Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει μια ενδεικτική τιμή €/τ.μ. εσωτερικής μόνωσης καθώς και το U της;

Το κόστος το συνολικό, με εργατικά εννοείται.

Το θέλω για σενάριο.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ave Caesar morituri te salutant.

 

Εφόσον πρόκειται για σενάριο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως κόστος τα 25€/τ.μ. που δίνει το "εξοικονόμηση κατ' οίκον".

Για το U ομοίως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το επιτρεπόμενο για την κλιματική ζώνη που είσαι (π.χ. 0,60 για ζώνη Α ---> 4εκ πετροβάμβακα τουλάχιστον)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για διαμέρισμα με ατομικό λέβητα Φ.Α. είμαι σωστός;

 

Παραγωγή

 

Λέβητας, Φυσικό Αέριο,

Ισχύς 10 kW (από Ίντερνετ)

Β.Απ. 0,92 (από τύπο 91+log Pn)

COP=1

1 σε όλους τους μήνες

 

Δίκτυο διανομής

 

Ισχύς 0

Εσωτερικοί ή εξωτερικοί έως 20%

Β.Απ.=1

μόνωση ατσεκάριστο

 

Τερματικές μονάδες

 

Τύπος: θερμαντικά  σώματα άμεσης απόδοσης

Β.Απ. 0,92

 

Βοηθητικές μονάδες

 

Δεν έβαλα τίποτα

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Για ατομικό λέβητα Φ.Α. είμαι σωστός;

 

Παραγωγή

 

Λέβητας, Φυσικό Αέριο,

Ισχύς 10 kW (από Ίντερνετ)

Β.Απ. 0,92 (από τύπο 91+log Pn) - Πρέπει να πάρεις το β.α. απο το εγχειρίδιο του λέβητα

COP=1

1 σε όλους τους μήνες - Γιατί 1 σε όλους τους μήνες ? Δουλεύει 12 μήνες ?

 

Δίκτυο διανομής

 

Ισχύς 0

Εσωτερικοί ή εξωτερικοί έως 20%

Β.Απ.=1

μόνωση ατσεκάριστο

 

Τερματικές μονάδες

 

Τύπος: θερμαντικά  σώματα άμεσης απόδοσης

Β.Απ. 0,92 - Πρέπει να δείς αν τα σώματα είναι τοποθετημένα όλα σε εξωτερικό τοίχο ή κάποια σε εσωτερικό οπότε θα βγεί μια σταθμισμένη τιμή του β.α.

 

Βοηθητικές μονάδες

 

Δεν έβαλα τίποτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη λάθος για τους μήνες

Δεν έχω κανένα στοιχείο από λέβητα. Πάρε το προσπέκτους απο τον ιδιοκτήτη, θα γράφει μέσα το β.α. του λέβητα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1)Υπάρχει κάποια σχέση που συνδέει ισχύ κυκλοφορητή με ισχύ λέβητα πετρελαίου;

Στο λεβητοστάσιο πολυκατοκίας 6 ορόφων του 75 (κλιματική ζώνη Γ) υπάρχει λέβητας πετρελαίου 350.000kcal/h = 407,05kW. Υπάρχει κυκλοφορητής WILO, αλλά δε φαίνεται η ισχύς του. Μπορώ με αυτά τα δεδομένα να εκτιμήσω στο περίπου την ισχύ του κυκλοφορητή; Την ισχύ αυτή αν κάνω ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα την επιμερίζω ανάλογα με τα χιλιοστά του;

 

2)Σε περίπτωση επίτοιχου λέβητα Φ/Α όσον αφορά στη θέρμανση, στο δίκτυο διανομής έχω την ίδια ισχύ με την παραγωγή και Β.Απ. του δικτύου = 1. Σωστά; Βοηθητικές μονάδες βάζουμε;

Κ επίσης, στο ΖΝΧ το χειμώνα θα έχουμε την απόδοση που έχουμε κ στη θέρμανση. Το καλοκαίρι, όμως; Τι απόδοση βάζετε στην παραγωγή;

Β.Απ. δικτύου=1, σύστημα αποθήκευσης με Β.Απ.=1 και βοηθ. μονάδες τπτ, σωστά για ΖΝΧ;

Link to comment
Share on other sites

1)Υπάρχει κάποια σχέση που συνδέει ισχύ κυκλοφορητή με ισχύ λέβητα πετρελαίου;

Στο λεβητοστάσιο πολυκατοκίας 6 ορόφων του 75 (κλιματική ζώνη Γ) υπάρχει λέβητας πετρελαίου 350.000kcal/h = 407,05kW. Υπάρχει κυκλοφορητής WILO, αλλά δε φαίνεται η ισχύς του. Αμα δείς τι τύπος είναι, μπορείς απο προσπέκτους να δεις την κατανάλωση του. Μπορώ με αυτά τα δεδομένα να εκτιμήσω στο περίπου την ισχύ του κυκλοφορητή;  Οχι.  Την ισχύ αυτή αν κάνω ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα την επιμερίζω ανάλογα με τα χιλιοστά του; Ναί

 

2)Σε περίπτωση επίτοιχου λέβητα Φ/Α όσον αφορά στη θέρμανση, στο δίκτυο διανομής έχω την ίδια ισχύ με την παραγωγή και Β.Απ. του δικτύου = 1. Σωστά; Ναί Βοηθητικές μονάδες βάζουμε; Πάρε το προσπέκτους απο τον ιδιοκτήτη, θα γράφει μέσα τις καταναλώσεις του καυστήρα και κυκλοφορητή. Άλλοι συνάδελφοι δεν βάζουν καθόλου. Κ επίσης, στο ΖΝΧ το χειμώνα θα έχουμε την απόδοση που έχουμε κ στη θέρμανση. Το καλοκαίρι, όμως; Τι απόδοση βάζετε στην παραγωγή; Την ίδια Β.Απ. δικτύου=1, σύστημα αποθήκευσης με Β.Απ.=1 και βοηθ. μονάδες τπτ, σωστά για ΖΝΧ; Τα ίδια με του χειμώνα

Link to comment
Share on other sites

dib ευχαριστώ.

 

Για το (2) βάζεις βοηθητικές μονάδες στο ΖΝΧ; Γράφεις τα ίδια με του χειμώνα.

 

Για το (1) δεν υπάρχει προσπέκτους. Δε γίνεται να ξέρω πόσο πάνω κάτω ισχύ έχει ο κυκλοφορητής τέτοιου λέβητα;

 

Κ άλλη μία ερωτήση:

 

3) Τις ξύλινες εξώπορτες προς κλιμακοστάσιο-ΜΘΧ τις θεωρούμε αδιαφανείς επιφάνειες με τι U; 3,5/2 ή 2,7/2 που γράφουν οι Ε/Α;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.