Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

""Για τα θερμαντικά σώματα, πήρα frad=1, fim=1, fhydr=1.03 και nem=0.89, άρα 0,89/1,03=0,86, σωστά;

Ο λέβητας παρόλο που τοποθετήθηκε πριν κανά μήνα, είναι παλαίο μοντέλο και δεν υπάρχει τουλάχιστον στο internet τεχνικό εγχειρίδιο (ο ιδιοκτήτης το έχει χάσει). Τον βαθμό απόδοσης για θέρμανση μου τον είπε τηλεφωνικά αυτός που το τοποθέτησε, ενώ για τον βαθμό σε ΖΝΧ δεν είχε ιδέα. Το 0,85 το βρήκα στην ΤΟΤΕΕ (σελ. 121) "Τυπική τιμή συντελεστή απόδοσης για μονάδες με λειτουργία σε ατμοσφαιρική πίεση είναι η 0,85". ή είναι λάθος;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας""

Είναι σωστά τα παραπάνω; Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αν το φυλλάδιο που ανέβασες στο προηγούμενο μήνυμα, είναι από το εγκατεστημένο μοντέλο, τότε: ngm = ονομαστκή ισχύς / ονομαστική φόρτιση = 24,3 / 27,9 = 0,871. Τον ίδιο βαθμό απόδοσης θα έπαιρνα και για το Ζ.Ν.Χ. Αλλά και αυτός ο βαθμός να μην είναι (0,871) πάλι τον ίδιο με αυτό της θέρμανσης (που σου είπε ο εγκαταστάτης) θα έπαιρνα.

 

Σαν κατηγορία αυτοματισμών, λόγω του ότι δεν έχεις δίκτυο διανομής, αν έχεις έναν θερμοστάτη χώρου είναι κατηγορία Γ. Τώρα για το fhydr=1.03 (μη εξισορροπημένο σύστημα) καλύτερα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious, σε ευχαριστώ (το φυλλάδιο είναι από το εγκατεστημένο μοντέλο)

1. Δηλ. σε περίπτωση επιτοίχιου λέβητα Φ.Α, η κατηγορία αυτοματισμών είναι Γ; Δεν θα πρέπει να υπάρχει π.χ αντιστάθμιση (το εγκατεστημένο μοντέλο δεν έχει);

2. Το 0,85 για ΖΝΧ που αναφέρει η ΤΟΤΕΕ, σε ποιά περίπτωση αναφέρεται;

 

Ευχαριστώ και πάλι

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά από άλλο θέμα

miltos

 

Αγαπητοί συνάδελφοι, έχω την εξής απορία: Σε τριώροφη οικοδομή του 63, όπου εξετάζω το διαμέρισμα Α2 Ε=58τ.μ. με θερμοσίφωνο και κεντρική θέρμανση, ξύλινα παράθυρα με μονά τζάμια και χωρίς aircondition , στη κλιματική Ζώνη Α, και λαμβάνοντας υπόψη μου και το φωτισμό , βγαινει κατηγορία Γ. Δε μου φαίνεται λογικό γιατί σαν απόδοση λέβητα έχω ορίσει 0.68, U τοίχων περίπου 2,50 και U ανοιγματων 5. Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

2. Το 0,85 για ΖΝΧ που αναφέρει η ΤΟΤΕΕ, σε ποιά περίπτωση αναφέρεται;

Το 0,85 -όπως το καταλαβαίνω- αναφέρεται σε συσκευές που λειτουργούν καθαρά σαν "θερμαντήρες ροής" και μόνο. Δηλαδή ταχυθερμαντήρες για παραγωγή Ζ.Ν.Χ. και μόνο. Κι αυτό βέβαια, όπως λέει και ο nik, όταν δεν υπάρχουν στοιχεία από τον κατασκευαστή.

 

Στα φυλλάδια των κατασκευαστών, όταν πρόκειται για συσκευές "θερμαντήρες συνδυασμένης λειτουργίας", δηλαδή θέρμανσης και παραγωγής Ζ.Ν.Χ., δίνεται (όταν δίνεται) ένας μόνο βαθμός απόδοσης. Πάνω κάτω το ίδιο λέει και στην ενότητα 4.1.2.1 στο τέλος της σελίδας 91: "Για τους τοπικούς (π.χ. επίτοιχους) λέβητες φυσικού αερίου παραγωγής θερμότητας ή/και ΖΝΧ (μονάδες ροής), ο βαθμός απόδοσης λαμβάνεται ίσος με το βαθμό απόδοσης που δίνουν οι προδιαγραφές του κατασκευαστή και βάσει της πιστοποίησης του.....".

Edited by miltos
Προσθήκη παράθεσης (χρήσιμη μετά τη μεταφορά μηνυμάτων σε αυτό το θέμα)
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς βέβαια να ξέρουμε τι ακριβώς έχεις κάνει για τον φωτισμό,

πρέπει να τον υπολογίσεις σωστά. Για παράδειγμα εφόσον η εγκαταστημένη ισχύς

είναι μικρότερη του Κ.Α. από Πιν 2.4, τότε να βάλεις του Κ.Α.

 

Επίσης πρέπει να βάλεις και αερισμό.

Link to comment
Share on other sites

"Σε τριώροφη οικοδομή του 63, όπου εξετάζω το διαμέρισμα Α2 Ε=58τ.μ."

Διαμέρισμα εξετάζεις τελικά ή γραφείο όπως λες στον τίτλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.