Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

 

Ασχετο. Στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ αναρτήθηκε κάτι νέο:

<<Ορισμός συστήματος θέρμανσης κατά την ενεργειακή επιθεώρηση όταν υπάρχουν δύο διαφορετικά συστήματα.

Στη περίπτωση που μια κατοικία διαθέτει δύο συστήματα θέρμανσης και τα οποία έχουν και τα δύο τη δυνατότητα κάλυψης του 100% των απαιτήσεων θέρμανσης για το σύνολο των θερμαινόμενων χώρων, τότε, κατά την ενεργειακή επίθεώρηση προτείνεται ως βέλτιστη λύση, να οριστεί ως σύστημα θέρμανσης αυτό που διαθέτει την υψηλότερη ενεργειακή απόδοση και καταναλώνει την χαμηλότερη πρωτογενή ενέργεια για να καλυφθούν τα απαιτούμενα φορτία θέρμανσης.>>

 

Προφανώς μετά την ερώτηση του συνάδελφου pirsogiannis.

+1 Ηλία. αν καταλαβαίνω καλά, αυτό είναι σημαντικό, γιατί έμμεσα είναι ένας τρόπος στο εξοικονομώ να περάσουμε ακόμα και αν έχουμε λέβητα (εφόσον έχει χάλια β.απόδοσης, μεγάλη υπερδιαστασιολόγηση κλπ ώστε να πετυχαίνεται εξοικονόμηση), π.χ μία σόμπα πέλλετ με δίκτυο αεραγωγών για διασκόρπηση σε όλους τούς χώρους, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΑ ΙΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ. Γιατί τώρα εφόσον το νέο σύστημα έχει καλύτερα ενεργειακά χαρακτηριστικά δεν θεωρείται επικουρικό, αλλά μπορούμε να διαλέξουμε τον λέβητα επικουρικό. Κάνω λάθος στην προσέγγιση?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι, γιατί πρόκειται για κεντρική θέρμανση. Στην απάντηση του [email protected] στον  pirsogiannis ότι μπορεί να διατηρήσει τον υφιστάμενο λέβητα σαν επικουρικό και να δηλώσει το ενεργειακό τζάκι σαν κύριο σύστημα (αγνοώντας τον λέβητα), νομίζω πως το εννοούν όταν πρόκειται για σύστημα της ίδιας της κατοικίας και μόνον.

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με την ΕΥΕΠΕΝ και το ΕΤΕΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

δέν νομίζω Πάνο. Θεωρώ πώς είτε πολυκατοικία , είτε μονοκατοικία μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Δεν ξέρω η γνώμη του Ηλία ποιά είναι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν ο Πάνος έχει υπ' όψιν ότι σε διαμερίσματα πολυκατοικίας που δεν έχει αυτονομία, δεν μπορείς να βάλεις επικουρικό ένα σύστημα που είναι αδύνατον να αποφύγεις εκτός εάν αποκοπείς.

Οταν μπει μπροστά ο λέβητας και δεν έχεις βάνα αυτονομίας θα πάρεις το θερμικό φορτίο θέλεις δε θέλεις. Οπότε τη σόμπα ή το τζάκι δε θα το ανάψεις.

Εδώ στην περιοχή μας είναι πολύ συνηθισμένο ενώ έχουμε τηλεθέρμανση να υπάρχει και λέβητας.

Είναι πολύ λογική προσέγγιση αυτή της απάντησης από το ΤΕΕ γιατί κάποιος πρέπει να είναι φρενοβλαβής να προτιμήσει το πετρέλαιο από την πιο φτηνή και αποδοτική τηλεθέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς βάνα αυτονομίας, με το παλιό δισωλήνιο σύστημα, μπορεί κάποιος να κλείσει απλώς τους διακόπτες των θερμαντικών σωμάτων και να μην παίρνει το θερμικό φορτίο.

Ναι αλλά έτσι δεν τον ελέγχει κανείς. Οπότε θα πρέπει να αποκοπεί και να μονώσει και τις διερχόμενες στήλες. Αν έχει βάνα αυτονομίας, πάλι θα πρέπει να αποσυνδεθεί από τις κεντρικές στήλες. Αυτά όμως προς το παρόν, επιτρέπονται μόνο για χρήση ατομικού λέβητα φυσικού αερίου και με απόφαση 50%+1 της γενικής συνέλευσης.

 

Καθώς καταλαβαίνεται, θεωρώ ότι το θέμα έχει να κάνει με την κατανομή δαπανών θέρμανσης και την υφιστάμενη νομοθεσία γενικά.

Γι' αυτό και λέω πως είναι καλύτερα να ρωτήσει κανείς στην ΕΥΕΠΕΝ (ή στο [email protected], μιας κι απ' ότι έχω καταλάβει από τις απαντήσεις τους, συνεργάζονται μεταξύ τους).

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη ερώτηση μου στην ΕΥΕΠΕΝ σχετικά με το τι εισάγουμε ως σύστημα θέρμανσης (περίπτωση κεντρικής θέρμανσης με λέβητα-μονοσωλήνιο και εγκατάσταση ενεργειακού τζακιού-πέλλετ νερού σε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου), η απάντηση ήταν ότι εφόσον και τα 2 συστήματα έχουν βαθμό κάλυψης 100% του χώρου, στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ καταχωρείται αυτό με τον υψηλότερο βαθμό απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Για το α' ενεργειακό σε "εξοικονόμηση κατ'οίκον", βάζουμε τα Uw από την προσφορά του αλουμινά ή προτείνουμε εμείς από τα τυπικά ανάλογα του είδους κουφώματος; Στην περίπτωσή μου έχω τα Uw από την προσφορά. Βάζω αυτά στο σενάριο ή τα βάζω στο β' ενεργειακό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά βάζεις στο σενάριο.

Στο β' ΠΕΑ, δεν θα βάλεις σενάριο (δεν απαιτείται). Στα στοιχεία όμως του υπάρχοντος, θα περάσεις αυτά της κατασκευής.

Προσοχή!!! Στο τιμολόγιο του κατασκευαστή, (ή σε προσάρτημά του) να υπάρχουν τα στοιχεία όπως ακριβώς στην προσφορά.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.