Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα. Κάποιες ερωτήσεις.

 

1)Καταχωρώ ως αδιαφανή επιφάνεια κεραμοσκεπή επί κεκλιμένης πρόσφατα μονωμένης ξύλινης στέγης. Θέλω να βρω το U. Τι θα βάζατε για κλιματική ζώνη Γ; Εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την τιμή 0,50 W/(m2*K) από τον πίνακα 3.5, αφού δε γνωρίζω το U του μονωτικού.Θα πρέπει να προσθέσω και 0,1W/(m2*K) για τις θερμογέφυρες; Δεν έχω τικάρει τη θερμομόνωση κατακόρυφων στοιχείων. Με τικάρισμα προστίθεται 0,1W/(m2*K) για τις θερμογέφυρες μόνο των κατακόρυφων στοιχείων; Και επίσης, ως β βάζω την κλίση της στέγης και ως γ τον προσανατολισμό της σαν να ήταν κατακόρυφη επιφάνεια;

2)Στα σεμινάρια μας είπαν ότι ο Σεπτέμβριος έχει μηδενική ψύξη στην κλιματική ζώνη Γ. Ισχύει αυτό; Στην εφαρμογή όμως το κουτάκι στο Σεπτέμβριο δεν είναι γκρίζο, άρα παίρνει τιμή ποσοστού κάλυψης ψυκτικού φορτίου.

3)Στα σεμινάρια, επίσης, μας είπαν ότι σαν ψυχόμενη επιφάνεια βάζουμε αυτή που πραγματικά ψύχεται. Δλδ αν ένα (το μοναδικό) κλιματιστικό καλύπτει τα 30τμ ενός διαμερίσματος 100τμ, ως ψυχόμενη επιφάνεια εισάγω 30τμ, ασχέτως του ότι δεν καλύπτεται από αυτό τουλάχιστον το 50% της επιφάνειας του διαμερίσματος;

4)Εισάγω ως αδιαφανή επιφάνεια δάπεδο διαμερίσματος πάνω από κλιμακοστάσιο-ΜΘΧ. Ως α τι βάζουμε; Και επίσης, αν θεωρηθεί ότι το δάπεδο είναι αμόνωτο, τότε U=2,00/2=1,00W/(m2*K), ώστε να μη μελετήσω το ΜΘΧ;

Link to comment
Share on other sites

1)Καταχωρώ ως αδιαφανή επιφάνεια κεραμοσκεπή επί κεκλιμένης πρόσφατα μονωμένης ξύλινης στέγης. Θέλω να βρω το U. Τι θα βάζατε για κλιματική ζώνη Γ; Εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την τιμή 0,50 W/(m2*K) από τον πίνακα 3.5, αφού δε γνωρίζω το U του μονωτικού.Αφού είναι πρόσφατα φτιαγμένη θα πρέπει να πάρεις τα στοιχεία των υλικών που τοποθετήθηκαν και το πάχος κάθε υλικού και να βρείς το U.Θα πρέπει να προσθέσω και 0,1W/(m2*K) για τις θερμογέφυρες; NAI Δεν έχω τικάρει τη θερμομόνωση κατακόρυφων στοιχείων. Με τικάρισμα προστίθεται 0,1W/(m2*K) για τις θερμογέφυρες μόνο των κατακόρυφων στοιχείων; Και επίσης, ως β βάζω την κλίση της στέγης και ως γ τον προσανατολισμό της σαν να ήταν κατακόρυφη επιφάνεια;ΝΑΙ και στα 2

2)Στα σεμινάρια μας είπαν ότι ο Σεπτέμβριος έχει μηδενική ψύξη στην κλιματική ζώνη Γ. Ισχύει αυτό; Στην εφαρμογή όμως το κουτάκι στο Σεπτέμβριο δεν είναι γκρίζο, άρα παίρνει τιμή ποσοστού κάλυψης ψυκτικού φορτίου.Άσε τις μ@λ...ς που λένε στα σεμινάρια, απ τι στιγμή που είναι ανοικτό το κουτάκι βάζεις τιμή, μάλλον πάει 0,25 αντί 0,5 (αν είναι κατοικία) και 0,5 αντί 1 (αν είναι τριτογενής τομέας)

3)Στα σεμινάρια, επίσης, μας είπαν ότι σαν ψυχόμενη επιφάνεια βάζουμε αυτή που πραγματικά ψύχεται. Δλδ αν ένα (το μοναδικό) κλιματιστικό καλύπτει τα 30τμ ενός διαμερίσματος 100τμ, ως ψυχόμενη επιφάνεια εισάγω 30τμ Ναι αυτή βαζεις, ασχέτως του ότι δεν καλύπτεται από αυτό τουλάχιστον το 50% της επιφάνειας του διαμερίσματος;

4)Εισάγω ως αδιαφανή επιφάνεια δάπεδο διαμερίσματος πάνω από κλιμακοστάσιο-ΜΘΧ. Ως α (τι είναι το α ?)τι βάζουμε; Και επίσης, αν θεωρηθεί ότι το δάπεδο είναι αμόνωτο, τότε U=2,00/2=1,00W/(m2*K) Ναι αν εξετάζεις τμήμα κτηρίου (διαμέρισμα), ώστε να μη μελετήσω το ΜΘΧ;

Link to comment
Share on other sites

1). Θα έπαιρνα την τιμή Uστέγης = 1,00 + 0,1 = 1,10 [W/(m2*K)] από τον πίνακα 3.4β. Το 0,1[W/(m2*K)] το προσθέτεις μόνο στα θερμομονωμένα δομικά στοιχεία.

2). Από την ενότητα 2.3 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 <<Για την Ζώνη Γ και Δ η περίοδος θέρμανσης είναι από την 15 Οκτωβρίου μέχρι και τις 30 Απριλίου και η περίοδος ψύξης από την 1η Ιουνίου μέχρι και τις 31 Αυγούστου>>. Αν κλικάρεις σε κάποιο άλλο σημείο του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (π.χ. στο "Κτίριο") και ξαναγυρίσεις στην καρτέλα της ψύξης δεν διορθώνεται;

3). Θα έβαζα βαθμό κάλυψης (για την ψύξη): (30%*50%) = 15% = 0,15 με το εγκατεστημένο σύστημα και 35% = 0,35 (το υπόλοιπο μέχρι το 50% κάλυψη λειτουργίας λόγω ετεροχρονισμού σε κατοικίες) με θεωρητικό σύστημα.
4). Για το δάπεδο, τους συντελεστές α και ε μηδενικούς, πλήρη σκίαση και U = 2,00 / 2 = 1,00 [W/(m2*K)].
 
edit: Πράγματι, στη ζώνη Γ τον Σεπτέμβρη ζητά συμπλήρωση για βαθμό κάλυψης.
 
@διβ
Για να κάνει αναλυτικό υπολογισμό του U της στέγης θα πρέπει να έχει πρόσβαση, τιμολόγια και πιστοποιητικά του θερμομονωτικού που τοποθετήθηκε.
Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να βάλεις το Σεπτέμβρη στην ψύξη σε Γ,Δ ζώνη το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Εγώ βάζω 0.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ζητά ακριβώς.

Μάλλον είναι προγραμματιστικό το θέμα. Δεν βάλανε <<εντολή>> σε Γ,Δ ζώνη να απενεργοποιείται. Τους υπολογισμούς τους κάνει όμως χωρίς τον Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν έχουμε κ λέμε.

 

1) Στη στέγη δεν έχω πρόσβαση, ούτε υπάρχουν πιστοποιητικά για το μονωτικό που μπήκε. Ξέρω ότι δεν έχει πολλά χρόνια που έγινε η προσθήκη της μόνωσης, γι' αυτό κ λέω ότι πιθανότατα έχει μπει ικανοποιητικό πάχος, επομένως υπάρχει επαρκής μόνωση, άρα Uστέγης = 0,50 W/(m2*K) (από τον πίνακα 3.5) + 0,10 W/(m2*K) για τις θερμογέφυρες. Μου φαίνεται το πιο ρεαλιστικό. Βέβαια σίγουρος δεν μπορώ να είμαι.

2) Απ' ότι καταλαβαίνω βάλω δε βάλω ψύξη το Σεπτέμβρη δεν υπάρχει διαφορά, αν ισχύουν τα λεγόμενα του hkamp ότι δλδ οι υπολογισμοί γίνονται χωρίς ο Σεπτ. να λαμβάνεται υπόψη. Θα το κάνω κ ένα τσεκ αν αλλάζει κάτι.

3) Ψυχόμενη επιφάνεια βάζουμε λοιπόν την πραγματική, δλδ 30 τμ.

4) Για το αμόνωτο δάπεδο διαμερίσματος (τμήμα κτηρίου) σε επαφή με ΜΘΧ χρησιμοποιώ λοιπόν την παραδοχή του 1/2 (άρα εδώ Uδαπ.=2.00/2 =1.00 W/(m2*K)), ενώ τα α (απορροφητικότητα) και ε (συντ. εκπομπής για τη θερμ. ακτινοβολία) παίρνουν μηδενικές τιμές.

 

Στα παραπάνω καταλήγω.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος ότι μπήκε κάποια θερμομόνωση αλλά δεν είσαι σίγουρος για το τι πάχος και ποιότητας θερμομόνωση μπήκε (υποθέτω ότι μιλάμε για κτίριο πριν τον Κ.Θ.Κ. γιατί αλλιώς θα σου πρότεινα να πάρεις το U της μελέτης θερμομόνωσης) σου προτείνω να πάρεις από τον πίνακα 3.4β την τιμή για <<ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία κατά Κ.Θ.Κ.. Για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν αυτές οι στήλες. Το <<πιθανότατα έχει μπει ικανοποιητικό πάχος, επομένως υπάρχει επαρκής μόνωση>> δεν μου φαίνεται και πολύ τεκμηριωμένη άποψη. Το <<βέβαια σίγουρος δεν μπορώ να είμαι>> μου φαίνεται πιο δυνατό κριτήριο για να χρησιμοποιήσεις αυτές τις στήλες.

 

Η ψυχόμενη επιφάνεια που συμπληρώνεις είναι στατιστικό δεδομένο. Βάλε αυτό που πραγματικά ψύχεται δλδ 30 τμ. Αλλά θα πρέπει, πιστεύω να <<μοιράσεις>> το σύστημα ψύξης σε δύο. Ενα το υφιστάμενο και ένα το θεωρητικό, όπως σου είπανε οι συνάδελφοι παραπάνω.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα θεωρήσω κ θεωρητικό σύστημα ψύξης. Μόνο για την ψυχόμενη επιφάνεια ήταν η ερώτησή μου.

 

Όσο για το 1ο μέρος της παραπάνω τοποθέτησής σου hkamp, εσύ θεωρείς ότι επαρκή μόνωση θα πρέπει να παίρνουμε μόνο όταν έχουμε τα πιστοποιητικά ή μπορούμε να τη δούμε, ώστε να είμαστε απόλυτα βέβαιοι; Δεν είναι λογικό μια μόνωση στέγης που έγινε πρόσφατα να καλύπτει τις απαιτήσεις του ΚΘΚ; Είναι γενικά λεπτό το σημείο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.