Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

1. Το ύψος που υπολογίζεις είναι το ίδιο που υπολόγισα κι εγώ.

Τις κεκλιμένες επιφάνειες πως θα τις περάσεις στο xml αφού δεν υπάρχει τέτοια επιλογή; σαν οριζόντιες οροφές; Θα έχεις δηλαδή μία κατοικία με ορισμένο όγκο και ορισμένο ύψος και με εμβαδόν οροφής μεγαλύτερο από το εμβαδόν μιας οριζόντιας οροφής. Πως θα γίνει αυτό; θα "περισσεύει" η οροφή γύρω-γύρω, έξω από τους κατακόρυφους τοίχους; Δεν το θεωρώ σωστό. Εξ άλλου κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι που, ότι αν έχουμε στέγη με κλίση μέχρι 30 μοίρες (?) την λαμβάνουμε ως οριζόντια.

 

2. Επειδή κατά πάσα πιθανότητα το τζάκι δεν καλύπτει κατά 100% τις απαιτήσεις για θέρμανση εγώ θα θεωρούσα ότι είναι επικουρικό και θα λάμβανα υπόψη μου μόνο τον λέβητα.

 

3. Αν κατάλαβα καλά το ισόγειο είναι μη θερμαινόμενο, δεν έχει δηλαδή εγκατεστημένα θερμαντικά σώματα. Επίσης υπάρχει κι ένα δεύτερο διαμέρισμα στον 1ο όροφο σε επαφή με το δικό σου. Άρα το κτήριο σου είναι πολυκατοικία και επομένως η ιδιοκτησία που εξετάζεις είναι διαμέρισμα πολυκατοικίας. Αυτό σου δίνει το δικαίωμα να πάρεις την απλοποιητική παραδοχή U/2 που είναι προς διευκόλυνση σου. Κανείς όμως δεν σου απαγορεύει να περιγράψεις κανονικά όλο τον Μ.Θ.Χ. και να πάρεις το πάτωμα σαν διαχωριστική επιφάνεια. Και τα δύο είναι σωστά, ποιο εύκολο το πρώτο.

Όμως: Αν περιγράψεις τον Μ.Θ.Χ. το εμβαδόν του προσμετράται και επομένως θα μπορούσες να ζητήσεις πληρωμή για τα περισσότερα τετραγωνικά που θα έχεις. Αυτό αν ίσχυαν οι νόμιμες αμοιβές θα ήταν υπέρ σου γιατί θα έπαιρνες σίγουρα περισσότερα. Τώρα όμως δεν νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις παραπάνω χρήματα γι' αυτό το λόγο και να σου τα δώσουν...πάλι ποτέ δεν ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

1. Το ύψος που υπολογίζεις είναι το ίδιο που υπολόγισα κι εγώ.

Τις κεκλιμένες επιφάνειες πως θα τις περάσεις στο xml αφού δεν υπάρχει τέτοια επιλογή; Μπορείς, αρκεί να δώσεις την κλίση τους στο αντίστοιχο κελί σαν οριζόντιες οροφές; Θα έχεις δηλαδή μία κατοικία με ορισμένο όγκο και ορισμένο ύψος και με εμβαδόν οροφής μεγαλύτερο από το εμβαδόν μιας οριζόντιας οροφής. Πως θα γίνει αυτό; θα "περισσεύει" η οροφή γύρω-γύρω, έξω από τους κατακόρυφους τοίχουςΜην μπερδεύουμε την πραγματική γεωμετρία του κτιρίου με την προσομοίωση Δεν το θεωρώ σωστό. Εξ άλλου κάπου το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι που, ότι αν έχουμε στέγη με κλίση μέχρι 30 μοίρες (?) την λαμβάνουμε ως οριζόντια. Υπάρχει ένα όριο στις κλίσεις (60ο ως προς την κατακόρυφο) προκειμένου ένα δομικό στοιχείο να θεωρηθεί στέγη ή τοίχος

.........

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ισόγειο κατάστημα το οποίο επικοινωνεί μέσω εσωτερικής σκάλας (χωρίς πόρτες) με το υπόγειο πως το αντιμετωπίζουμε? Το υπόγειο στην μελέτη θερμομόνωσης φαίνεται ότι είναι θερμομονωμένο και στην πράξη έχει και δύο καλοριφέρ άλλα δεν έχει καθόλου παράθυρα (καθαρά σαν αποθηκευτικός χώρος φαίνεται). Δηλώνω το σύνολο του εμβαδού και σαν θερμαινόμενο ή δηλώνω συνολικό εμβαδό το υπόγειο και το ισόγειο αλλά θερμαινόμενο το ισόγειο μόνο? 

Link to comment
Share on other sites

Και σώματα καλοριφέρ να μην είχε, από την στιγμή που είναι ενιαίος χώρος θεωρείται όλο σαν μία Θ.Ζ.

Δεν παίζει ρόλο στην θεώρηση Θ.Ζ. αν υπάρχουν τμήματα διαφορετικής θερμομόνωσης......

Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμός της Θ.Ζ. δεν επηρεάζεται από την θέση του χώρου......

Απλώς εσφαλμένα έχει "συνδεθεί" ΄το υπόγειο με ΜΘΧ......

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι προτείνεις? Δύο Θερμικές ζώνες, μια στο ισόγειο και μια στο υπόγειο οπότε το ΠΕΑ να έχει συνολική και θερμαινόμενη επιφάνεια το συνολικό εμβαδόν του υπογείου και του ισογείου?

Link to comment
Share on other sites

Μία θερμική ζώνη..... αφού όπως είπες ο χώρος είναι ενιαίος και δεν υπάρχει πόρτα - χώρισμα στην εσωτερική σκάλα....

Συνολικό εμβαδόν το άθροισμα ισογείου κ' υπογείου και εμβαδόν θερμαινόμενου χώρου το ίδιο ακριβώς.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.