Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

4 ώρες πριν, spapako said:

Επισυνάπτω αυτό που έχω στο αρχείο μου.

Δεν θυμάμαι που το είχα βρει

Heat Pump.pdf 111 kB · 8 downloads

Τι σόι έγγραφο είναι αυτό; "...ίδια αρχή λειτουργίας...."

Δεν έχουν την ίδια αρχή. Το A/C είναι α.θ. αέρα - αέρα, ενώ η αντλία θερμότητας είναι αέρα - νερού.

Μια ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορούν να δώσουν....;

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, yaldabaoth said:

Καλησπέρα, ερώτηση για ενεργειακή επιθεώρηση. Σε ισόγειο διαμέρισμα με έδαφος υπερυψωμένο +1μ. πρέπει να βάλω διαχωριστική επιφάνεια? Αφού δεν θα μελετήσω τα οριζόντια δομικα στοιχεία που είναι κάτω από το 1μ. Η στάθμη μου αρχίζει από το +1

 

Κανονικά πρέπει να περιγράψετε τον ΜΘΧ (σελ. 70 της ΤΟΤΕΕ) και να βάλετε το δάπεδο ως διαχωριστική επιφάνεια και ΜΟΝΟΝ στην καρτέλα της διαχωριστικής επιφάνειας. Μην το βάλετε δηλαδή και στην καρτέλα του κελύφους.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, CHRIS.EFRO said:

Κανονικά πρέπει να περιγράψετε τον ΜΘΧ (σελ. 70 της ΤΟΤΕΕ) και να βάλετε το δάπεδο ως διαχωριστική επιφάνεια και ΜΟΝΟΝ στην καρτέλα της διαχωριστικής επιφάνειας. Μην το βάλετε δηλαδή και στην καρτέλα του κελύφους.

Τι εννοείς να περιγράψω τον ΜΘΧ ? Αφού δεν ανήκει στην ιδιοκτησία μου.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, yaldabaoth said:

Τι εννοείς να περιγράψω τον ΜΘΧ ? Αφού δεν ανήκει στην ιδιοκτησία μου.

έχεις μια υπερυψωμένη ισόγεια μονοκατοικία σωστά; Ανεβαίνεις 4-5 σκαλάκια και μπαίνεις στο σπίτι. Σε ποιον ανήκει το μπάζωμα;

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, CHRIS.EFRO said:

έχεις μια υπερυψωμένη ισόγεια μονοκατοικία σωστά; Ανεβαίνεις 4-5 σκαλάκια και μπαίνεις στο σπίτι. Σε ποιον ανήκει το μπάζωμα;

Διευκρίνισα για διαμέρισμα, όχι μονοκατοικία. Για μονοκατοικία οκ , συμφωνούμε

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, yaldabaoth said:

Διευκρίνισα για διαμέρισμα, όχι μονοκατοικία. Για μονοκατοικία οκ , συμφωνούμε

Ναι, αλλά μόνο το διαμέρισμα σου ακουμπάει στο μπαζωμένο, όχι τα άλλα διαμερίσματα, άρα είναι ιδιοκτησίας σου και όχι κοινόχρησστος χώρος και δεν μπορείς να πάρεις το μειωμένο συντελεστή (U/2) αλλά ολόκληρο το U.

Συνεπώς πρέπει να περιγράψεις το ΜΘΧ και να βάλεις τη διαχωριστική στο δάπεδο του διαμερίσματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, yaldabaoth said:

Διευκρίνισα για διαμέρισμα, όχι μονοκατοικία. Για μονοκατοικία οκ , συμφωνούμε

Για εμένα δεν έχει σημασία. Αφού το διαμέρισμά σου πατάει πάνω σε μπάζωμα πρέπει να περιγράψεις το μπάζωμα ως ΜΘΧ και να βάλεις διαχωριστική επιφάνεια. Τώρα εσύ βάλε το δάπεδο ως ΜΘΧ αν θες. Δεν θα σου πω εγώ τι θα κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να περιγράψω το ΜΘΧ , προφανώς εννοείς μόνο την οριζόντια επιφάνεια, τα κατακόρυφα δομικά στοιχεία που είναι κάτω από τη στάθμη μου γιατί να τα περιγράψω ? 

Με την ίδια λογική αν υποθέσουμε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου που έχει από πάνω σοφίτα , θα πρέπει να μελετήσεις και τη σοφίτα , σωστά ? Έτσι λέτε..

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, yaldabaoth said:

Όταν λες να περιγράψω το ΜΘΧ , προφανώς εννοείς μόνο την οριζόντια επιφάνεια, τα κατακόρυφα δομικά στοιχεία που είναι κάτω από τη στάθμη μου γιατί να τα περιγράψω ? 

Με την ίδια λογική αν υποθέσουμε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου που έχει από πάνω σοφίτα , θα πρέπει να μελετήσεις και τη σοφίτα , σωστά ? Έτσι λέτε..

Τα περιγράφεις γιατί επηρεάζουν τις απώλειες. Διάβασε τη σελίδα 70 και θα καταλάβεις. Τα υπερυψωμένα ισόγεια έχουν λίγη δουλίτσα παραπάνω δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, CHRIS.EFRO said:

Τα περιγράφεις γιατί επηρεάζουν τις απώλειες. Διάβασε τη σελίδα 70 και θα καταλάβεις. Τα υπερυψωμένα ισόγεια έχουν λίγη δουλίτσα παραπάνω δυστυχώς. 

Σελ 70 αναφέρεται σε κτήριο, όχι διαμέρισμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.