Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση εως 30-9-2012 για αυθαίρετα?


ΚΩΝ/ΝΟΣ

Recommended Posts

@terry

δεν ειπα οτι το θεμα ειναι να διορθωθει το δημοσιευμα (τρομαρα του)

ειπα οτι καλως τον διορθωσατε (τον κ.Κωστή Πλάντζο - συντακτης)

 

να φαινεται η βλακεια του καθενος αλλα μεχρι εκει (προσωπικα ετσι πιστευω)

μετα απλα του δινεις και αξια που δειχνει να μην αντιστοιχει...

 

@soundholics

σε καταλαβαινω απολυτα αλλα νομιζω οτι αντιλαμβανεσαι οτι τσαμπα χαλιεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Μιλαει για τη Β Φαση...

Απλα καποιος βλαξ δημοσιογραφος ειπε να βγαλλει ρεπορταζ....

Καταλαβαμε ποσο ζωα ειναι οι δημοσιογραφοι..

Ψιλο ενημερωμενος ειναι ο δημοσιογραφισκος παντος..

 

Αντε παμε ολοι μαζι επιθεση..

Να μην του περασει του βλακα και του καθε βλακα..

Δεν ειναι δυνατον να απουσιαζουμε καθε φορα που καποιος λεει τη μλκ του...

Λάθος του δημοσιογράφου; Σαφώς!

Παραπλανητική η είδηση; Οπωσδήποτε!

 

Όμως, το να επισημαίνουμε το λάθος ενός δημοσιογράφου, από το να τον εξυβρίζουμε χαρακτηρίζοντας τον βλάκα και να τοποθετούμε όλους τους επαγγελματίες ενός κλάδου στο ίδιο καλάθι χαρακτηρίζοντας τους μάλιστα ζώα, έχει τεράστια διαφορά.

Πέρα από το ότι χαρακτηρίζει τον ίδιο τον συγγραφέα των μηνυμάτων αυτών (κακό δικό του και μόνο), κάνει κακό και στην συντεχνία των μηχανικών, δηλαδή όλους μας.

Όταν μάλιστα αυτός είναι συντονιστής, νομίζω ότι πρέπει να μετρά δυο φορές τα όσα γράφει.

 

Συνάδελφοι, αλίμονο αν αφήσουμε τα όποια οικονομικά προβλήματα αντιμετωπίζουμε να ρίξουν το επίπεδο της κόσμιας, τουλάχιστον, συμπεριφοράς που οφείλουμε να έχουμε ως επιστήμονες μηχανικοί και ως πολιτισμένοι άνθρωποι πρωτίστως.

Εκτός εάν επιθυμούμε να πέσουμε στο επίπεδο όσων... ποτέ δεν είχαν επίπεδο!

 

Προτρέχω και γράφω ότι, όχι δεν θεωρώ εαυτόν ανώτερο όπως βιαστικά ίσως κάποιοι να μου επιτεθούν. Ούτε τα οικονομικά βάσανα μου είναι άγνωστα.

Όταν όμως οργίζομαι μ' αυτά που διαβάζω στο νετ, θα τα ακούσει η οθόνη του υπολογιστή μου και δεν θα περάσουν στο πληκτρολόγιο.

Παρακαλώ κάντε το ίδιο, ώστε όταν θα περάσουμε (αμήν και πότε) την φουρτούνα, να μην έχουμε διαλυθεί ως κοινωνία, να διατηρήσουμε την ευγένεια μας και τον σεβασμό προς τον διπλανό μας ώστε να υπάρχει κοινωνική συνοχή, συστατικό απαιτούμενο για κάθε πρόοδο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε agiannis78

με την κόσμια συμπεριφορά τόσα χρόνια και με την απαθή και αδιάφορη στάση του ΤΕΕ να προασπίσει τα συμφέροντα των μηχανικών

ΔΕΝ καταφέραμε τίποτα τόσα χρόνια.

Είδες τι απαντούν στο site για τους μηχανικούς και τα πρόστιμα που ζητούνται?

Είδες πως αντιδρά ο συντάκτης του κειμένου?

 

Αυτή την εποχή πρέπει να παίρνει ο καθένας την απάντηση που του αναλογεί.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα πέσουμε στο επίπεδο αυτού που μεμφόμαστε είναι επιλογή του καθενός μας.

Οι πράξεις μας όμως έχουν αντίκτυπο όχι μόνο στο πρόσωπό μας, αλλά και σ' όλη τη συντεχνία που εκείνη τη στιγμή εκπροσωπούμε.

 

Τελικά τι νομίζουμε ότι θα γίνει;

Ότι αν απαντήσουμε σε κάποιον προσβάλλοντας τον θα γίνει αυτός καλύτερος;

Ότι θα βάλει την ουρά κάτω από τα σκέλη και θα σταματήσει να μιλά και να γράφει πράγματα που δεν μας αρέσουν;

Ή μήπως ότι θα μουλαρώσει, ότι θα το κρατήσει μανιάτικο, ότι θα συνεχίσει να γράφει αριστερά και δεξιά τα χειρότερα για μας τους μηχανικούς;

 

Πού θα οδηγήσει όλη αυτή η οργή που δεν ξέρουμε πού και πώς να τη διοχετεύσουμε;

Που στέφει μια ομάδα εναντίον μιας άλλης, που μας κάνει να ξεχνάμε καλούς τρόπους και να φερόμαστε ως αγροίκοι (αγορίκος=μη πολιτισμένος=χωρίς σεβασμό στον άλλον).

 

Μήπως φταίει η ανωνυμία του Internet ή μήπως η κακή μας διαγωγή;

Όποια και να είναι πάντως η αιτία, σημασία έχει ότι διαλυόμαστε σαν κοινωνία, ότι γινόμαστε ζούγκλα και ότι αύριο, ακόμα και αν λυθούν τα οικονομικά προβλήματά μας, θα είμαστε σε χειρότερη θέση.

 

Διάλυση κοινωνίας σημαίνει ότι ο καθένας θα κοιτάζει μόνον τον εαυτούλη του, ότι θα οχυρωνόμαστε πίσω από ομαδούλες όπως παναθηναϊκοί κατά ολυμπιακών, πασόκοι κατά νεοδημοκρατών, μηχανικοί κατά δημοσιογράφων και θα συμμετέχουμε σε ανάλογα φόρουμ, όπου θα αισθανόμαστε σπίτι μας συζητώντας με ομοίους μας και χύνοντας χολή για όλους τους άλλους.

 

Κάποιοι ήδη γελάνε και τρίβουν τα χέρια τους και θα γελάνε για πολύ και ακόμα περισσότερο αν δεν ξυπνήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αγιαννη...

 

Δεν παιρνω πισω κανενα χατακτηρισμο....

Τετοιοι ειναι, τετοιοι χατακτηρισμοι τους αξιζουν..

Σιγα μη ριχνω εγω το επιπεδο συγκρινομενος με τους δημοσιογραφισκους πασης φυσης που εβγαλαν ενα εργαστηρι δημοσιογραφιας σε δυο χρονια..

Οσο για το οικονομικο προβλημα, εγω προς το παρον κανενα προβλημα δεν εχω, αν νομιζεις οτι αυτη ειναι η αιτια των χαρακτηρισμων μου...

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αγιαννη...

 

Δεν παιρνω πισω κανενα χατακτηρισμο....

Τετοιοι ειναι, τετοιοι χατακτηρισμοι τους αξιζουν..

Σιγα μη ριχνω εγω .........................................

Φίλε terry , Χριστός Ανέστη !

μπράβο σου αλλά μην κουράζεσαι άλλο να "ξεστραβώσεις" ημιμαθείς δημοσιογράφους .

Σε θέλω (πιστεύω και άλλοι συνάδελφοι) με όλες τις δυνάμεις σου στα σοβαρά θέματα που αναρτώνται καθημερινά από τους συναδέλφους .

Ο αγώνας συνεχίζεται !!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου αλλά μην κουράζεσαι άλλο να "ξεστραβώσεις" ημιμαθείς δημοσιογράφους .

 

+1

 

οι ανθρωποι που δηλωνουν (τονιζω δηλωνουν) δημοσιογραφοι στην Ελλαδα δυστυχως ειναι οχι μονο στην πλειοψηφια ημιμαθεις αλλα πολλες φορες και αυτοδιδακτοι (ας μου επιτραπει ο ορος)

 

απο χτες με την κουβεντα μου ηρθε μια εικονα πριν απο χρονια......

 

θα μου μεινει αξεχαστη η αντιδραση του γνωστου καθηγητη ΕΜΠ την εποχη του 1999 οταν ειχαν λυσαξει με τους σεισμους (οι δημοσιογραφοι!) και ειχαν φτασει σε σημεια να κανουν οφθαλμοστατικο ελεγχο σε κτιρια μεσω link και απεσταλμενου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

οταν τοτε σε καποιο στουντιο βρεθηκε να ειναι καλεσμενος (υποθετω οτι το πανελ θα αποτελουνταν θεωρητικα απο σοβαρους συνομιλητες)

και ο δημοσιογραφος αρχισε τα δικα του (που ηταν ομολογουμενως και οχι τοσο τραβηγμενα)

σηκωθηκε εφυγε στην αρχη μαλιστα της εκπομπης

λεγοντας τους (αν θυμαμαι καλα...να με συγχωρειτε αν δεν ειπωθηκε ετσι αλλα αυτο ηταν το βασικο νοημα) ...

"εγω ηρθα να σας διδαξω και να σας μαθω 5 πραγματα και οχι να ακουω τις β....ς σας!"

 

κρινοντας τοτε ομολογω οτι και γω γουσταρα με την αντιδραση οπως και ολοι οι τοτε συμφοιτητες και γελαγαμε τις επομενες μερες...

ομως στη δικη μας περιπτωση δεν ειναι ετσι

 

δεν μας καλεσαν να τους πουμε (κι αν μας θιξουν να φυγουμε..)

αυτη η απομακρυνση σαν κινηση απο τις χαζες κουβεντες ειναι απο μονη της μια δηλωση

 

εμεις δεν εχουμε τη δυνατοτητα να το τονισουμε κανοντας ακριβως αυτο.

οποτε το μονο που κανουμε μετα απο ενα σημειο ειναι να δινουμε αξια στο καθε "ατυχες" δημοσιευμα.

φανταστειτε να ειχε μεινει εστω και σιωπηλος ο εν λογω καθηγητης στο πανελ συμμετεχοντας ετσι (για μερικους) στην κουβεντα....

 

νομιζω οτι καταλαβαινετε τι εννοω....

φτανει μια σοβαρη επωνυμη απαντηση ενος συναδελφου για να ισιωσουν μερικες φορες και τπτ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Πως το λέγαμε παλιά....;

Με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω;

 

Που είναι η "συγνώμη" για το χθεσινό δημοσίευμα;

Δεν είναι κακό να κάνεις λάθος...

Επίσης, το χθεσινό άρθρο.... εξαφανίσθηκε.

Όχι από την πρώτη σελίδα του site, που θα ήταν και λογικό, αλλά γενικά...

Πατήστε στο link που δίνει ο ilias στην πρώτη σελίδα...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.