Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

5 ώρες πριν, DimosVerg said:

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που με προβληματίζει είναι οι τερματικές μονάδες. Το συμπληρώνω με το θεωρητικό σύστημα με βα 0,94 κι αυτό, όπως το δίκτυο;

Γειά και πάλι, για τις τερματικές αν κάποιο τμήμα της ζώνης καλύπτεται με το θεωρητικό σύστημα, θα κάνεις επιμερισμό βάσει των ποσοστών που καλύπτει κάθε σύστημα.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, για ΚΔΑΠ ηλικιών από 5-12 ετών ζητείται η έκδοση ΠΕΑ, θα ήθελα να ρωτήσω ποιά χρήση θεωρείτε ότι ταιριάζει καλύτερα;  Θα έλεγα κάτι σε εκπαίδευση, πχ. πρωτοβάθμια; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη.

Θα έλεγα χρήση νηπιαγωγείο ή και πρωτοβάθμια εκπαίδευση όπως λες κι εσυ... και τα δυο τα ίδια λειτουργικά κριτήρια έχουν.

Σε σχέση με το τι θα κάνουν στο ΚΔΑΠ, το χρόνο και η συχνότητα που θα παρευρίσκονται, κολλάει και Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Θέλει ψάξιμο....

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την παρέμβασή σου Δημήτρη, το ωράριο από ότι βλέπω είναι 8ωρο, 5 ημέρες την εβδομάδα και 9 μήνες το χρόνο αν και ακόμα ανοιχτά είναι. Νομίζω ότι η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων δεν είναι για τόσο εκτεταμένη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Από εχθές το σύστημα μου βγάζει:

  • Ξεπεράστηκε το όριο του μέγιστου αρ. χρηστών στον server των υπολογισμών!. Παρακαλούμε ξαναδοκιμάστε αργότερα.''

Έχει πέσει/ κάνουν αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εδώ, μάλλον έχει πέσει το σύστημα και λόγω καύσωνα δεν υπήρχε προσωπικό να το επαναφέρει. Λογικά θα διορθωθεί σήμερα, θα έπρεπε όμως ήδη από το πρωί να είχε επανέρθει.

edit: μπήκα πριν 1' και έχει επανέρθει κανονικά...

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα στη κοινότητα... θα ήθελα την γνώμη σας στο παρακάτω σύνθετο κατα τη γνώμη μου ζήτημα.

Θέλω να εκδόσω το Α' ΠΕΑ στα πλαίσια του εξοικονομώ 2023 για μια μαιζονέτα με σοφίτα. Το πρόβλημα είναι το εξής: η σοφίτα η οποία είναι περίπου 15 τμ εξαιτίας του χαμηλού της ύψους φαίνεται ως βοηθητικός χώρος τόσο σε τακτοποίηση συναδέλφου όσο και στο Ε9.  Στο ΠΕΑ όμως θεωρώ οτι πρέπει να ληφθεί υπόψη μιας και πρόκειται για τμήμα ενιαίο με την υπόλοιπη μαιζονέτα, το οποίο χρησιμοποιείται και σαν υπνοδωμάτιο. Ποια ειναι η γνώμη σας?

Επίσης στην περίπτωση που εν τέλη τη λάβω υπόψη η ωφέλιμη επιφάνεια του ΠΕΑ θα ακοκλείνει από την αναγραφόμενη στο Ε9 περισσότερο από 7 τμ λόγω της επιφάνειας της σοφίτας (15 τμ).  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε κτίριο που θα αναγερθεί εντός Β αρχαιλογικής ζώνης απαγορεύεται η τοποθέτηση ηλιακών στο δώμα. Τι γίνεται σε ότι αφορά τον ΚΕΝΑΚ? Βλέπω από τις εγκυκλίους ότι μπορούν να δοθούν εξαιρέσεις στα επιμέρους (με αιτιολόγηση) αλλά μόνο για ανακαινίσεις. Υπάρχει κάτι άλλο?

Απαγορεύεται δηλαδή η τοποθέτηση ηλιακού ακόμα και με πολύ μικρή κλίση π.χ. 5 μοίρες? Σε συνδυασμό με ένα χαμηλο στηθαίο 20-30 cm δεν θα είναι ορατός!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι ειμαι τερμα νεος στο αντικειμενο. Θελω να ρωτησω για διωροφο διαμερισμα δηλαδη για μεζονετα πως σχεδιαζω το πεα;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Α πεα για εξοικονομω

1)Σε παρεμβάσεις για το εξοικονομώ το R που αναγράφεται είναι όλου του τοίχου η του νεαου στρώματος της θερμομόνωσης; Ίδια ερώτηση ίδιο όσο άφορα το U.

2)Επίσης το U που αναγράφεται είναι το U του υλικού καθαρά (Uc)η το U σε επαφή με αέρα ζώνης Β πχ;

3)Σε κτίριο κατασκευασμένο με ΚΘΚ (ζωνη Β)που δεν έχω μελέτη θερμομόνωσης βάζω απο πίνακα 3.6. Kmax U=0.7 η Kmax προσαυξημένo κατά 0.2 U=0.9;

4) Το λ το δίνει ο κατασκευαστής του υλικού; Το λ στις παρεμβάσεις είναι του μονωτικού υλικού η ολόκληρου του τοίχου;

5)Αντλίες θερμότητας ως νέα παρέμβαση υπολογίζονται και αυτές από την σχέση 4.1;

ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.