Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Να παρατηρήσω

 

1. Ότι τον καυστηρατζή τον ενδιαφέρει (κατά κύριο λόγο) ο καυστήρας (σ' αυτόν κάνει τις ρυθμίσεις) καί όχι ο λέβητας 

2. Στην ΤΟΤΕΕ 2070-1  

  •      λέβητας - καυστήρας αντιμετωπίζεται ώς μονάδα όπως και 
  •     όταν έχω διβάθμιο λέβητα-καυστήρα, θα πάρω την πρώτη βαθμίδα. (Λέβητα διβάθμιος δεν υπάρχει, μόνο καυστήρας)

Τα παραπάνω με οδηγούν να βάζω αυτά που καθορίζει το φύλλο ελέγχου

 

Τι γίνεται π.χ. όταν έχω ένα μεγάλο λέβητα μέ ένα διβάθμιο καυστήρα?

post-31791-0-12553700-1377001131_thumb.jpg

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σαν Pm εγώ θεωρώ :

 

1) Αν στο φ.ε. η ισχύς ταυτίζεται με το καρτελάκι του λέβητα που θεωρώ ότι είναι η ονομαστική, την πολλαπλασιάζω με τον βαθμό απόδοσης και έχω την Pm.

 

2) Αν στο φ.ε. αναγράφεται μία μικρότερη ισχύς γύρω στο 90% αυτής που γράφει το καρτελάκι του λέβητα, θεωρώ κατευθείαν αυτή σαν Pm.

Από που προκύπτει αυτός ο πολλαπλασιασμός και γιατί δύο μέτρα και δύο σταθμά? (Άλλες φορές πολλαπλασιάζεις και άλλες όχι ?)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα είναι σχεδόν. Και στα δύο έχει γίνει ουσιαστικά πολλαπλασιασμός.

 

Γενικά επειδή στο φ.ε. βρίσκεις ο,τι θέλεις και ο,τι φωτίσει τον κάθε καυστηρατζή κρίνω αναλόγως. Άλλοι βάζουν ο,τι λέει το πινακάκι. Άλλοι πολλαπλασιασμένο με β.α. . Άλλοι πάλι υπολογίζουν ακριβώς την Pm. Όταν βάζουν ότι λέει το ταμπελάκι προφανώς η Pm δεν είναι αυτή αλλά επί τον β.α. Όταν υπολογίζουν απευθείας την Pm δεν χρειάζεται να πολλαπλασιάσω.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μια γρήγορη ερώτηση. Γνωρίζει κανείς το βαθμό απόδοσης του BAXI Luna 3 comfort 240 Fi; Στο manual του γράφει "Ωφέλιμη απόδοση σύμφωνα με την οδηγία 92/42/ΕΟΚ: ***". Γνωρίζει κανείς πώς αποκρυπτογραφούμε τα 3 αστεράκια;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

H ονομαστική είναι 24κW από ότι είδα στο google για αυτό και το 240 στο όνομα. Για την απόδοση βρήκα εδώ ένα μέγιστο 89,5 % για τον 310. Λογικά ίδια θα είναι. Αν γκουγκλαρεις λιγο θα τα βρεις ολα, ειναι πολυ δημοφιλη μοντέλα.

 

Τα *** είναι ο τρόπος σήμανσης που όριζε το Π.Δ. 335/1993 ΦΕΚ 143 αν σε βοηθάει όπως λέει και η ΤΟΤΕΕ 1. Αλλά δεν νομίζω να βγάλεις άκρη με τα ***.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Αυτό το πινακάκι του ΠΔ ενώ το έχω ανοικτό μπροστά μου, δεν το προχώρησα πιο κάτω για να το δω! Τώρα ξέρω! Ρωτώντας πας στην πόλη! Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.