Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

post-35710-0-65042800-1497439734_thumb.jpg

 

Παιδιά καλησπέρα.

 

Κάνω ένα ΠΕΑ σε διαμέρισμα α΄ ορόφου κατασκευής 1960  το οποίο στην πρόσοψη του έχει 2 κολώνες μάλλον διακοσμητικές με διαφορετικό πλάτος στο ύψος τους . Το υπόλοιπο διαμέρισμα δεν έχει κολώνες.

Ανεβάζω και σχετική φωτογραφία. Εσείς πως το αντιμετωπίζετε αυτό ;;

Η μία περίπτωση είναι να τις συμπεριλάβω στην επιφάνεια της θερμικής μου ζώνης και να τις πάρω κομμάτι κομμάτι και να χωρίσω την πρόσοψη σε πολλά σπασιματάκια.

Η άλλη περίπτωση είναι να τις λάβω ως εμπόδιο και να τις έχω ως πλευρικές σκιάσεις στην πρόσοψη μου.( πιο πιθανή περίπτωση ) Σε αυτή την περίπτωση τη λωρίδα της όψης μου πίσω απο τις 2 κολώνες πως την αντιμετωπίζω ;;

Θα πάρω το U με επαφή εξωτερικό αέρα ή όχι ;; Και οι σκιάσεις ; 0,0,0,0,0,0, ;; 

 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα βάλτες  μόνο για πλευρικές σκιάσεις, όσο αφορά την επιφάνεια της θερμικής ζώνης μην τις χρησιμοποιείς καθόλου, δυσμενέστερα είναι ο τοίχος με μικρότερο πάχος παρά με μεγαλύτερο. Άρα θα έχεις μεγαλύτερο U στο σημείο αν θα έχεις μικρότερο πάχος οπότε είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι θεωρεί τις πλευρικές σκιάσεις τους, πόσο πιστεύετε ότι θα επηρεάσει τις τελικές καταναλώσεις; Εγώ θεωρώ ότι δεν πρέπει να ληφθούν υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifIMG_0170.JPG

 

Παιδιά καλησπέρα.

 

Κάνω ένα ΠΕΑ σε διαμέρισμα α΄ ορόφου κατασκευής 1960  το οποίο στην πρόσοψη του έχει 2 κολώνες μάλλον διακοσμητικές με διαφορετικό πλάτος στο ύψος τους . Το υπόλοιπο διαμέρισμα δεν έχει κολώνες.

Ανεβάζω και σχετική φωτογραφία. Εσείς πως το αντιμετωπίζετε αυτό ;;

Η μία περίπτωση είναι να τις συμπεριλάβω στην επιφάνεια της θερμικής μου ζώνης και να τις πάρω κομμάτι κομμάτι και να χωρίσω την πρόσοψη σε πολλά σπασιματάκια.

Η άλλη περίπτωση είναι να τις λάβω ως εμπόδιο και να τις έχω ως πλευρικές σκιάσεις στην πρόσοψη μου.( πιο πιθανή περίπτωση ) Σε αυτή την περίπτωση τη λωρίδα της όψης μου πίσω απο τις 2 κολώνες πως την αντιμετωπίζω ;;

Θα πάρω το U με επαφή εξωτερικό αέρα ή όχι ;; Και οι σκιάσεις ; 0,0,0,0,0,0, ;; 

Αγνοησε τις, πολυ μικρη προεξοχη

Link to comment
Share on other sites

Να τις αγνοήσει στην επιφάνεια της θερμικής  ζώνης ναι, αλλά  παρόλο που είναι πολύ μικρή προεξοχή, να μην τις αγνοήσει στις πλευρικές σκιάσεις γιατί σε περίπτωση ελέγχου δεν θα έχει καμία δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις.

 

Θα τις χρησιμοποιήσω ως πλευρικά εμπόδια . Αφού υπάρχουν έτσι είναι το σωστό . Θα φαίνονται και στο σκαρίφημα.

 

Στις δυο λωρίδες αυτές να βάλω U από Πίνακα 3.4.α σε επαφή με αέρα και με σκίαση από ορίζοντα και πρόβολο ή σκίαση πλήρη?

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι χιλιοειπωμένο λογικά, αλλά για να μην ψάχνω...

 

Φωταγωγός σε πολυκατοικία είνααι ΜΘΧ ή Εξωτερικός Αέρας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.