Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

Για μενα φαίνονται λογικά, με εξαίρεση στο φωτισμό

Γιατί βγαίνει 117 KW ?

Όσο για τη ψύξη, μήπως έχει σκιάσεις απο γειτονικά κτήρια ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μενα φαίνονται λογικά, με εξαίρεση στο φωτισμό

Γιατί βγαίνει 117 KW ?

Όσο για τη ψύξη, μήπως έχει σκιάσεις απο γειτονικά κτήρια ?

 

Είναι 117 kW /τ.μ ετησίως.

 

Ναι εφάπτεται σε διπλανά κτίρια από τις δυο πλευρές από τη μία έχει πρόβολο και τέντα και από την άλλη μακρινά εμπόδια

Link to comment
Share on other sites

Είναι 117 kW /τ.μ ετησίως............................

 

Ναι το καταλαβαίνω, αλλα γιατί σου βγάζει ~ 40 KW/τμ παραπάνω, τα 800W που είναι εγκατεστημένα δεν αρκουν να καλύψουν τις απαιτήσεις σε lx ?

Link to comment
Share on other sites

Μικρές καταναλώσεις σε μεζονέτα

 

Σε μεζονέτα 4 επιπέδων συνολικού εμβαδού 300τ.μ. και όγκου 900 τ.μ. μου βγάζει κατά τη γνώμη μου πολύ μικρές καταναλώσεις στο κτίριο αναφοράς και στο κτίριο μου.

 

Κ.Α.

Θέρμανση 40,2 kwh/m2

ψύξη 17,2 kwh/m2

ΖΝΧ 18,1 kwh/m2

 

Υπάρχον κτίριο

Θέρμανση 50,2 kwh/m2

ψύξη 18,2 kwh/m2

ΖΝΧ 35,1 kwh/m2

 

Είναι λογικά μεγέθη ? Δεν έχω ξανακάνει μεζονέτα. Μήπως επειδή είναι "ανοιγμένα" μεγέθη ως προς την επιφάνεια μπερδεύομαι και αυτά είτε έχεις διαμέρισμα είτε μεζονέτα είναι παρόμοια ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνονται παράλογα τα νούμερα. Όπως λες και εσύ, ίσως να σε μπερδεύει το γεγονός ότι είναι ανά τετραγωνικό μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σ΄όλους, παραθέτω τα αποτελέσματα από ένα ΠΕΑ γωνιακού διαμερίσματος (οι άλλες δύο με όμορα διαμερίσματα), 2ου ορόφου (πάνω-κάτω θερμαινόμενοι χώροι), κατασκευής 1995, με προσανατολισμό Ν και Α (τέντα και στους δύο προσανατολισμούς), εφαρμογή Κ.Θ.Κ, κουφώματα αλουμινίου με διπλά υαλοστάσια, Θέρμανση-ΖΝΧ με επίτοιχο λέβητα Φ.Α και θεωρητικό σύστημα ψύξης.

Δεδομένα: Θέρμανσης----> Β.Α 0.90, Δίκτυο διανομής 1.00, Τερματικές μονάδες 0.86, Κυκλοφορητής 0.14kw, Ψύξη-----> Θεωρητικό Σύστημα, ΖΝΧ-----> Β.Α 0.85, Δίκτυο διανομής 1.00, Σύστημα Αποθήκευσης 1.00, Κυκλοφορητής 0.14kw και τέλος Κατηγορία αυτοματισμών Δ.

Αποτελέσματα: Κτήριο Αναφοράς-----> Θέρμανση=66.40, Ψύξη=13.90, ΖΝΧ=30.90, Σύνολο=111.20

Εξεταζόμενο-------------------------------> Θέρμανση=78.00, Ψύξη=10.60, ΖΝΧ=35.00, Σύνολο=123.60, δηλ. Κατηγορία Γ.

Σας φαίνεται οκ?? και εάν Ναι τι στο :confused: :confused: :confused: σενάριο να προτείνω? (μόνο ηλιακό?)

Ευχαριστώ και καλό Σ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει σωστα τα δεδομενα για να σου βγάζει αυτά τα αποτελέσματα, για μένα ειναι οκ.

Σαν σενάριο, δεν σου μένει άλλο απο τον ηλιακό και μπορεί να σου βγεί και Β+ , ήδη είσαι στο 1,11 (123,6/111,2)

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις

Γιατι εχεις 86% αποδοση θερμαντικων σωματων?

Η 85% η 89% θα εχεις

Εκτος κι αν εκανες γραμμικη παρεμβολη αναλογως με το ποσα ειναι σε εξωτερικο και ποσα σε εσωτερικο τοιχο

Γιατι εχεις 5% χαμηλοτερη αποδοση λεβητα για ΖΝΧ απο οτι για θερμανση?

Το δινει ετσι ο κατασκευαστης?

 

Κατα τα αλλα λογικοτατα τα νουμερα σου με φαινονται!

Προχωρα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα θερμαντικά σώματα, πήρα frad=1, fim=1, fhydr=1.03 και nem=0.89, άρα 0,89/1,03=0,86, σωστά;

Ο λέβητας παρόλο που τοποθετήθηκε πριν κανά μήνα, είναι παλαίο μοντέλο και δεν υπάρχει τουλάχιστον στο internet τεχνικό εγχειρίδιο (ο ιδιοκτήτης το έχει χάσει). Τον βαθμό απόδοσης για θέρμανση μου τον είπε τηλεφωνικά αυτός που το τοποθέτησε, ενώ για τον βαθμό σε ΖΝΧ δεν είχε ιδέα. Το 0,85 το βρήκα στην ΤΟΤΕΕ (σελ. 121) "Τυπική τιμή συντελεστή απόδοσης για μονάδες με λειτουργία σε ατμοσφαιρική πίεση είναι η 0,85". ή είναι λάθος;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.