Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αν είναι < 20% ο συντελεστής παίρνει τιμή 1.

 

Αν και μου έρχεται κάπως (αλλά δεν το αποκλείω), με κτήριο προ του '80 να έχει υποδιαστασιολογημένο λέβητα !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαινει διοτι εαν χρησιμοποιησεις τον τυπο pm το u ειναι 3.5 οποτε ανεβαινει πολυ για προ του 80. Εμενα βγαινει Pον=0.4Pm

 

Στάλθηκε από το 5015X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι < 20%  Pm≤125%*Pgen  ο συντελεστής παίρνει τιμή 1.

Το 2010 ήταν 100%*Pgen<Pm≤125%*Pgen -> ng1=0,95, και στο σχέδιο αναθεώρησης των ΤΟΤΕΕ, αλλάζει τελείως ο σχετικός πίνακας, π.χ. για "συνήθεις λέβητες" Pm=125%*Pgen-> ng1=0,97. Σαν το χρηματιστήριο ένα πράγμα -↑↓.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα πως πάντα για ένα κτίριο κοιτάμε την πραγματική υφιστάμενη κατάσταση όσον αφορά στην επιφάνειά του. Δηλαδή στο κτίριο που έχω που η επιφάνεια σύμφωνα με την Ο.Α. είναι 60 m2 όμως αυτό είναι 90 m2 βγάζω ΠΕΑ για τα 90? Και αν είναι έτσι τα 90 m2 πρέπει να δηλώνονται στην πρώτη σελίδα του ΠΕΑ στη Συνολική Επιφάνεια? 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα πως πάντα για ένα κτίριο κοιτάμε την πραγματική υφιστάμενη κατάσταση όσον αφορά στην επιφάνειά του. Δηλαδή στο κτίριο που έχω που η επιφάνεια σύμφωνα με την Ο.Α. είναι 60 m2 όμως αυτό είναι 90 m2 βγάζω ΠΕΑ για τα 90? Και αν είναι έτσι τα 90 m2 πρέπει να δηλώνονται στην πρώτη σελίδα του ΠΕΑ στη Συνολική Επιφάνεια? 

Ναι μελετάς την υφιστάμενη κατάσταση, η οποία θα αποτυπώνεται και στα στοιχεία του ΠΕΑ και ενημερώνεις το ιδιοκτήτη (θα πέσει από τα σύννεφα :smile: ) για τις διαφοροποιήσεις σε σχέση με την Ο.Α. που θα πρέπει κάποια στιγμή να "τακτοποιήσει"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι < 20% Pm≤125%*Pgen ο συντελεστής παίρνει τιμή 1.

 

Το 2010 ήταν 100%*Pgen<Pm≤125%*Pgen

 

Ναι Πάνο έχεις δίκιο ... αν είναι < 25% !!!

Ελπίζω να μην προκάλεσα μεγάλο πρόβλημα στο συνάδελφο !!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

Το 2010 ήταν 100%*Pgen<Pm≤125%*Pgen -> ng1=0,95, και στο σχέδιο αναθεώρησης των ΤΟΤΕΕ, αλλάζει τελείως ο σχετικός πίνακας, π.χ. για "συνήθεις λέβητες" Pm=125%*Pgen-> ng1=0,97. Σαν το χρηματιστήριο ένα πράγμα -↑↓.

 

Το 2010 ήταν 100%*Pgen<Pm≤125%*Pgen -> ng1=1 και 150%*Pgen>=Pm>125%*Pgen ->ng1=0.95...

Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε, μπροστά μου την έχω την ΤΟΤΕΕ έκδοσης Ιουλίου 2010 (έγκριση Αριθ. οικ. 17178 (ΦΕΚ Β' 1387/2 Σεπτεμβρίου 2010)). Όσο γράφω ήταν ο συντελεστής ng1. Δυστυχώς, στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ έχει αφαιρεθεί ο σχετικός σύνδεσμος για κατέβασμα του αρχείου.

100%*Pgen<Pm≤125%*Pgen -> ng1=1, έγινε με τις εγκεκριμένες τροποποιήσεις Αριθ. οικ. 1192 (ΦΕΚ Β' 1413/30 Απριλίου 2012).

TOTEE-20701-1-1st edition.pdf

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.