Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Kαλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την περιπτωση εν. τζακιού σε ΠΕΑ.

 

 

 

Σε μονοκατοικια παλιά που κάνει εξοικονομω θα αντικατασταθουν κουφωματα, θα τοποθετηθει ηλιακος και ενεργειακο τζακι.

 

Οταν λοιπον έκανα το σεναριο αναβαθμισης συμφωνα με τα παραπανω, μου το ανεβασε απο Η σε Α!!!!!!!

 

Τι δεν εχει γινει σωστα? Προφανως κάτι με τα συστηματα, διοτι στα κουφώματα δεν νομιζω να εχω κανει καπου λάθος.

 

Να τονισω εδω πως το υπαρχον σπιτι (84,45 τμ) δεν έχει καθολου συστημα θερμανσης.

 

Τι θα περνάγατε στο υπαρχον σεναριο και τι στο αναβαθμισης???? (για να δω που εχω κανει λαθος)

 

 

Ας πουμε εγω στο υπαρχον εβαλα ως συστημα θερμανσης λεβητα πετρελαιου όπως αυτον του κτιριου αναφορας και στο αναβαθμισης έβαλα ως συστημα θερμανσης ΜΟΝΟ το εν. τζακι ως εξής:

 

"ανοικτή εστία καυσης" με καυσιμο "βιομάζα". Βαθμό απόδοσης τον ονομαστικό που δίνει ο κατασκευαστής .

Σαν δίκτυο διανομής "αεραγωγούς-εσωτερικοί η 20% σε εξωτερικούς"

 

Και μου το ανεβάζει από Η σε Α!!!

 

Που κάνω λάθος?

 

 

 

Το τζάκι δεν επαρκεί για την θέρμανση όλου του κτηρίου, καλύπτει περίπου 20-30 τμ, επομένως για το υπόλοιπο θα βάλεις το σύστημα θερμανσης του κτηρίου αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

 

......... Στην θέρμανση στις βοηθητικές μονάδες εκτός από τον κυκλοφορητή (με ισχύ επιμερισμένη βάσει των χιλιοστών θέρμανσης) θα βάλουμε και τον λέβητα (με ισχύ επιμερισμένη βάσει των χιλιοστών θέρμανσης) ? εάν ναι αναφέρεται κάπου στις ΤΟΤΕΕ ? 

 

Στην ΤΟΤΕΕ αν την διαβάσεις καλά θα το βρεις.

Αλλά ξεκάθαρα αναφέρεται στο help:

<<Σε περίπτωση που η μονάδα παραγωγής θερμικής ενέργειας καλύπτει περισσότερες της μιας θερμικές ζώνες, η ισχύς της συγκεκριμένης μονάδας που ορίζεται σε κάθε θερμική ζώνη είναι η συνολική και δεν επιμερίζεται.>>

Και κάπου αλλού αλλά τώρα δε θυμάμαι ακριβώς.

Στο forum δε, αναφέρεται περίπου... άπειρες φορές. Κάνε αναζήτηση.

Στοιχειώδες, αγαπητέ μου cpt1.

 

Ασχετο. Στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ αναρτήθηκε κάτι νέο:

<<Ορισμός συστήματος θέρμανσης κατά την ενεργειακή επιθεώρηση όταν υπάρχουν δύο διαφορετικά συστήματα.

Στη περίπτωση που μια κατοικία διαθέτει δύο συστήματα θέρμανσης και τα οποία έχουν και τα δύο τη δυνατότητα κάλυψης του 100% των απαιτήσεων θέρμανσης για το σύνολο των θερμαινόμενων χώρων, τότε, κατά την ενεργειακή επίθεώρηση προτείνεται ως βέλτιστη λύση, να οριστεί ως σύστημα θέρμανσης αυτό που διαθέτει την υψηλότερη ενεργειακή απόδοση και καταναλώνει την χαμηλότερη πρωτογενή ενέργεια για να καλυφθούν τα απαιτούμενα φορτία θέρμανσης.>>

 

Προφανώς μετά την ερώτηση του συνάδελφου pirsogiannis.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάω εάν θα επιμερίσουμε την ισχύ του λέβητα όταν κάνουμε ΠΕΑ για έαν διαμέρισμα πολυκατοικίας. Αυτό δεν το κάνουμε.

Διάβασα στο φόρουμ στο θέμα ΠΡΩΤΟ ΠΕΑ - διάφοα ερωτήματα σελίδα 174 ποστ #1740 

 

αφορά τις βοηθητικές μονάδες

 

4. ξεχωριστά KW καυστήρα Χ χιλιοστά + KW κυκλοφορητή Χ χιλιοστά

 

και γι αυτό ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ τότε cpt1 :)

αλλά το λάθος δεν είναι μόνο δικό μου όπως το εξέφρασες.

Αλλο καταλαβαίνω όταν ακούω ισχύ λέβητα και άλλο ηλεκτρική ισχύ καυστήρα.

 

Ναι. Ολα τα βοηθητικά επιμερίζονται ως προς την ισχύ τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο hkamp,εγώ το διατύπωσα λάθος.

Μια άλλη ερώτηση, στην θέρμανση στην καρτέλα παραγωγή ως βαθμό απόδοσης βάζουμε αυτό που έχει στο φύλλο ελέγχου ή το ngen ?

Link to comment
Share on other sites

1. NAI

2. Δηλώνεις τον ηλιακό στο αντίστοιχο πεδίο. Επιπλέον, στο ΖΝΧ δηλώνεις και ηλεκτρικό θερμαντήρα με ισχύ όση έχει η αντίσταση του ηλιακού σου. Πρόσεξε να δηλώσεις σωστά τις απώλειες αποθήκευσης ΖΝΧ.

Από που να δω για τις απώλειες? Ψάχνω στην ΤΟΤΕΕ αλλά έχει μόνο για τοπικό θερμαντήρα που λαμβάνει β.α=1. :(

Link to comment
Share on other sites

Αν το δοχείο είναι στη ταράτσα (ηλιακός στο δώμα) τότε ''Σύστημα αποθήκευσης'' --> β.α. = 0,93

 

Αν       //         //   στο λουτρό (ηλεκτρικός) τότε ''Σύστημα αποθήκευσης'' --> β.α. = 0,98

 

 

ΤΟΤΕΕ 1 - παρ. 4.8.4, σελ. 123

 

Συνάδελφε....θέλει παραπάνω διάβασμα

(τελείως συναδελφικά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.