Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ναι μα ειναι το γωνιακο ενος συνεχους συστηματος.

Σε εγκαρσια καταπονηση, η εκτεθειμενες πλευρες στο δρομο, δε συγκρουονται με εφαπτομενα ακινητα ωστε να καταπονουνται περαιτερω

Σκεψου ενα μεσαιο ακινητο σε σεισμικη καταπονηση και κινηση δεξια-αριστερα

Μπαλαντζαρει αναμεσα σε 2 αλλα ακινητα και βαλλεται και απο τις δυο πλευρες.

 

Σκεψου και αυτην την περιπτωση. Αναλογως διευθυνσης σεισμου, μια εκ των δυο πλευρων βαλλεται απο το διπλα κτηριο και η αλλες ειναι ελευθερες.

Δεν καταπονειται σε δυο πλευρες απο την κινηση των κτηριων...

 

Καταλαβαινεις το πνευμα μου φανταζομαι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΤΟΤΕΕ 20701-2/2010, για τα ακρυλικά (το PMMA είναι ακρυλικό) δίνει λ = 0,200 [W/(mK)], οπότε μπορείς να υπολογίσεις το Ug.

Ωστόσο, εδώ λέει πως: Thermal Conductivity kT = 1,93 [W/(mK)].

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να έχει συζητηθεί ξανά, αλλά δεν ξέρω που να κοιτάξω. Στο σύστημα ΖΝΧ όταν έχουμε κεντρικό σύστημα για ΖΝΧ πχ λέβητα, όπως λέει και στη βοήθεια του προγράμματος μοιράζουμε το ποσοστό κάλυψης στους χειμερινούς μήνες (ανάλογα τη Ζώνη) με το κεντρικό σύστημα και αν τους θερινούς μήνες δε λειτουργεί αυτό το σύστημα, βάζουμε τον τοπικό ηλεκτρικό θερμαντήρα, για τους μήνες αυτούς. Δηλαδή βάζουμε 1 στους χειμερινούς για το λέβητα και και 1 για τον τοπικό ηλ. θερμαντήρα στους θερινούς.

 

Το ερώτημα μου είναι τι βάζω στον βαθμό απόδοσης για το σύστημα αποθήκευσης; Τους μήνες που λειτουργεί ο λέβητας προστίθεται και το 5% στις απώλειες που δεν υπάρχει όταν λειτουργεί μόνο ο ηλ. θερμοσίφωνας. Ποια τιμή βάζω; Δεν έχω βρει κάπου να λέει για σταθμισμένη...

 

Στο δίκτυο διανομής στο βαθμό απόδοσης ξεκαθαρίζει ότι βάζουμε τη δυσμενέστερη απόδοση, αλλά στο σύστημα αποθήκευσης;;;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ελα, παραδέξου το Fade2Black!

Ξέρεις που να κοιτάξεις αλλά βαριέσαι να το κάνεις...

:)

 

Εχει γίνει ανάλογη συζήτηση περίπου .... πολλές φορές ως τώρα.

Κανονικά έπρεπε το πρόγραμμα να στο σταθμζει.

Εσύ είτε θα πάρεις μόνο το 0,93 είτε αν θέλεις μπορείς να κάνεις στάθμιση με τους μήνες.

Σε κάθε περίπτωση είσαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Hkamp πραγματικά βαριόμουν πολύ περισσότερο να γράψω το προηγούμενο μήνυμα πάρα να ψαξω. Πόσο μάλλον αν σκεφτείς ότι το έγραψα απο το κινητο!

 

Αλλά ειλικρινά δεν βρήκα κάτι!

 

Α! Και ευχαριστω πολυ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα σταθμιζω

Για Ζωνη Γ, λεβητας κεντρικης θερμανσης το χειμωνα και θερμοσιφωνας το καλοκαιρι δινει 0,953 στην αποθηκευση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.