Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Γιάννης-civil με σώζεις! Άλλη μία ερώτηση το 2ο κτίσμα που είναι στη στάθμη +0, έχει την αριστερή μεσοτοιχία του να εφάπτεται από τη μέση και πάνωμε το 1ο κτίσμα που είναι στο +1,50μ και από τη μέση κατω με το υπόγειο που είναι στο -1,50μ. Αυτό σημαίνει πως τον τοίχο αυτόν αντι να τον αγνοήσω, στο τμήμα του που εφάπτεται με ΜΘΧ να τον θεωρήσω σαν διαχωριστική επιφάνεια?

 

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

@γ.ταφ

U/2 = 2,00/2 = 1,00 [W(/m2*K)], αν τον κατά συνθήκη μ.θ.χ. (μπάζωμα) τον μοιράζονται και άλλες ιδιοκτησίες ή U=2,00 [W(/m2*K)] και πλήρης περιγραφή του μ.θ.χ. αν τον έχεις μόνο κάτω από την ιδιοκτησία που εξετάζεις.

 

@akaliak

Αν τελικά πάρεις σαν τερματικές μονάδες τα στόμια:

Ναι, σαν δίκτυο διανομής του αέρα θεωρούνται οι αεραγωγοί, αλλά δεν γίνεται να αφήσεις κενό το κελί του β.α. του κλειστού κυκλώματος του ψυκτικού, οπότε εκεί συμπληρώνεις β.α.=1 και αφήνεις κενό το κελί της μεταφερομένης ισχύος ("τοπικές μονάδες" και καλά, αλλά αν είχαμε εκτεταμένο δίκτυο δεν θα έπρεπε να υπολογίσουμε κανονικά απώλειες βάσει της ισχύος, της μόνωσης και της διέλευσής τους ;).

Κατά τ' αλλά στον αερισμό, όπως το λες ...κι ο θεός βοηθός.

Θα είχε νόημα να λάβω β.α. τερματικών 0.93 και να βάλω μόνο το θεωρητικό σύστημα αερισμού, αν έιχα το κλασσικό σύστημα με αντλία θερμότητας αέρα-νερού, που διανέμει το νερό στα fan coils (άρα το δίκτυο μας είναι το δίκτυο νερού) χωρίς προσαγωγή νωπού.

Μα και εδώ δεν έχεις προσαγωγή νωπού (ή μείγματος).

Το ξαναλέω, δεν μου κάθεται καλά αυτή η αντιμετώπιση, παρόλο που το λογισμικό δέχεται και 100% ανακυκλοφορία (R_h=R_c=1 ->0% νωπός). Ούτε και η θεώρηση της καναλάτης σαν τερματικό στοιχείο μου φαίνεται σωστή, καθώς αλλιώς συμπεριφέρεται ένα σύστημα με αεραγωγούς και στόμια κι αλλιώς μια τοπική α/θ άμεσης εξάτμισης, αλλά τουλάχιστον νιώθω καλυμμένος όσον αφορά τις ΤΟΤΕΕ 1 και 4.

Αν ήθελες να κάνεις μια δοκιμή και με τα δύο και να μας πεις τις εκτιμήσεις σου, θα ήταν ευπρόσδεκτες.

 

Τι διαφορά έχει μία καναλάτη μονάδα με 100% ανακυκλοφορία και παράλληλα μια δέυτερη μονάδα αερισμού με 100% προσαγωγής του απαραίτητου νωπού (και ανάκτηση αν θέλω) όπως το VAM της DAIKIN, από μια ΚΚΜ, σε επίπεδο μοντελοποίησης στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ;

Θα είχαμε στη θέρμανση σαν μονάδα παραγωγής λέβητα με συμπληρωμένο πλήρως το αντίστοιχο δίκτυο διανομής σωληνώσεων μέχρι την ΚΚΜ και σαν βοηθητικές μονάδες τον καυστήρα, τον κυκλοφορητή και ό,τι άλλο βοηθητικό κατανάλωνε συμβατική ενέργεια και συμμετείχε στο κύκλωμα του νερού.

Αντίστοιχα στην ψύξη, στα βοηθητικά συστήματα (για υδρόψυκτες μονάδες ψύξης), θα είχαμε την ισχύ του πύργου ψύξης.

 

Η κατηγορία αυτοματισμών έτσι κι αλλιώς, λόγω του θεωρητικού συστήματος αερισμού θα είναι Δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@akaliak

Αν ήθελες να κάνεις μια δοκιμή και με τα δύο και να μας πεις τις εκτιμήσεις σου, θα ήταν ευπρόσδεκτες.

 

Λοιπόν, για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

 

Πρόκειται για γυάλινο κτήριο γραφείων, με άδεια 1999, πέρας κατασκευής 2001 , με U υαλοπετάσματος 3.5 (διπλά τζάμια 12mm και χωρίς θ.δ. το πλαίσιο) και gw=0.41 καθότι οι υαλοπίνακες είναι χρωματιστοί ανακλαστικοί. Τα υπόλοιπα αδιαφανή δομικά στοιχεία με μέγιστες τιμές ΚΘΚ.

 

Για θέρμανση και ψύξη έχει το εν λόγω καναλάτο της carrier. Από τα φυλλάδια που κατάφερα και βρήκα (η μονάδα είναι παλιά και δεν πωλείται πλέον), γιατί ταμπελάκι δεν υπήρχε με ττεχν. χαρ., έχει ον. ισχύ για θέρμανση 17.3KW και ψύξη 16.7KW, τριφασική παροχή με ρεύμα στο μέγιστο φόρτιο 11.9Α ανά φάση. Με βάση αυτά (μπακάλικα :confused: ) υπολόγισα προσεγγιστικά COP=2.11 και EER=2.03.

 

Φωτισμό έχει Τ8 φθορισμού με μαγν. ballast στο 80%  και συμπαγείς φθορισμού στο 20%.

 

Έκανα τον υπολογισμό και  σαν ΚΜΜ με β.α. τερματικών 0 κλπ. όπως λέγαμε, και με θεώρηση β.α. τερματικών 0.93/0.97=0.959, και παντα θεωρητικό σύστημα για τον αερισμό και στις δύο περιτπώσεις. Επίσης αυτοματισμοί Δ, λόγω της ύπαρξης του θεωρητικού σύστηματος αερισμού.

 

Και τισ δύο φορές βγήκε Δ. Στην πρώτη όμως περίπτωση με λίγο μεγαλύτερες καταναλώσεις ΚΑ και υπάρχοντος κτηρίου. Επιπλέον είδα ότι το πρόγραμμα κάπου κομπλάρει, γιατί στα αποτελέσματα δεν μου έβγαζε απαιτήσεις για θέρμανση ψύξη, ούτε για ΚΑ, ούτε για υπάρχον.

 

Anyway,  βάζοντας κάτω τα πράγματα και διαβάζοντας ξανά, αυτά που είπαμε εδώ, και τις ΤΟΤΕΕ, και την διευκρίνιση του ΤΕΕ στο Q & A, σχετικά με την αλλαγή διατύπωσης του  "τερματικά στοιχεία διανομής αέρα" σε "τερματικά στοιχεία κυκλοφορίας αέρα", κατέληξα ότι η σωστη αντιμετώπιση είναι η δεύτερη.

 

Έκανα και ένα σεναριάκι εν. αναβάθμισης με αντικατάταση της μονάδας θερμ./ψύξης, με μία σύγχρονη DAIKIN καναλάτη, με COP=3.4 και ΕΕΡ=3.2, που τη βρήκα στο skroutz.gr 5.510€, ανεβάζει το κτήριο σε Γ και κάνει απόσβεση σε 10.9 χρονάκια :shock: .... και είμαι κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μηδενικές απαιτήσεις για ψύξη και θέρμανση στην περίπτωση που θεωρήσεις στόμια, έκανα κι εγώ μια δοκιμή σε ένα κτίριο αλλά μου τις υπολογίζει κανονικά. Δοκίμασα και με παροχή του εγκατεστημένου συστήματος μικρότερη της απαιτούμενης και θεωρητικού ίση με την απαιτούμενη αλλά και με ίδιες παροχές και για τα δύο. Δοκίμασα και σαν τερματική την εσωτερική μονάδα. Η διαφορές είναι πολύ μικρές.

 

Υ.Γ.: Δες αν θες στα pm σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έχεις δίκιο. Εγω δεν ειχα βαλει τελικά δυο συστηματα αερισμου , αλλά ενα με παροχή την απαιτούμενη, 100% νωπό και τσεκαρισμενα τα κουτάκια ψύξη και θέρμανση.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην το παιδεύεις

Η δουλειά φαίνεται στημένη (από την απαίτηση μελετητικού πτυχίου)

Για αυτό κάνω την ανάρτηση. Ίσως βρεθεί κάποιος. Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κανείς τα προσόντα και ενδιαφέρεται ας μου τηλεφωνήσει. 

 

10.000 τετραγωνικά μέτρα σε τριτογενή τομέα και μελετητικό πτυχία οποιασδήποτε κατηγορίας 

Αυτή την εμπειρία δεν μπορώ να καταλάβω που ζητάνε σε αντίστοιχο κτήριο.Σε μία περίπτωση για το νοσοκομείο της Άρτας ζητούσανε εμπειρία σε νοσοκομεία...!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα κ χρόνια πολλά στους μπόλικους εορτάζοντες.

Κάνω ΠΕΑ για μεζονέτα. Η οροφή της είναι ελαφρώς κεκλιμένη αμόνωτη πλάκα μπετόν με κεραμίδι. Τελευταία προστέθηκε από πάνω στέγη με μεγαλύτερη κλίση και μόνωση στο πάνω κ μέσα τμήμα της. Ως αδιαφανής επιφάνεια της οροφής της θερμικής ζώνης που μελετώ τι θα θεωρηθεί; Θα συμπεριληφθεί και ο όγκος της στέγης; Ως ύψος ποιο θα θεωρήσω; Έχω δλδ, μια σχεδόν οριζόντια οροφή κάτω από θερμομονωμένη στέγη. Πώς το δουελεύω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.