Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Edited by V.Chlorok.
Όπως πολύ σωστά με διόρθωσε ο Άκης, δέν συζητούνται θέματα αμοιβών εδώ, προσπάθησα να σβήσω το post, αλλα με αφήνει μόνο να το κάνω edit. Αφήνω λοιπόν την... καλημέρα μου :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε, είναι πάγια τακτική του φόρουμ να μην συζητιούνται αμοιβές μηχανικών. Από την άλλη όπως γνωρίζεις οι νόμιμες αμοιβές έχουν καταργηθεί με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τζιμάνια συνάδελφοι... επειδή θα τρελαθώ... Ισόγειο υπερυψωμένο ~ 45cm από έδαφος, τον συντελεστή του δαπέδου πως τον υπολογίζετε; Εγώ θεωρώ το σχήμα 3.1. και από πίνακα 3.5.β για κτίριο χωρίς θερμομονωτική προστασία δάπεδο με συντελεστή 2,0. Αυτό στον υπολογισμό του ΠΕΑ θα το βάλω μετά 1, σωστά; 

Θερμογέφυρες βάζω εδώ; (+0,2)

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, PPW said:

Νομίζω το 2 γίνεται 1 μόνο στην περίπτωση διαμερισμάτων.

Μπερδεύτηκα.

Επίσης, δεν γνωρίζω πως το βάζω. Δηλαδή, στις αδιαφανείς επιφάνειες; Ως πυλωτή; Γιατί σίγουρα δεν είναι σε επαφή με το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία.

Αφού το θεωρείς σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο (σωστά) πρέπει να ορίσεις και τον μη θερμαινόμενο χώρο.

 

Να βάλεις διαχωριστική επιφάνεια...

 

Εννοείς;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.