Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσείς τί έχετε κάνει για τη Β' Φάση των αυθαιρέτων που έχετε αναλάβει;


Εσείς τί έχετε κάνει για τη Β' Φάση των αυθαιρέτων που έχετε αναλάβει;  

144 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εσείς τί έχετε κάνει για τη Β' Φάση των αυθαιρέτων που έχετε αναλάβει;

    • Απολύτως τίποτα, περιμένω οδηγίες από το υπουργείο
      95
    • Έχω μαρκάρει τις αυθαιρεσίες όπως κάναμε επί 3843 (εφόσον υπάρχει άδεια)
      11
    • Έχω φτιάξει μόνο νέο δ. κάλυψης, και χρησιμοποίησα τα σχέδια πολεοδομίας όπως επί 3843
      6
    • Έχω φτιαξει νέα σχέδια σε κλίμακα 1:100, και απλά τα συνοδεύω με τα σχέδια πολεοδομίας
      20
    • Έχω κάνει τα πάντα όλα (νέα σχέδια, αεροφωτογραφίες, δελτία δ. τρωτότητας κλπ) και περιμένο μόνο το σύστημα να ανοίξε
      12


Recommended Posts

Το μεγάλο ρίσκο είναι τί έξτρα θα ζητηθεί και αν τα πληρωθώ ποτέ ή θα τρέχω τζάμπα μετά...

 

Ή τί λιγότερο μπορεί να ζητηθεί........

 

Αυτά που έχω κάνει εγώ είναι να φτιάξω ηλεκτρονικά τα περιγράμματα ΜΟΝΟ των χώρων που μπαίνουν στη ρύθμιση. Για τις περισσότερες δηλώσεις έχω σχέδια πολεοδομίας. Και τίποτε άλλο. Τα δικαιολογητικά θα τα μαζέψω όταν ανοίξει το σύστημα, με τη σκέψη ότι αν τρέχω τώρα, μπορεί να κάνω διπλή-τριπλή-τετραπλή δουλειά που μπορεί να μην απαιτηθεί.

 

Εξάλλου, μετά τις εκλογές, ποιός ζει ποιός πεθαίνει, οπότε και σύμφωνα με τις αρχές του Cash Flow και της διαχρονικής αξίας του χρήματος, μία είσπραξη το Δεκέμβριο του 2011 αξίζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από την είσπραξη του ίδιου ονομαστικού ποσού το Δεκέμβριο του 2012, ξέχωρα από την αβεβαιότητα της καθυστέρησης της πληρωμής για χίλιους άλλους δυο λόγους κ απρόοπτα. Π.χ. αν αύριο του ιδιοκτήτη του ζητήσουν 10 εξτρα φόρους κ τους πληρώσει κ μετά δεν έχει για μένα, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ? ΘΑ ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ? ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ?

 

Περαίωση σε όλους, ηλεκτρονικά περιγράμματα κ Τ-Ε-Λ-Ο-Σ.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό για τα εκτός σχεδίου εξαρτημένα, ξέχασα να το προσθέσω κι αυτό στις εξαιρέσεις. Αλλά για εντός σχεδίου, δε προτίθεμαι να επιβαρύνω τους πελάτες παραπάνω,από τη στιγμή που δε το ζητάει ούτε ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σχέδια κάτοψης - τομής (δεν υπάρχει ο.α.) και παίρνω το τοπογραφικό από τον τοπογράφο.

Όταν δεηθούν να μας δώσουν σημασία και να μας πουν τι και πώς το θέλουν, τότε ολοκληρώνονται τα σχέδια και κλείνει ο φάκελος.

 

Όσο για την αμοιβή... αυτή εισπράττεται κανονικότατα (έστω και με δόσεις).

Link to comment
Share on other sites

Έχω έτοιμα τα εξής (σε φάκελο όπως για πολεοδομία):

 

- Τοπογραφικά στα χωρίς άδεια (με ΕΓΣΑ).

- Κατόψεις, τομές (μόνο σε αυτά που θέλουν ρευματοδότηση).

- Συμφωνητικό.

- Εξουσιοδότηση μηχανικού (με γνήσιο υπογραφής).

- Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη (με γνήσιο υπογραφής).

- Αποδεικτικά παλαιότητας (έντυπα, συμβόλαια, αεροφωτογραφίες, τιμολόγια κ.λπ. αναλόγως την περίπτωση).

- Ψηφιακές φωτογραφίες.

- Τεχνική έκθεση.

- Αμοιβή μέσω συστήματος ΤΕΕ.

- Αποδείξεις πληρωμής εισφορών και κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, Χαρτόσημο, ΤΕΕ.

- Στελέχη και εγκεκριμένα σχέδια άδειας (όσα έχουν).

 

Περιμένω για τα εξής;

 

- Σχέδια που θα κατατεθούν (κάτοψη, τομή, διάγραμμα).

- Δελτίο δομικής τρωτότητας φέροντος οργανισμού.

- ΑΠΥ.

- ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έτοιμα ή ετοιμάζω τα παρακάτω περιμένοντας το δελτίο δομικής τρωτότητας και να κάνω μια μελέτη στατικής επάρκειας :(

  1. Εξουσιοδότηση ιδιοκτήτη (έντυπη και σκαναρισμένη)
  2. ΥΔ ιδιοκτήτη (έντυπη και σκαναρισμένη)
  3. Ε9 ιδιοκτήτη (έντυπο και σκαναρισμένο)
  4. Αποδεικτικά παλαιότητας (μέχρι στιγμής όσα έχω κάνει έχουν αυτοψία πολεοδομίας ή του ΙΚΑ) (έντυπα και σκαναρισμένα)
  5. Φωτογραφίες (ψηφιακά)
  6. ΥΔ ιδιοκτήτη για παλιά πρόστιμα καθώς και τα ίδια τα πρόστιμα (έντυπη και σκαναρισμένη)
  7. Φύλλο αδείας όσων έχουν ΟΑ (έντυπο και σκαναρισμένο)
  8. Εξαρτημένο τοπογραφικό στα χωρίς ΟΑ (έντυπο και σκαναρισμένο), σκαναρισμένο τοπογραφικό αδείας όσων έχουν ΟΑ.
  9. Κατόψεις σε όσα δεν έχουν ΟΑ (έντυπα και σκαναρισμένα) και περίγραμμα σε σκαναρισμένα όσων έχουν ΟΑ.
  10. Τομή (έντυπη και σκαναρισμένη)
  11. Σκαναρισμένο και επεξεργασμένο ΔΚ όσων έχουν ΟΑ και νέο όσων δεν έχουν αλλά είναι σε οικοδομήσιμο.
  12. Σύμβαση με πελάτη (έντυπη)
  13. Αποδεικτικά πληρωμής παραβόλου και προστίμων
  14. PDF δήλωσης
  15. PDF αμοιβής
  16. Αποδείξεις πληρωμών ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ κλπ (έντυπα)
  17. ΑΠΥ με αποδεικτικό κατάθεσης αμοιβής (έντυπα)
  18. ΦΕΜ (έντυπα)

Αυτά τα λίγα :) Ξεχνάω κάτι;

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 για την ...οργάνωση!

+1 για την ...απάντηση!

 

Πάντως εγώ τις ΑΠΥ δεν τις κόβω όλες ακόμα γιατί θέλω να πάω πίσω την πληρωμή του ΦΠΑ (το άλλο τρίμηνο).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να είναι αστείο,λόγω της απειρίας μου.Βγάζουμε την αμοιβή από το σύστημα ΤΕΕ και γίνεται κανονικά κατάθεση από τον πελάτη στην τράπεζα;Και με την συμφωνηθείσα τιμή που είναι μικρότερη από τη νόμιμη τι γίνεται;Στο έντυπο κατάθεσης πληρωμής ποιο ποσό βάζουμε;

Ευχαριστώ για την κατανόηση..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα ενημέρωσης της εντολής πληρωμής με τη συμφωνηθείσα. Εφόσον έχει γίνει η ενδιάμεση υποβολή, μπαίνεις πάλι σε επεξεργασία και στη σελίδα ομάδα έργου βάζεις τη συμφ. και το ΦΠΑ αυτής. Για τον τρόπο κατάθεσης δες καλύτερα στο τοπικ αμοιβές...

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται κατάθεση στην τράπεζα στο λογαριασμό μηχανικού πια. Κάνει κατάθεση σε οποιαδήποτε τράπεζα για ποσό άνω 1500 € ή στα δίνει στο χέρι. Δε συμπληρώνεις κανένα έντυπο για την αμοιβή (συμπληρώνεις για τις κρατήσεις), αλλά συμπληρώνεις ιδιωτικό συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.