Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

@athanask

  1. Οπότε θεωρείς σε πολυκατοικία του 1963 εξισορροπημένο δίκτυο (fhydr = 1). Μικρό το κακό.
  2. Κακώς, πολύ κακώς. Η ΤΟΤΕΕ είναι σαφής.
  3. Το δίκτυο διανομής για παλιό δισωλήνιο σύστημα, όπου έχεις πολλούς κλάδους και με εγκατεστημένη ισχύ λέβητα 105 kW, δεν νομίζω πως οι κλάδοι θα έχουν ισχύ μεγαλύτερη από 100 kW. Οπότε για θερμοκρασία προσαγωγής > 60οC και ανεπαρκώς μονωμένο δίκτυο, θα έχεις απώλειες 11%, οπότε βαθμό απόδοσης δικτύου 0,89.

@katrmp

Προκύπτει από το ότι για 58 m2 και χρήση γραφείο έχεις απαιτήσεις για 58 m2 * 3 (m3/h/m2) = 174 (m3/h).

Οπότε 174 (m3/h) / 3600 (sec/h) = 0,048 (m3/sec) και ειδική ηλεκτρική ισχύ E = 1 (kW/m3/s) * 0,048 (m3/s)

 

edit: Γράφαμε μαζί με τον akis73.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.............

Για κτήριο κατοικίας χωρίς σύστημα ψύξης, το οποίο κατά σύμβαση διαθέτει σύστημα ψύξης τοπική αντλία θερμότητας όπως του κτηρίου

αναφοράς, η ισχύς των βοηθητικών συστημάτων λαμβάνεται μηδενική. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ο χρόνος λειτουργίας και η ισχύς των βοηθητικών συστημάτων για το κτήριο αναφοράς λαμβάνεται ίδιος με του υπό μελέτη ή προς επιθεώρηση κτηρίου".

 

Πάνο έχεις δίκιο, αυτο το γ@@@νο υπογραμμισμένο κομματι με είχε μπερδέψει και δεν έβαζα στα κτήρια τριτογενή τομέα τα 5W/m2, ευτυχώς είναι 1 ή 2 ΠΕΑ που δεν είχαν ψύξη και εβαζα του κτηρίου αναφοράς χωρις να χρεώνω τα 5W/m2

 

Όσο ζεις μαθαίνεις

ευχαριστώ Πάνο

Link to comment
Share on other sites

Η ειδική ηλεκτρική ισχύς είναι σε kW s/m3. Αν ήταν σε kW τότε θα είχε νόημα το 0,048. Τώρα δεν έχει.

 

Οπότε στο κουτάκι της Ε βάζεις την τιμή 1, αν δεν υπάρχει σύστημα εξαερισμού πραγματικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αλλά όταν υπάρχουν εγκατεστημένοι ανεμιστήρες προσαγωγής και απαγωγής αέρα, με συγκεκριμένη ισχύ, πως δηλώνουμε την ειδική ηλεκτρική ισχύ τους;

Αν θες δώσε ένα παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην 4.6.1 πετάει ένα <<... η ειδική ηλεκτρική ισχύς των ανεμιστήρων (προσαγωγής ή επιστροφής) .... >> που σε κάνει να κοντοστέκεσε, στο help γράφει:

 

<<E_vent (kW s/ m3). Εισάγεται η συνολική ειδική ηλεκτρική ισχύς των ανεμιστήρων προσαγωγής και επιστροφή της μονάδας. Η ειδική ηλεκτρική ισχύς είναι η ηλεκτρική ισχύς του ανεμιστήρα ανά μονάδα παρεχόμενου αέρα.>>.

 

Αν έχω δύο ανεμιστήρες, προσαγωγής 100 W, απαγωγής 100 W, με παροχή 500 m3/h, έχω: (0,100/(500/3600)=) 0,72 + (0,100/(500/3600)=) 0,72 = 1,44 kW s/m3. Και βάζω στο κουτάκι το 1,44.

 

Τα νούμερα είναι τυχαία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ρώτησα. Και θα συγκριθεί με το κτίριο αναφοράς το οποίο θα έχει συνολικό E_vent πόσο; E_vent = 2 *1 (kW/(m3/s)) = 2 (kW/(m3/s)) ή Ε_vent = 1 (kW/(m3/s));

Γιατί στη δεύτερη περίπτωση το Κ.Α. με νικά κατά κράτος.

Ας πούμε στην περίπτωση του athanask, σε ένα γραφείο με απαίτηση 174 m3/h = 0,048 m3/s ότι βάζω από έναν ανεμιστήρα προσαγωγής και έναν επιστροφής, φυγοκεντρικούς, οροφής, με παροχή 190 m3/h = 0,053 m3/s και ισχύος 35 W = 0,035 kW ο καθένας (πραγματικό μοντέλο της Oerre).

Θα έχω E_vent συνολικό = 1,326 (kW/(m3/s)) > E_vent συνολικό Κ.Α. = 1,0 (kW/(m3/s)).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

σημειωση περι ισχυος ανεμιστηρων

P αποροφομενη = Q(παροχη)*ΔP(μανομετρικο) / η (β.α στο σημειο λειτουργιας)

βλεποντας μια πινακιδα ανεμιστηρα εχουμε μονο την πληροφορια της ονομαστικης ισχυος

για να βρουμε την αποροφομενη χρειαζομαστε τις καμπυλες του και παροχη, μανομετρικο

και αν ειναι και inverter...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σε κατοικία με boiler (και β.α λέβητα =0.78) στο πατάρι βγαίνει κ.α=25 και εγώ =48 κατανάλωση.

Στο σενάριο βάζω τριπλής ηλιακό οπότε 1.αφήνω τον ηλεκτρικό θερμαντήρα για τούς θερινούς μήνες αλλά κλικάρω και τον ηλιακό, συμπληρώνω τα στοιχεία του και βέβαια αλλάζω απώλειες δ.δ και αποθήκευσης, 2. αφήνω τον χειμώνα την θερμανση.

βγαίνει το δικό μου κατανάλωση=9 δηλαδή πολύ καλύτερα από το κ.α. Είναι δυνατόν επειδή το κ.α έχει συνεισφορά μόνο 15% απε καθότι το χειμώνα ο β.α του λεβητα μου με υπερδιαστασιολόγηση είναι 0.78 μόνο

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.