Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

και μένα μου φάνηκε πάρα πολύ περίεργο 

 

δε ξέρω για τον ιδιοκτήτη, τι να σου πω, βέβαια από Η πήγε Ε, αλλά δε μπορώ να ξέρω τι σημαίνει αυτό το Η που είδα στο 1ο ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην καρτέλα με τα γενικά στοιχεία, εκεί που έχει Επιφάνεια, Θερμαινόμενη επιφάνεια, Ψυχόμενη επιφάνεια κλπ, το νούμερο που βάζεις στην ψυχόμενη επιφάνεια και όγκο είναι στατιστικό και δεν παίζει κανένα ρόλο στους υπολογισμούς. Το ίδιο και με τα άλλα νούμερα εκτός από τον <<Θερμαινόμενο όγκο>> που κάποιες φορές παίζει ρόλο (ολόκληρο κτίριο - > έλεγχος Um).

 

Υπάρχουν πολλές αιτίες για να βγει ένα ΠΕΑ άλλα ντ άλλων.

Από παρόμοια περίπτωση ξέρω ότι αν δεν έχεις πρόβλημα με το εξοικονομώ, απλά το προσπερνάς.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος να εκτινάξει τόσο τη κατανάλωση κλιματισμού, ειδικά όταν δεν έχει το σπίτι κλιματιστικά

βαθμοί κάλυψης 1 ;

και πάλι δεν....

θέρμανση σε αμόνωτο σπίτι 25kwh ;

ούτε με σφαίρες...

 

τέλοσπάντων, όπως είπα και στον φίλο, το δικό του να είναι σωστό, και για το παλιό ποσώς τον ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε μονοκατοικια 45 τ.μ. με πετρα και ξυλινη στεγη ,θερμανση σομπα βγαζει κατι πολυ μεγαλες καταναλωσεις.Ειναι λογικο?

post-43062-0-38791200-1466868044_thumb.jpg

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.

 Σε κατοικία αμόνωτη με οροφή κάτω από μη θερμομονωμενη στέγη και δάπεδο αδιαβατικη επιφάνεια χωρίς κλιματιστικό δλδ. έβαλα το θεωρητικό σύστημα μου έβγαλε αποτελέσματα στη ψύξη λίγο περίεργα...το υπάρχον κτίριο φαίνεται να καταναλώνει λιγότερο από το κτίριο αναφοράς...Στο σενάριο έβαλα΄μόνωση της οροφής που βρίσκεται κάτω από την μη θερμομονωμένη στέγη...Επισυνάπτω τα αποτελέσματα...

 

post-19108-0-07293300-1475403472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.