Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στην υποβολή σχεδίων στα αυθαίρετα μέχρι 30/9/2012


Recommended Posts

Συγχωρεμένος, αλλά δεν ξεκίνησε με την λήξη του ν4014 η δυνατότητα εισαγωγής αρχείων.......

Οπότε τα μόνα "προβλήματα" είναι το ΔΕΔΟΤΑ και η στατική μελέτη.

Το ΔΕΔΟΤΑ θα είναι αυτό που πρότεινε το ΤΕΕ (ακόμα και εγώ που ήμουν της άποψης να μην ασχολούμαστε με ΔΕΔΟΤΑ αν δεν βγει ΦΕΚ το λέω) ενώ η στατική μελέτη τι πρόβλημα έχει;

 

 

υ.γ. Πάντως αν είχα κάνει 100, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ξημεροβραδυαζόμουν στο γραφείο........(ογδόντα χαρτιά σε δύο χρόνια θα είχα πάρει.....)

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

δηλαδη εσυ εχεια οδηγιες πως θα κανεις την στατικη μελετη και σε ποιες περιπτωσεις απαιτειται;;αν ναι στειλε μου και μενα τις οδηγιες....αν ο νομος βγει σεπτεμβρη καποιος που εχει 100-200-300 αυθαιρετα πιστευεις οτι προλαβαινει;;;κανεις δεν ηταν υποχρεωμενος να ακολουθησει την τοτεε του τεε και συμφωνουσαμε οι περισσοτεροι εδω μεσα...τωρα τι εγινε ολοι εχουν κανει την τρωτοτητα του τεε και ειναι ετοιμοι;;;;δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα...

 

καλα απο ολα αυτα εσενα τα 100 σου εμειναν;;;μην ξεχνας οτι πολλοι δουλευαν με 200-250 ευρω κερδοα αρα καμια 25 χαρτια και πολλα ειναι!!!

 

εδω οι περισσοτεροι αχρηστο ανεβαζαν το τεε αχρηστο το κατεβαζαν!!!!

τι αλλαξε εβγαλε μια οδηγια και τρεξαμε ολοι να την ακολουθησουμε κατα γραμμα;;

Edited by terry
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Φαεθον.

 

1. το μονο που θα εκκρεμει ειναι το ΔΕΔΟΤΑ.

2. Για τη στατικη επαρκεια τι οδηγιες θες? (εισαι ΑΜ ή κανω λαθος? Αν ναι, δεν εχεις δικαιωμα συνταξης τετοιας μελετης, θα αποφασισει ο ΠΜ πως θα την κανει)

3. Το συστημα εχει ανοιξει τωρα 1 χρονο. Τι αποριες εχεις??? Τι αρχεια θα ανεβασεις? τουλαχιστον το 9/10 ειναι στανταρτ (ΥΔ, ΤΕ, Εισφορες, Φωτογραφιες, α/φ, σχεδια ΟΑ κτλ κτλ)

4. Αν εκανες 100 αυθαιρετα, ας επαιρνες υπαλληλο.

 

Εμεις μην τρελαθουμε, οχι εσυ.!!!!

 

ΥΓ. Εμενα προσωπικα τα 100 αυθαιρετα μου εμειναν.

ΥΓ2. Οποιος δουλεψε με 200-250Ε κερδος ειναι αξιος της μοιρας του!!!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

1) terry καταρχην μιας και εισαι συντονιστης μιλα λιγο καλυτερα και κρατησε ενα επιπεδο στην συζητηση οσο μπορεις.....χωρις ειρωνιες και ´´εξυπναδες´´.....

 

2)δεν μπορω να καταλαβω με πια λογικη σε πειραζει αν ενας μηχανικος εχει κανει 100 ή 200 αυθαιρετα;;;;οπως εχω ξαναπει εγω ξεκινησα εντελως μονος μου και αν εχουν βρεθει 100 ή 200 πελατες να μου εμπιστευτουν την περιουσια τους μαλλον για μαγκια μου ειναι και οχι τροφη για ειρωνια.....

 

3) το αν πηρα ή δεν πηρα υπαλληλο ειναι κατι που παλι δεν σε αφορα...

 

4) προφανως την δουλεια μου την περνω πιο σοβαρα αφου επαναλαμβανω οτι οποτε βγει ο νεος νομος ο οποιος ´´πιθανον´´ να περιλαμβανει και το δελτιο τρωτοτητας προσωπικα ο χρονος των 2 μηνων max ή των μερικων ημερων min εμενα δεν με φτανει για τον απλουστατο λογο δεν μπορει να μου απαγορευσει καποιος να αρρωστησω,..να ειμαι εκτος εδρας καποιες μερες ,..να τρεχουν καποιες αλλες δουλειες...και ποσα ακομα απροοπτα...

Και επειδη δεν ειμαι ουτε αρπακολλα....ουτε μηχανικος των 50 ευρω πεα ή 350 ευρω αυθαιρετα οπως πιθανον ειναι πολλοι......την δουλεια μου θελω να την κανω τελεια.....

 

5) ποιος σου ειπε οτι θα κανω εγω την στατικη μελετη ως α.μ.;;;;;

Αλλα για να καταλαβω σε ενα κτηριο 3000τμ που εχω αναλαβει με 1000 τμ αυθαιρετα εσυ θες καποιες ωρες προφανως να την κανεις....ο δικος μου συνεργατης θελει λιγο παραπανω....ισως δεν ειναι τοσο καλος οσο εσυ.....

 

Και 6) δεν εχουν καταλαβει πολλοι σε τι εχουν μπλεξει και θελουν να το πεταξουν απο πανω τους λες και θα απαλλαγουν απο αυτο.....αυτες οι τακτοποιησεις θα μας ακολουθουν μια ζωη....και θα δεις γελια οταν αρχισουν οι ελεγχοι!!!!

Ο νομος εχει πολλα κενα σημεια και πολλες διαφορετικες επεξηγησεις.....

 

Και τελος μια ερωτηση για να σου αποδειξω οτι θα σου βρω 100 κενα νομου απαντησε μου σε αυτο.......αφου ολα ειναι για εσενα τοσο ξεκαθαρα με αυτο το νομο και το τι ζηταει...καταστημα (σουπερ μαρκετ) σε ισογειο πολυοροφης οικοδομης κατοικιων...θελει στατικη μελετη ή θελει απλα τρωτοτητα;;;;

Edited by Manolis gon
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

μόνο αν προλάβει και βγει ο νέος νόμος

 

για να μεταπηδήσουμε εκεί :)

 

Είτε βγει, είτε δεν προλάβει να βγει ο καινούργιος νόμος, παράταση στη β' φάση δεν θεωρώ ότι, θα δώσουν.

Απλώς θα κλειδώσει το σύστημα.

Πάει ο 4014 μας άφησε χρόνους.

Όσοι δεν προλάβουν κ.λπ., όπως επίσης και άλλες περιπτώσεις που πήγαν με 4014, θ' αναγκαστούν (δηλαδή, θέλουν δεν θέλουν) να πάνε με τον καινούργιο νόμο....

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη.

 

1. Ουτε εξυπναδες ειπα, οτι ειρωνιες.

Οπως εσυ εξτασιασμενος αναρωτηθηκες αν θα σε τρελανουμε, οτι ιδιο ρωτησα και εγω για σενα.

 

2. Για πες μου που ακριβως ανεφερα οτι με πειραξαν τα 100 αυθαιρετα?? Ας εκανες 1000, μπραβο σου.

 

3. Αφου δεν με αφορα, ομοιως δεν με αφορα αν προλλαβεις ή οχι, μεχρι 30/9.

 

4. Αυτο δεν το καταλαβα. ΑΝΕΤΑ (οχι απο αποψη χρονου, αυτον τον οριζεις εσυ) μπορεις να ετοιμασεις τα παντα εκτος απο το ΔΕΔΟΤΑ. Αν θες ετοιμαζεις και αυτο με τα τωρα δεδομενα σε περιπτωση που "εγκριθει".

 

5. Και 10.000Τμ να ειναι οι αυθαιρεσιες, εστω οτι τη δουλεια την ανελαβες το χειροτερο 25/5/13. Θες να μου πεις οτι δεν προλλαβαινει ο συνεργατης σου σε 4 μηνες να κανει αυτη τη μελετη?

Να πω οτι δεν προλλαβαινει.

Ξερεις ποσοι καθονται??

 

6. Ακριβως αυτο. Κανεις δεν βιαζεται να διωξει τις υποθεσεις. Αλλα κινουμαστε με τα οσο ξερουμε, διοτι το μονο βεβαιο ειναι οτι αλλες απαντησεις δεν θα δοθουν.

Ποιοι ελεγχοι θα αρχισουν? Εχεις διαβασει το Νομο προφανως. Εχεις δει τι ακριβως θα ελεγχεται κατα τους ελεγχους? Σε καθε περιπτωση η τεκμηριωση των "επιλογων" σου θα ειναι αυτη που θα σε σωσει 

 

Δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου, δεν εχω κανενα στοιχειο. Το "σουπερ μαρκετ" δεν μου λεει κατι.

 

Δεν εχω κανενα θεμα μαζι σου.

Αλλα ο καθενας ως επαγγελματιας πρεπει να κανονιζει το προγραμμα του.

Δεν προλλαβαινεις; Μην το αναλαβεις, δωσ'το αλλου, παρε υπαλληλλο, κανε τον προγραμματισμο σου.

Θα βγαινουμε να κλαιμε ολοι στο φορουμ?

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

terry ουτε εγω εχω τιποτα μαζι σου....

ΑΛΛΑ δεν μπορω να βλεπω να γραφονται πραγματα που ποτε δεν υποστηριξαμε...και ξαφνικα αλλαξαμε...

τι εννοω τοσο καιρο ολοι μας εδω μεσα προσπαθουμε να βοηθησουμ ο ενας τον αλλον....κανουμε συζητησεις επι συζητησεων....πως θα κανουμε αυτο ,πως θα κανουμε το αλλο με αυτον τον κωλονομο που εχουμε μπλεξει που αντι να ειμαστε στα εργοταξια γιναμε χαρτογιακαδες..!!!

και ξαφνικα βγαινετε και λετε ολα καλα...τα εχουμε ετοιμασει ολα αντε να κλεισει το συστημα να τελειωνουμε!!!

και εγω λεω ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ...ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΑΚΕΛΩΜΕΝΟΙ!!

και κατι αλλο βγηκε πριν ενα χρονο μια τοτεε γιατι ειμαι υποχρεωμενος να την ακολουθησω αφου δεν ειναι κατι επισημο??

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι ενταξει οποιος ειναι τοσο σβελτος και καλος μπραβο του και καλα κανει....αστα τα περασει και ας πινει καφε μετα...

εγω που ειμαι ΄΄χαζουλης'' και αρχιτεκτονας που ειπες πιο πανω και δεν μπορω να κανω στατικη μελετη και σωστα το λες γιατι να μην παρω χρονο που δικαια πιστευω πρεπει να παρω??

αυτο που με πειραξε κλεινοντας ειναι οτι ξαφνικα ο νομος εγινε σουπερ κατανοητος και ολα καλα....αντε να τελειωνουμε!!

 

οσο για την τελευταια ερωτηση νομιζω οτι ειναι πολυ κατανοητη...απλα θελω να σου αποδειξω οτι αυτον το κωλονομο ο καθενας το ερμηνευει διαφορετικα....

και επαναλαμβανω  σε μια πολυοροφη οικοδομη ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ υπαρχει ενα καταστημα (σουπερ μαρκετ) στο ισογειο και ειναι ενα μερος του προς ενταξη ...θελει στατικη μελετη η΄οχι??? δεν νομιζω να θελεις αλλο στοιχειο για να απαντησεις!!

 

και για να τελειωνω ...ελεγχοι θα γινουν μεσα σε μια δεκαετια απο ελεγκτη δομησης ....ετσι τουλαχιστον ειπανε τα παπαγαλακια της τηλεορασης και αφου ακουμε τους παντες ανεπισημα ας ακουσουμε και αυτο....

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ ξεκίνησα την "κόντρα" αν και δεν είχα αυτό το σκοπό, δεν είπα πως "τα εχουμε ετοιμασει ολα αντε να κλεισει το συστημα να τελειωνουμε!!!". Απλά θεώρησα πως είναι αρκετός ο χρόνος.

Ας το λήξουμε όμως εδώ, αφού δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε.....

 

υγ. Επειδή δεν συμφωνώ με το -1 που δέχθηκες, πάρε +1 για να ισοφαρίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζουμε τι μέλει γεννέσθαι με τις περιπτώσεις 4014 που δεν έχει αποπληρωθεί το πρόστιμο,πως μπορούμε να ετοιμάσουμε τις Β`Φάσεις?

 

Θα παραμείνουν στο καθεστώς του 4014 ή θα πάνε υποχρεωτικά με το Νέο Νόμο?

 

Και αν ο νέος νόμος προβλέπει άλλου είδους σχέδια εναρμονισμένα με τα υποδείγματα του ΝΟΚ κ άλλα δικαιολογητικά? Αν πρέπει να προσκομιστούν και α/φ ή δημόσια έγγραφα?

Με το ΔΕΔΟΤΑ τι θα γίνει?

 

Για να μην πω για την ύψιστη βλακεία του συμπληρώματος των παλαιών κατόψεων και Δ.Κ......(που προσωπικά ΔΕΝ το κάνω)

 

Συμφωνώ απολύτως με το Γιάννη...ο χρόνος δε φτάνει ούτε για ζήτω,ώστε να ετοιμάσουμε τις Β`Φάσεις ακόμα και αν έχεις 30-40 περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζουμε τι μέλει γεννέσθαι με τις περιπτώσεις 4014 που δεν έχει αποπληρωθεί το πρόστιμο,πως μπορούμε να ετοιμάσουμε τις Β`Φάσεις?

 

Στις περιπτώσεις που δεν αποπληρώνεται ή δεν πληρώθηκε γενικά το πρόστιμο του 4014, ο νόμος λέει ότι απεντάσσονται της υποβολής (σαν να μην έγιναν) και με επιφύλαξη, ανακοίνωσαν ότι στέλνουν σήμα στην ΥΔΟΜ για χαρακτηρισμό αυθαιρέτου (τώρα απ' όλα αυτά τι να πιστέψεις είναι άλλο θέμα). Οσο αφορά για τα δικαιολογητικά της Β΄ φάσης, αν θές να είσαι εντάξει με το πελάτη και έχεις πληρωθεί, το ορθό είναι να τα ετοιμάσεις και να τα εισάγεις στο σύστημα. Αλλως θεωρώ ότι πληρώθηκες για κάτι για το οποίο κάνεις τώρα την πάπια!

 

 

Θα παραμείνουν στο καθεστώς του 4014 ή θα πάνε υποχρεωτικά με το Νέο Νόμο?

 

Μετά τα παραπάνω θεωρώ ότι ΠΡΕΠΕΙ να πάνε με τον Νέο Νομο...

 

 

Και αν ο νέος νόμος προβλέπει άλλου είδους σχέδια εναρμονισμένα με τα υποδείγματα του ΝΟΚ κ άλλα δικαιολογητικά? Αν πρέπει να προσκομιστούν και α/φ ή δημόσια έγγραφα?

Με το ΔΕΔΟΤΑ τι θα γίνει?

 

Δεν νομίζω να έχει τόσο μεγάλη διαφορά σε σχέση με τον προηγούμενο (διαβάζοντας πάνω πάνω το σχέδιο νόμου που ήταν για διαβούλευση). Εξάλλου οι α/φ που λές ζητούνατι και τώρα σε αυτά που είναι ενταγμένα με τον 4014. Η άλλαξε κάτι και δεν το πήρα μυρωδιά???

 

 

Για να μην πω για την ύψιστη βλακεία του συμπληρώματος των παλαιών κατόψεων και Δ.Κ......(που προσωπικά ΔΕΝ το κάνω)

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι τραγικό, εγώ προσπαθώ να το κάνω και ότι γίνει....

 

Συμφωνώ απολύτως με το Γιάννη...ο χρόνος δε φτάνει ούτε για ζήτω,ώστε να ετοιμάσουμε τις Β`Φάσεις ακόμα και αν έχεις 30-40 περιπτώσεις.

 

Αν έχεις και μελέτη στατικής επάρκειας κλπ τότε....ΓΕΙΑ ΣΑΣ.!!!! Ελπίζω να βγεί κάτι μέχρι το Σεπτέμβρη να καταργηθεί αλλιώς δεν με βλέπω καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.