Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

Πριν κάτι μήνες είχε ξαναγίνει αυτή η κουβέντα. Αν έχεις όρεξη ψάξε στα θέματα του ΚΕΝΑΚ.

 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής συγκεκριμένες οδηγίες στις ΤΟΤΕΕ και το λογισμικό για το πως κατανέμουμε την ισχύ των βοηθητικών συστημάτων όταν αυτά είναι κοινά για διάφορες χρήσεις και ανάλογα με την χρονική περίοδο (όπως και για το τι γίνεται με τον χρόνο λειτουργίας όμοιων βοηθητικών συστημάτων για την ίδια χρήση, όπως πολύ σωστά το είχε θέσει ο Indusys στο μήνυμα #1074), θεωρώ πως ό,τι και να κάνει ο καθένας μας είναι σωστό. Αν θέλεις, πειραματίσου κάνοντας χρήση των πινάκων 2.1., 4.15., 4.17., 5.7. και της 2.3. σχετικά με τις περιόδους θέρμανσης για κάθε ζώνη.

Π.χ. για κατοικία στην Γ ή Δ κλιματική ζώνη, με κοινά βοηθητικά συνολικής ισχύος 0,12 kW, χωρίς συστήματα αυτοματισμού για το ΖΝΧ και κατηγορία αυτοματισμών Γ, αν θεωρήσω πως την περίοδο θέρμανσης ο χρόνος λειτουργίας για την παραγωγή ΖΝΧ εμπεριέχεται σε αυτό το 75% που θεωρείται τυπική τιμή (πιν. 4.15.) και για την περίοδο 1η Μαΐου ως και 14 Οκτωβρίου κάνω χρήση του 5% (είπα να μην πάρω για 14 ημέρες από τον Οκτώβρη το 10%), υπολογίζω κατανάλωση βοηθητικών συστημάτων: 320,76 [kWh] για θέρμανση+παραγωγή ΖΝΧ την περίοδο θέρμανσης και 18,036 [kWh] μόνο για παραγωγή ΖΝΧ την θερινή περίοδο.

Δεν έχω όμως αναλυτικά αποτελέσματα από το λογισμικό για να το τσεκάρω ότι όντως έτσι είναι και βέβαια αν έπραξα ορθά σκεπτόμενος έτσι.

 

Προσωπικά, όταν έχω κοινά βοηθητικά συστήματα για θέρμανση και παραγωγή ΖΝΧ δεν επιμερίζω τίποτα, είτε πρόκειται για κεντρικές εγκαταστάσεις είτε για τοπικές.

Τα βάζω όλα στη θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας

εχω μια μονοκατοικια η οποια εχει μπει το εξοικονομω ο ιδιοκτητης μου εχει φερει μια προσφορα για ξυλολεβητα και μια για ηλιακο θερμοσιφωνα διπλης ενεργειας  με εσωτερικη ηλεκτρικη αντιταση 4kw. πωγς το περναω στο προγραμμα? ζνχ θα εχω απο το λεβητα και απο το συστημα διπλης ενεργειας. γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπεται ο ξυλολέβητας (μεσω σωληνωσης) να ζεσταινει τον θερμσίφωνα ?

 

Αν ναι, στη καρτέλλα του ΖΝΧ, θα βάλεις 2 γραμμές...

 

Στη 1η, του ξυλολέβητα με β.α. του κατασκευαστή, COP =1 και στους μήνες (ΙΑΝ-ΑΠΡ + ΝΟΕ-ΔΕΚ) 0,5 και (ΜΑΙ-ΟΚΤ) 0

Στη 2η, την ηλεκτρική αντίσταση με β.α. =1 και στους μήνες (ΙΑΝ-ΑΠΡ + ΝΟΕ-ΔΕΚ) 0,5 και (ΜΑΙ-ΟΚΤ) 1

 

Αυτό ισχύει για ζώνη Β, αν είσαι διαφορετική ζώνη βάσεις τους μηνες που λειτουργεί λιγότερο ή περισσότερο ο λέβητας, αλλά για να γράφεις ξυλολέβητα, μάλλον ζώνη Γ ή Δ βρίσκεσαι.

 

Μετά τσεκάρεις τ κουτακι ΗΛΙΑΚΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ και συμπληρώνεις τα κουτακια ηλιακής αξιοποιήσης (α), επιφανεια, προσανοτλισμό, κλίση και σκίαση.

 

Σε περίπτωση που δεν θα ζεσταίνει ο ξυλολεβητας τον θερμοσιφωνα, τότε στη καρτέλλα ΖΝΧ, βάζεις μόνο την ηλεκτρική αντίταση και στους 12 μήνες 1.

 

Ρίξε και μια ματιά στο help του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, θα σε βοηθησει αρκρετά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

και αν ηταν τριπλης ενεργειας θα εβαζα μοναδα για το χειμωνα στο λεβητα μοναδα στην ηλεκτρικη αντισταση καλοκαιρι.  ο ξυλολεβητας εχει συγκεκριμενες ζωνες που επιδοτητε?

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

 

Μα αυτό που έγραψα παραπάνω, για 3πλής ενέργειας είναι...!

 

Για το τελευταίο που ρωτάς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω .

 

Το σπίτι σε ποια ζώνη ειναι ?

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

επειδη τα εχω μπερδεψει οταν μιλαμε για ηλιακο διπλης ενεργειας με ηλεκτρικη ανισταση και λεβητα ειναι τριπλης ενεργειας? γιατι δν μ εφερε προσφορα για τριπλης ενεργειας ηλιακο? εκει εχω μπερδευτει.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες, 2πλής είναι με κάτοπτρο και αντίσταση, 3πλής με κάτοπτρο, αντίσταση και σύνδεση με λέβητα

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα εχω μπερδεψει οταν μιλαμε για ηλιακο διπλης ενεργειας με ηλεκτρικη ανισταση και λεβητα ειναι τριπλης ενεργειας? γιατι δν μ εφερε προσφορα για τριπλης ενεργειας ηλιακο? εκει εχω μπερδευτει.

 

Κοίτα συνάδελφε...το θέμα δεν είναι τι προσφορά σου έφερε ο πελάτης σου, αλλά το τι εσυ έχεις υπολογίσει στο σενάριο για ενεργιακή αναβάθμιση του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.