Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

akaliak πααρόλο που γεννήθηκαν ένα σωρό καινούργιες απορίες βεβαίως και βοήθησες.

Να σου πώ την αλήθεια το σενάριο του ηλιακού ούτε εμένα μου φάνηκε καλό...το έκανα πιο πολύ επειδή μου φαίνεται πιο εύκολο στους υπολογισμούς σε σχέση με άλλες παρεμβάσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα, έχω δισωληνιο συστημα θερμανσης, στο μπανιο ερχεται μια γραμμη η οποια δινει μονο στο σωμα του μπανιου το μπανιο εχει παταρι απο πανω και σκεφτομαι να τραβηξω γραμμη απο το σωμα και να τοποθετησω ενα μποιλερ στο παταρι για ζεστο νερο. Στο παταρι τρεχουν και οι σωληνες του ηλιακου και δε θα ειναι δυσκολη η συνδεση με το δικτυο του σπιτιου... Ειναι εφικτο να ζεστανεις νερο σε μποιλερ με αυτον τον τροπο? ή θα επιβαρυνω γενικα την εγκατασταση την εγκατασταση θα την κανει υδραυλικος απλως γιατι δε πολυξερει απο θερμανσης θεματα θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου πω ότι αν μένεις σε διαμέρισμα, δεν μπορείς να προσθέσεις καταναλώσεις  είναι παράνομο.Κανονικά θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση των χιλιοστών που πληρώνει κάθε διαμέρισμα.

Το αν θα λειτουργήσει ή όχι εξαρτάται από το αν ο κυκλοφορητής μπορεί να υπερνικήσει τις παραπάνω τριβές και να κυκλοφορήσει το νερό στο μπόιλερ, οπότε δεν νομίζω να μπορεί κανείς να σου απαντήσει χωρίς να γνωρίζει την εγκατάσταση, αν θέλεις κάνε μια περιγραφή. Επίσης θα πρέπει ο λέβητάς σου  να μπορεί να ανταποκριθεί στο παραπάνω φορτίο, όπως και ο κλάδος που δίνει στο σώμα του μπάνιου. ΅Εκεί νομίζω θα δεις κάποιο θέμα.

Τέλος να σε ρωτήσω αφού έχεις ηλιακό γιατί θέλεις να βάλεις και μπόιλερ? Εκεί που είναι η τιμή του πετρελαίου συμφέρει να χρησιμοποιείς ρεύμα (ακόμα σε λίγο καιρό θα δούμε).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε μονοκατοικία 65 m2 στην κλιματική ζώνη Α το ΖΝΧ παράγεται από σύστημα διπλής ενέργειας (ηλιακός και ηλεκτρικός θερμοσίφωνας τοποθετημένος στο δώμα πάνω από τον συλλέκτη). Τα δεδομένα που έβαλα στο λογισμικό του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ είναι τα εξής:

 

[καρτέλα ΖΝΧ]

Παραγωγή:

Τοπικός ηλ. θερμαντήρας / Ηλεκτρισμός / 4 Kw / Β. απ.=1 / 1 σε όλους τους μήνες

Διανομή:

χωρίς ανακυκλοφορία / εσωτερικοί ή έως και 20% σε εξωτερικούς / Β. Απ.=0.84 

Σύστημα αποθήκευσης:

Β. Απ.=0.93

Βοηθητικές Μονάδες:

0 Kw

 

[καρτέλα Ηλιακός Συλλέκτης]

Απλός επίπεδος / tick μόνο στο ΖΝΧ / Συν.α=0.339 / Επιφάνεια=3.85 m2 / γ=180 / β=45 / Fs=1

 

Στα αποτελέσματα πρωτογενούς ενέργειας για το ΖΝΧ έχω 14.4 KWh/m2 για το Κ.Α. και 2.4 KWh/m2 για το υπάρχον εξεταζόμενο κτίριο και ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν σας φαίνεται λογικό.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση, πρώτο ΠΕΑ είναι και οι απορίες πάμπολλες. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατεβάζει την κατανάλωση είναι η πολύ μεγάλη (αναλογικά για κατοικία 65 μ², και ειδικά αν έχεις 1 υ.δ.) επιφάνεια συλλεκτών

Link to comment
Share on other sites

Τι κατανάλωση ζνχ σε m3/έτος έχεις; Ειδικά αν έχεις 1 υ/δ θα είναι πολύ μικρή για 3.85m2 ηλιακού συλλέκτη.

 

edit:

 

Sorry, δεν είδα ότι έδωσε την ίδια απάντηση και ο tetris. Postάραμε σχεδόν ταυτόχρονα...

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση ανταπόκριση.

Akaliak με ένα υ/δ έχω κατανάλωση 27,38 m3/έτος. Υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση του ΠΕΑ με τις τιμές που παραθέτω στο πρώτο μου μήνυμα? Προτείνεται να "κάνω ότι δεν κατάλαβα" και να βάλω επιφάνεια συλλέκτη π.χ. 1,5 mγια να μειωθεί η διαφορά Κ.Α. και υπάρχοντος κτιρίου?

 

Για τις Βοηθητικές μονάδες του συστήματος θερμαντήρας-συλλέκτης καλώς τις έχω θεωρήσει με μηδενική ισχύ?

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα. Η ύπαρξη μεγάλου εμβαδού ηλιακών συλλεκτών είναι πολύ θετικό στοιχείο για την ενεργειακή κατανάλωση του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Για τις Βοηθητικές μονάδες του συστήματος θερμαντήρας-συλλέκτης καλώς τις έχω θεωρήσει με μηδενική ισχύ?

Καλώς έχεις κάνει την θεώρηση, καθώς δεν υπάρχει κάποια βοηθητική μονάδα. Έχεις φυσική ροή και μόνο και επίσης δεν έχεις και τίποτα ηλεκτροβάνες. Θα έπρεπε να καταχωρήσεις ισχύ βοηθητικών αν π.χ. είχες το θερμοδοχείο σε χαμηλότερη στάθμη από αυτήν των ηλιακών συλλεκτών, όπως στο συνημμένο π.χ. (όπου θα είχες τον κυκλοφορητή του solar kit).

post-22627-0-15266400-1499852134_thumb.jpg

post-22627-0-01964000-1499852155_thumb.jpg

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.