Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ειδαλλως αν εχεις επιτοιχο λεβητακι στο μπαλκονι η λεβητα πετρελαιου επισης σε καποιο μπαλκονι, θεωρειται τοπικο συστημα θερμανσης, δεν εχεις δικτυο διανομης, δεν εχεις απωλειες δικτυου διανομης ως συνεπακολουθο, αρα εισαι κατ ελαχιστον Γ

 

Είμαι της άποψης οτι αυτά που γράφεις περί τοπικού συστήματος (λέβητα στο μπαλκόνι), περί  δικτύου διανομής και απώλριες αυτού, δεν έχουν να κάνουν με τους αυτοματισμούς για κατηγορία Γ και για κάθε κατηγορία.

Αν το λεβητάκι δεν διαθέτει αυτοματισμούς απο κατασκευής του (που 99% δεν έχουν) πχ. αντισταθμιση ή κυκλοφορήτή μεταβητής παροχής και το δίκτυο και τα σώματα δεν έχουν τις διατάξεις που αναφέρει ο πίνακας για Γ, τότε είσαι πάντα Δ.

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστατικες συναδελφε ειναι στην κατηγορια Β

 

Διάβασε προσεκτικώτερα στη σελ. 135, για κατηγορία Γ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Γιατί Δημήτρη;

Το διαβάζω κι εγώ προσεκτικά. Αυτό που θέλει για Γ είναι κατ' ελάχιστο θερμοστάτη χώρου και ηλεκτροβάνα ανά ιδιοκτησία και αυτόματη υδραυλική ή θερμοκρασιακή προσαρμογή (αντιστάθμιση, inverter ή άλλο). Υδραυλική εξισορρόπιση δε βλέπω.

Για Β βλέπω θερμοστάτη και θερμοστατικές βαλβίδες ανά χώρο + τα υπόλοιπα.

 

Που κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης οτι αυτά που γράφεις περί τοπικού συστήματος (λέβητα στο μπαλκόνι), περί  δικτύου διανομής και απώλριες αυτού, δεν έχουν να κάνουν με τους αυτοματισμούς για κατηγορία Γ και για κάθε κατηγορία.

Αν το λεβητάκι δεν διαθέτει αυτοματισμούς απο κατασκευής του (που 99% δεν έχουν) πχ. αντισταθμιση ή κυκλοφορήτή μεταβητής παροχής και το δίκτυο και τα σώματα δεν έχουν τις διατάξεις που αναφέρει ο πίνακας για Γ, τότε είσαι πάντα Δ.

Δε διαφωνω με την αποψη σου, ομως μια αναλυτικη συνομιλια με μηχανικο της ΕΥΕΠΕΝ μου αλλαξε την αποψη...

Απο τη στιγμη που κανεις την παραδοχη πως ειναι τοπικη μοναδα θερμανσης, θεωρεις a priori πως δεν εχει δικτυο διανομης

Αυτη η παραδοχη σε οδηγει στην ελλειψη απαιτησης για προσαρμογη του δικτυου διανομης, μιας και αυτο δεν υφισταται

Αρα πας κατ ελαχιστον Γ

Link to comment
Share on other sites

Το διαβάζω κι εγώ προσεκτικά. Αυτό που θέλει για Γ είναι κατ' ελάχιστο θερμοστάτη χώρου και ηλεκτροβάνα ανά ιδιοκτησία και αυτόματη υδραυλική ή θερμοκρασιακή προσαρμογή (αντιστάθμιση, inverter ή άλλο). Υδραυλική εξισορρόπιση δε βλέπω.

Για Β βλέπω θερμοστάτη και θερμοστατικές βαλβίδες ανά χώρο + τα υπόλοιπα.

 

Ηλία μήπως διαβάζεις απο τις ΔΚ και όχι απο ΤΟΤΕΕ 1 (Β' 12/4/12) ?????

Δεν τις εμπιστεύομαι απο τότε που βγήκαν σε ΦΕΚ, τέλος πάντων

Παραθέτω τη σελίδα της

 

Δε διαφωνω με την αποψη σου, ομως μια αναλυτικη συνομιλια με μηχανικο της ΕΥΕΠΕΝ μου αλλαξε την αποψη...

Απο τη στιγμη που κανεις την παραδοχη πως ειναι τοπικη μοναδα θερμανσης, θεωρεις a priori πως δεν εχει δικτυο διανομης

Αυτη η παραδοχη σε οδηγει στην ελλειψη απαιτησης για προσαρμογη του δικτυου διανομης, μιας και αυτο δεν υφισταται

Αρα πας κατ ελαχιστον Γ

 

Συνάδελε Innzaghi

Μην μπερδεύεις το δίκτυο διανομής (που είναι οι κεντρικές σωληνώσεις απο και προς λέβητα κεντρικό ή τοπικό) με τα τα κυκλώματα των σωλήνων που τρέχουνε μέσα στο δάπεδο (μιλάω για μονοσωλήνιο ενδοδαπέδιο ή επιτοίχιο, γιατί υπαρχουν και τέτοια δίκτυα).

 

Οι ρυθμίσεις που γράφει ο πίν. αυτοματισμών για εξισορρόπηση δικτύου (για κατηγορία Γ), αναφέρεται στις ''θαμμένες'' σωλήνες κυκλωμάτων και όχι στις κεντρικές του δικτύου διανομής, που στη περίπτωση του τοπικού λέβητα (πετρελαίου ή αερίου) είναι πολύ μικρό και όντως δεν λαμβάνονται υπόψη.

 

Όσο για τον υπάλληλο της ΕΥΕΠΕΝ δεν ξέρω τι σου είπε, αλλα νομίζω οτι δεν έχει πιάσει ''κάβουρα'' στα χέρια του...τέλος πάντων το παραβλέπω

post-29845-0-88064700-1392997950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, σήμερα ένας από τους δυο μας θα είναι τυχερός :)

Γιατί είναι τύχη να έχεις κάνει κάπου λάθος και να το καταλάβεις. Τουλάχιστον μαθαίνεις κάτι καινούριο.

 

Την ΤΟΤΕΕ1 διαβάζω την ίδια έκδοση.

Οταν λέει <<Αυτόματος έλεγχος της λειτουργίας των τερματικών μονάδων σε επίπεδο ιδιοκτησίας/λειτουργικής αυτονομίας>> και εξηγεί πως γίνεται <<Υπαρξη ενός θερμοστάτη χώρου και ενός αυτόματου διακόπτη..>>, πιστεύω ότι εννοεί τον έλεγχο συνολικά των τερματικών μονάδων σε μία ιδιοκτησία με ένα θερμοστάτη χώρου που συνήθως βάζουμε στο σαλόνι και μία δίοδη βάνα αυτονομίας.

Αν τώρα είσαι σε κατοικία Γ και έχεις βάνες με θερμοστατικές κεφαλές τότε ικανοποιείς την απαίτηση ελέγχου των τερματικών μονάδων ανά χώρο ιδιοκτησίας και είσαι Β. Βέβαια μπορείς να το πετύχεις έχοντας σε κάθε χώρο ένα θερμοστάτη και έλεγχο από αυτόν των τερματικών μονάδων του χώρου, κάτι όμως που δε συνηθίζεται σε κατοικίες με θερμαντικά σώματα.

 

Η αυτόματη υδραυλική και θερμοκρασιακή προσαρμογή του δικτύου διανομής δε νομίζω ότι αναφέρεται στην υδραυλική εξισορρόπιση αλλά όπως γράφει στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

<<Με τον όρο αντιστάθμιση, στις εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης ή/και ψύξης, νοείται η δυνατότητα ρύθμισης της λειτουργίας του λέβητα ή η ρύθμιση της θερμοκρασίας του μέσου στο δίκτυο διανομής ή η ρύθμιση της παροχής του μέσου με κατάλληλες διατάξεις, προκειμένου να εξασφαλισθεί την λειτουργία του συστήματος θέρμανσης σε υψηλό βαθμό απόδοσης ακόμα και σε μερικά φορτία. Ο έλεγχος και οι αντίστοιχες ρυθμίσεις γίνονται ανάλογα τη θερμοκρασία εξωτερικού αέρα ή/και τη διακύμανση του θερμικού/ψυκτικού φορτίου ή/και τη θερμοκρασία του μέσου στο δίκτυο διανομής ή/και την θερμοκρασία εσωτερικών χώρων, κ.α.
Ως σύστημα αντιστάθμισης για την αντιμετώπιση μερικών φορτίων, μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιαδήποτε τεχνολογία με τις πιο πάνω δυνατότητες όπως:
α) πολυβάθμια συστήματα θέρμανσης (λέβητες ή/και καυστήρες), πολυβάθμια συστήματα ψύξης. 
β) διατάξεις ελέγχου και ρύθμισης της θερμοκρασίας και παροχής του δικτύου διανομής, τρίοδες ή τετράδες βάνες.
γ) χρήση δύο μονάδων θέρμανσης ή/και ψύξης με διαφορετική θερμική ή/και ψυκτική ισχύ, ανάλογα την διακύμανση του θερμικού/ψυκτικού φορτίου,
δ) όλα τα παραπάνω συστήματα;>>

καθώς και όσα γράφει στον πίνακα των αυτοματισμών που επισυνάπτεις (με inverter).

Νομίζω ότι αναφέρεται ακριβώς σε όλο το δίκτυο από το σημείο παραγωγής ενέργειας ως τις τερματικές μονάδες και όχι μόνο στις σωλήνες εντός της ιδιοκτησίας.

 

Οσον αφορά αυτό που λέει ο Ιnzaghi έχει να κάνει με τα αναφερόμενα στη ΔΚ-3 για τα τοπικά συστήματα.

Εκεί η δική μου άποψη είναι (έχοντας κάποιες προσωπικές ενστάσεις και δεύτερες σκέψεις γι αυτό) ότι αφού το θέλουν έτσι, έτσι θα το παίρνω. Πιθανόν κάτι παραπάνω ξέρουν από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως τώρα που το θυμήθηκα, το πρότυπο που δουλέψανε για τη θέρμανση-ψύξη, αγνοεί το δίκτυο θέρμανσης-ψύξης εντός της ζώνης γιατί θεωρεί τις απώλειες επανακτήσιμες στη ζώνη, κάτι που προσωπικά δε μου κάθεται εντελώς καλά σα θεώρηση.

Ετσι όμως το θεωρεί απ' ότι μου έχουν πει (δεν το έχω διαβάσει).

Δηλαδή για τον ΚΕΝΑΚ οι σωλήνες εντός της θερμαινόμενης ζώνης <<δεν υπάρχουν>>.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ηλία και Inzaghi

Όσον αφορά τις θερμοστατικές κεφαλές, αναγνωρίζω οτι  έκανα λάθος θεώρηση και ισχύει οτι για Β απαιτούνται θερμοστατικές και θερμοστάτης χώρου + τα άλλα.

Μου διεύφευγε η λέξη (αν και το κοίταζα και το ξανακοίταζα, δεν μου πήγαινε το μάτι) μεταξύ του ''αυτόματο έλεγχο λειτουργίας τερματικών ...'' της Γ με το ''ανεξάρτητο αυτόματο έλεγχο λειτουργίας ...'' της Β (λετε να είναι θέμα ηλικίας και δεν βλέπω καθαρά ? Παίζει και  αυτό).

 

Για το θέμα της υδραυλικής εξισορρόπησης κλπ. σηκώνει κουβέντα και διευκρίνηση ανεξάρτητα πως τα ορίζει το ΤΕΕ, κάτι που εγω αυτές (''ερωταπαντήσεις'') δεν τις λαμβάνω υπόψη μου, αφού δεν είναι μέσα στις ΤΟΤΕΕ (και το έχω γράψει εδω μέσα σε άλλο θέμα).

 

Τέλος πάντων δεκτές οι επισημάνσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Αρα μάλλον εσύ είσαι ο τυχερός :sad:

 

Δεν είναι θέμα ηλικίας Δημήτρη. Είναι θέμα... θέμα.... πως το λένε και μου διαφεύγει τώρα..... το ξέχασα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.