Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

gamvro

Δεν ισχύει το <<αν η εγκατεστημένη ισχύς είναι μικρότερη από του ΚΑ βάζω του ΚΑ>>.

 

Ισχύει το <<αν η ελάχιστη στάθμη lux γενικού φωτισμού είναι μικρότερη από του ΚΑ βάζω την ισχύ που απαιτείται ώστε με της ίδιας τεχνολογίας φωτιστικά να επιτυγχάνω τα lux του κτιρίου αναφοράς>>.

 

Δες την 5.1.3.1 της νέας ΤΟΤΕΕ1.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε tsx εξετάζω γραφείο. Θεωρώ ότι έχω υπολογίσει σωστά θέρμανση, ψύξη, ΖΝΧ και φωτισμό. Δεν είμαι πολύ σίγουρη για τον αερισμό αλλά και πάλι είναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

..........Σε τριώροφη οικοδομή του 63, όπου εξετάζω το διαμέρισμα Α2 Ε=58τ.μ. με θερμοσίφωνο και κεντρική θέρμανση, ξύλινα παράθυρα με μονά τζάμια και χωρίς aircondition , στη κλιματική Ζώνη Α, και λαμβάνοντας υπόψη μου και το φωτισμό , βγαινει κατηγορία Γ. ...............

 

Καταρχήν, στις κατοικίες δεν λαμβάνεται υπόψη ο φωτισμός (μόνο στα τριτογενή κτήρια)

Για το ΖΝΧ τι δεδομενα έχεις θεωρησει ? το έχεις υπολογίσει με τo κάθε υπνοδωμάτιο Χ 27,38 m3/έτος ?

έχεις βάλει σκιάσεις ?

για έλεξε τα

 

-----------------------

edit

τώρα είδα το μύνημα σου οτι αφορά γραφείο

 

συνεπώς, ΖΝΧ δεν έχει

και αν είναι ενδιάμεσος χώρος ισως και να βγαίνει Γ

έβαλες μηχανικό αερισμό ?

δυείσδυση απο χαραμάδες στα ανοίγματα ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

athanask πρόσεξα ότι δεν λες τίποτε για μηχανικό αερισμό. Εκεί είναι η δεύτερη διαφορά από τις κατοικίες.

Έχεις βάλει μηχανικό αερισμό.

Εμένα δεν μου φαίνονται φυσιολογικά τα αποτελέσματα, γιατί δε νομίζω να υπάρξει εύκολα χειρότερα ενεργειακά γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

ανέβασα κάποιες εικόνες από το ΠΕΑ.

τελικά μου προκύπτει Δ κατηγορία...μήπως μπορείτε να μου πείτε αν έχω κάποιο λάθος

γιατί και πάλι προβληματίζομαι με την κατηγορία για το συγκεκριμένο γραφείο.

 

χωρίς τίτλο.bmpχωρίς τίτλο 1.bmpχωρίς τίτλο 3.bmpχωρίς τίτλο 4.bmpχωρίς τίτλο 5.bmp

Link to comment
Share on other sites

οταν ανοίγεις τις εικόνες ειναι πολύ μικρές και στη μεγέθυνση βγαίνουν θαμπα τα νούμερα

 

για δοκίμασε σε μεγέθυνση αρχικά τις εικόνες !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.