποψη σκίασης. Έχουν π.χ. μεταλλική κατασκευή σε απόσταση 10cm από το τζάμι που έχει διάτρητη λαμαρίνα η οποία δημιουργεί έντονο σκιασμό και ένα άλλο τμήμα μεταλλική κατασκευή με διαφημιστικές πινακίδες  / αφίσες οι οποίες επίσης σκιάζουν το κατάστημα. Για το συγκεκριμένο τμήμα του κουφώματος τι θεωρείτε ως σκίαση;

 

Επίσης, πως αντιμετωπίζετε τις αυτόματες συρόμενες πόρτες των καταστημάτων;

TOTEE 20701-1/2017, ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 4.3.6. Συντελεστής σκίασης λόγω εξωτερικών περσίδων, σελίδες 94 & 95

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μία περίπτωση καταστήματος για ΠΕΑ. Το Ε9 έχει ως κύριο χώρο 40 τμ και βοηθητικό χώροι 35τμ. Το κατάστημα είναι στο ισόγειο και ενώνεται με το βοητικό χώρο με εσωτερική σκάλα , οποίος είναι στο υπόγειο. Στο ΠΕΑ βάζω 40+35 = 75 τμ ενιαία θερμική ζώνη, και συνολική επιφάνεια = ωφέλιμη επιφάνεια = 75 τμ; ; Η βάζω συνολικά 75 τμ και ωφέλιμη 40 τμ ;

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, SteveEngineer said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μία περίπτωση καταστήματος για ΠΕΑ. Το Ε9 έχει ως κύριο χώρο 40 τμ και βοηθητικό χώροι 35τμ. Το κατάστημα είναι στο ισόγειο και ενώνεται με το βοητικό χώρο με εσωτερική σκάλα , οποίος είναι στο υπόγειο. Στο ΠΕΑ βάζω 40+35 = 75 τμ ενιαία θερμική ζώνη, και συνολική επιφάνεια = ωφέλιμη επιφάνεια = 75 τμ; ;  Η βάζεις συνολικά 75 τμ και ωφέλιμη 40 τμ ;

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Έχω ηλιακό 3ης ενέργειας, περιοχή Ν. Σμύρνη με 6-7ορόφους γυρο γύρο.

Απο δοκιμή στο συντελεστή σκίαση με το εμπορικό πρόγραμμα και για τη καλοκαιρινή περίοδο, μου δείχνει οτι έχει εκμεταλλέυσιμο χρονικό ορίζοντα απο τις σκιάσεις των γύρο κτηρίων, απο 10.30πμ έως 3.20μμ., δηλ. 5ωρο, όσο προβλέπει και η ΤΟΤΕΕ στη παραγωή ΖΝΧ....αν τα έχω υπολγίσει σωστά!

Πριν και μετά απο αυτά τα ωράρια, έχω σκίαση στον ηλιακό.

 

Τι τιμή fs να δώσω στο ΤΕΕΚΕΝΑΚ...1... 0,80.. 0,60... 0,50..0,40?

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος αν του έχει τύχει κάτι ανάλογο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Δεν έχω κάνει το ΠΕΑ μέσω του εμπορικού, αλλά στο ΤΕΕΚΕΝΑΚ...ίσως να το βγάζει αλλά πρέπει να να στήσω όλο το διαμέρισμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.