Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Προσωπικα αν εχει εγκατεστημενα κλιματιστικα που δεν καλυπτουν το 100% του χωρου, το υπολοιπο το συμπληρωνω με θεωρητικο συστημα με λεβητα πετρελαιου.

 

Βασιζομενος εδω. 

 

Βεβαια υπαρχει και η οπτικη που λεει οτι αν εχεις αντλιες θερμοτητας, τοτε και το ΚΑ σου εχει αντλιες θερμοτητας για συστημα θερμανσης.

Επομενως αν το εγκατεστημενο συστημα θερμανσης σου δεν καλυπτει 100% τους χωρους, τοτε το εναπομειναν ποσοστο καλυπτεται απο το θεωρητικο συστημα.

Και επειδη το ΚΑ σου εχει αντλιες, το θεωρητικο σου συστημα ειναι αντλιες θερμοτητας εδω, ενω σε καθε αλλη περιπτωση ειναι λεβητας.

 

Προσωπικα δεν το ασπαζομαι.

 

Μια ερώτηση Inzaghi και προς όποιον άλλον έχει την καλοσύνη να πει την άποψή του γιατί κάνω το πρώτο μου ΠΕΑ και δυσκολεύομαι.

Σε μονοκατοικία 65 m2 θερμαινόμενη αποκλειστικά με 2 Α.Θ. το εναπομείναν % κάλυψης το κάλυψα με το Θεωρητικό Σύστημα θέρμανσης που περιγράφεις και παραθέτεις από την ΤΟΤΕΕ, ήτοι:

Λέβητας / Πετρέλαιο / 0 Kw / Β. Απ.=0.935 / COP=1 / % κάλυψης για τους μήνες που απαιτείται θέρμανση

κτλ. κτλ. για διανομή, τερματικές και βοηθητικές.

 

Στα Αποτελέσματα (Απαιτήσεις - Κατανάλωση) μετά την Εκτέλεση παρατηρώ πως στον τρίτο Πίνακα (Πηγή ενέργειας-Κατανάλωση καυσίμων) βγάζει κατανάλωση πετρελαίου (και εκπομπές CO2) για το υπάρχον κτίριο αρκετές KWh/m2. Τι έχει πάει λάθος (?), αφού το υπάρχον κτίριο δεν χρησιμοποιεί πετρέλαιο. Φαίνεται αυτή η κατανάλωση πετρελαίου στο ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

στην περίπτωση του συνημμένου σχήματος την ύπαρξη της κατασκευής με την τσιμεντοσανίδα θα τη λαμβάνατε υπόψη στο U της τοιχοποιίας και εάν ναι πως?

ή θα την αγνοούσατε και U με πίνακες και πλήρη σκίαση?

 

Ευχαριστώ

 

tsimentosanida.pdf

Link to comment
Share on other sites

Την αγνοεις .

Για την σκίαση το σωστο ειναι να βάλεις 100% αλλά πχ μια εποχή η ευεπεν δεν θεωρούσε οτι πρέπει να βάλεις πληρη σκίαση στα συρόμενα που ειναι αντιστοιχη περίπτωση...

Αν εχεις μικρή κυκλοφορία αέρα πιθανόν να πρέπει να βάλεις Ra=Ri στον υπολογισμό του U

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Αφορα την εκδοση πεα στο διαμερισμα μιας πολυκατοικιας.

Έχω μια αδεια οικοδομης του 2004 που αναγραφει '' διαρρυθμιση υπαρχοντος κτιριου και αλλαγη χρησης απο αποθηκη σε πολυκατοικια'' και αναγραφει πιο κατω μελετη θερμομονωησης, υδρευσης κλπ.

Απο τους εξωτερικους τοιχους του διαμερίσματός μου, ο ενας ειναι 28 εκατοστα και ο αλλος 20. Δεν μπορώ να ξέρω αν έχει πράγματι θερμομόνωση ή οχι. 

 

Τι κάνω? το μελετω ως κθκ ή ως κθκ με πλημμελη εφαρμογη ή χωρις κθκ? διότι η αποθήκη που ηταν πριν ήταν παλιά. 

Link to comment
Share on other sites

@ay8airetos

Για το U και διαβάζοντας αυτό που έγραψε ο skidoo23, δες αν θες στις ενότητες 2.1.1., 2.1.2. και 2.1.3. αυτού του σχεδίου αναθεώρησης. Με βάση την τρέχουσα έκδοση της ΤΟΤΕΕ 20101-2/2010, και έχοντας διάκενο 40cm>30cm, δεν θα λάμβανα υπόψη το διάκενο και την γυψοσανίδα κι ας υπάρχει σύνδεση μεταξύ των δύο κελυφών.

Για την σκίαση, ούτε οι τρέχουσα ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 αλλά ούτε και το σχέδιο αναθεώρησης γράφει κάτι για το πως αντιμετωπίζονται οι δικέλυφες αεριζόμενες όψεις (και δώματα).

Ωστόσο, άποψη μου είναι πως σε ότι αφορά τις σκιάσεις και τους συντελεστές a και ε, αντιμετωπίζονται όπως και οι μονωμένες οροφές κάτω από αμόνωτες στέγες. Δηλαδή σαν η τελική εκτεθειμένη επιφάνεια να είναι η εξωτερική (έξω ίνα της γυψοσανίδας εδώ).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω μια βασική απορία στην έκδοση του ΠΕΑ:

 

Οταν έχουμε θερμαινόμενο χώρο και στο ισόγειο και στον όροφο η επαφή τους θεωρείται ΜΘΧ? Γιατί στο easyKENAK  θέλοντας να ορίσω το δάπεδο του ορόφου (που είναι και η οροφή του ισογείου) έχει επιλογή μόνο με έδαφος , αέρα και ΜΘΧ?Αφού και το ισόγειο και ο όροφος είναι θερμαινόμενο χώροι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.